Zeci de persoane arestate, dupa ce protestele fata de brutalitatea politiei au acaparat orasele americane. Reactia lui Obama

×
Codul embed a fost copiat

Atacul sangeros din Dallas, unde 5 politisti si-au pierdut viata a divizat America. Mii de oameni protesteaza in toata tara pentru oprirea violentelor asupra indivizilor de culoare.

Zeci de persoane arestate

Protestele ”Black Lives Matter” continua sa acapareze marile orase din Statele Unite, unde protestatarii condamna brutalitatea fortelor de ordine si incorectitudinea sistemului judiciar american fata de minoritatea afroamericana, dupa ce doi barbati negri au fost ucisi in ultima saptamana de catre politisti, in doua incidente separate din Baton Rouge si Minneapolis, relateaza BBC.

Drumurile au fost blocate, iar autoritatile au lansat rachete in Minneasota, in timp ce membrii inarmati ai Partidului Noua Pantera Neagra (NBPP) s-au confruntat cu fortele de ordine din Baton Rouge, Louisiana. In statul Louisiana, legea permite posesia de arme in locuri publice. In Baton Rouge, zeci de persoane au fost arestate, iar cel putin doua arme confiscate. Printre persoanele arestate se numara DeRay Mckesson, care a devenit o voce nationala pentru miscarea ”Black Lives Matter”, precum si doi jurnalisti.

Situatia ramane una tensionata in Dallas, dupa ce cinci politisti au fost impuscati mortal de un lunetist afroamerican, care a sustinut ca voia sa-i razbune pe cei care au cazut victime brutalitatii politiei. Nivelul de securitate a fost ridicat in apropierea sectiei de politie din Dallas, dupa ce mai multe amenintari anonime au fost primite. Insa, politistii texani au anuntat ca nu exista nicio amenintare, dupa ce niciun suspect nu a fost descoperit intr-o parcare din apropiere.

In St Paul, Minneasota, protestatarii au aruncat cu artificii, sticle si pietre spre fortele de ordine, dupa ce au blocat o autostrada interstatala. Peste 50 de persoane fiind arestate doar in metropola americana. Protestele au fost declansate de moartea lui Philando Castile in Minneasota si Alton Sterling in Louisiana. Cei doi barbati erau afroamericani, care au fost ucisi de politisti in doua incidente separate neprovocate.

Citește și
protest germania
Mii de elevi din Germania au protestat față de planurile guvenului privind serviciul militar. „Grevă şcolară". GALERIE FOTO

In fiecare noapte, protestele s-au intensificat, iar fortele de ordine au raspuns in echipament pentru revolte. In Baton Rouge, sute de protestatari s-au adunat in fata departamentului de politie si au scandat ”Fara dreptate! Fara pace!”. In New York, cel putin 20 de persoane au fost arestate, in timp ce sute de protestatari au ocupat strazile din Manhattan. De asemenea, sute de protestatari au blocat drumuri si poduri din San Francisco si Fresno. Alte proteste au avut loc in Nashville, Indianapolis si Washington DC.

Reactia lui Barack Obama

Zeci de strazi au fost blocate, iar politistii au fost nevoiti sa intervina cu gaze lacrimogene pentru a opri luptele din strada. In Arizona, mii de persoane au cerut cu inversunare oprirea violentelor. In ciuda atacului de joi din Dallas, cand 5 agenti au fost impuscati mortal, politistii sunt in continuare blamati ca folosesc forta la primul impuls, cand se confrunta cu americani de culoare.

Protestatara: "Situatia a scapat de sub control. Nu a inceput nimeni sa dea cu pumnii in stanga si in dreapta, asa ca nu era nevoie sa pulverizeze piper, inclusiv pe copii. Era un copil aici care cerea apa pentru ca il ustura fata. "

Peste 1500 de oameni s-au adunat si in fata resedintei guvernatorului din Minnesota, unde cer sa se faca dreptate pentru moartea soferului de culoare ucis de politisti zilele trecute.

Intre timp, in Dallas sute de oameni aduc un ultim omagiu celor 5 politisti care si-au pierdut viata in atacul de joi.

Localnic: "Acesti politisti au murit incercand sa mentina pacea. Este o zi foarte trista, dupa ce cineva a venit si a luat vieti inocente."

In timp ce HIllary Clinton si Donald Trump s-au aratat ingrijorati de ura dintre americani, Barack Obama, aflat la summitul NATO din Varsovia, a declarat ca tara este in continuare unita.

Obama: "Oricat de dureroasa a fost aceasta saptamana, cred cu tarie ca America nu este atat de divizata precum au sugerat unii. Americani de toate rasele si din toate mediile sunt indignati de atacurile de neiertat asupra politiei din Dallas sau din oricare alt loc. Nu este vorba despre nici o divizare."

Totusi protestele din ultimele zile nu au fost lipsite de violente iar politia a arestat zeci de persoane.

 

Sursa foto: Agerpres
 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Mii de elevi din Germania au protestat față de planurile guvenului privind serviciul militar. „Grevă şcolară
Mii de elevi din Germania au protestat față de planurile guvenului privind serviciul militar. „Grevă şcolară". GALERIE FOTO

Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe oraşe din ţară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.

Lituania va declara stare de urgenţă din cauza baloanelor suspecte venite din Belarus. „Cea mai bună cale de urmat”
Lituania va declara stare de urgenţă din cauza baloanelor suspecte venite din Belarus. „Cea mai bună cale de urmat”

Premierul lituanian Inga Ruginiene a anunţat vineri că ţara sa va declara "stare de urgenţă naţională" din cauza baloanelor meteorologice folosite pentru contrabandă, lansate din Belarus, relatează AFP.

Norvegia își întărește apărarea. Va comanda încă două submarine din Germania şi rachete cu raze lungă
Norvegia își întărește apărarea. Va comanda încă două submarine din Germania şi rachete cu raze lungă

Norvegia va cumpăra încă două submarine din Germania și rachete cu rază lungă, anunță Ministerul Apărării, care avertizează că prețurile sunt mult mai mari decât la comanda anterioară, pe fondul cererii crescute de echipamente militare.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”
Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, dacă o demite pe Diana Buzoianu, ministrul Mediului, pentru criza apei potabile din judeţele Prahova şi Dâmboviţa.