Michelle Obama nu va participa la învestirea lui Trump. Fostul președinte va fi prezent

62418333
Getty

Michelle Obama, fosta primă-doamnă a SUA, nu va participa la învestirea lui Donald Trump în funcţie, săptămâna viitoare, a anunţat marţi biroul său, fără a oferi o explicaţie pentru decizia sa, relatează CNN, citat de News.ro.

 

„Fostul preşedinte Barack Obama are participarea confirmată la cea de-a 60-a ceremonie de învestire. Fosta primă-doamnă Michelle Obama nu va participa la apropiata învestire”, se arată într-un comunicat al Biroului lui Barack şi Michelle Obama.

Decizia de a nu participa la învestirea oficială a lui Trump reprezintă o ruptură cu tradiţia ceremoniei, la care participă de obicei foştii preşedinţi şi soţiile acestora. Fostul preşedinte George W. Bush şi Laura Bush vor participa la ceremonie, a confirmat biroul lor, iar surse au declarat pentru CNN că şi fostul preşedinte Bill Clinton şi soţia sa Hillary Clinton, fostă rivală a lui Donald Trump la preşedinţie, vor fi prezenţi.

Michelle Obama nu a fost prezentă nici săptămâna trecută la slujba de comemorare a fostului preşedinte Jimmy Carter, ea rămânând în Hawaii. Fostul preşedinte Barack Obama a participat la slujba de la Catedrala Naţională din Washington, a stat lângă Trump şi a purtat o conversaţie relaxată cu el în timp ce programul începea. Fostele prime-doamne Hillary Clinton şi Laura Bush au participat, în schimb, amândouă la evenimentul Carter.

„Nu a existat diversitate”

Michelle Obama a vorbit deschis despre animozitatea sa faţă de Trump, pe care l-a acuzat că pune în pericol siguranţa familiei sale prin retorica sa. În 2017, ea a lăsat deoparte aceste sentimente personale după ce Trump a câştigat prima dată alegerile prezidenţiale, întâmpinându-i pe viitorul preşedinte şi pe Melania Trump la Casa Albă la un ceai înainte de depunerea jurământului în acel an.

În anii care au urmat, ea a vorbit despre experienţa de a sta pe scenă în timp ce Trump depunea jurământul. „Au fost lacrimi, a fost acea emoţie. Dar apoi să stai pe acea scenă şi să priveşti opusul a ceea ce am reprezentat pe ecran - nu a existat diversitate, nu a existat culoare pe acea scenă, nu a existat nicio reflectare a sensului mai larg al Americii”, a spus ea într-un podcast în 2023.

Familia Trump nu a participat la învestirea preşedintelui Joe Biden în 2021, pe fondul afirmaţiilor false ale lui Donald Trump că el a câştigat, de fapt, alegerile din 2020.

Articol recomandat de sport.ro
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Citește și...
Un avion de vânătoare american a fost doborât deasupra Iranului. Forțele Teheranului încearcă să captureze piloții

Un avion de vânătoare american a fost doborât deasupra Iranului. SUA desfăşoară operaţiuni de căutare a echipajului, Iranul oferă recompensă pentru prinderea piloţilor.

CNN: Serviciile secrete americane au evaluat că Iranul dispune în continuare de o capacitate mare de lansare a rachetelor

Aproximativ jumătate din lansatoarele de rachete ale Iranului sunt încă intacte, iar mii de drone de atac rămân în arsenalul țării.

Presa de la Teheran: Un înalt oficial al marinei iraniene ar fi fost ucis în urma unui atac american-israelian

Behnam Rezaei, adjunctul șefului serviciului de informații navale al Gărzii Revoluționare Islamice din Iran (IRGC), a fost ucis într-un atac american-israelian, au relatat mass-media iraniană, conform agenției de presă de stat din Turcia.

Recomandări
Călin Georgescu poate să plece din România. A scăpat definitiv de controlul judiciar

Tribunalul Bucureşti a decis, vineri, revocarea măsurii controlului judiciar în cazul fostului candidat la alegerile prezidenţiale Călin Georgescu în dosarul în care este judecat pentru propagandă legionară.

Guvernul a redus temporar acciza la motorina standard cu 30 de bani pe litru, pe perioada crizei. Impactul bugetar estimat

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență prin care reduce temporar acciza la motorină cu 30 de bani pe litru, măsură aplicată pe durata crizei, pentru a atenua impactul creșterii prețurilor la carburanți asupra populației și economiei.

Un avion de vânătoare american a fost doborât deasupra Iranului. Forțele Teheranului încearcă să captureze piloții

Un avion de vânătoare american a fost doborât deasupra Iranului. SUA desfăşoară operaţiuni de căutare a echipajului, Iranul oferă recompensă pentru prinderea piloţilor.