Marea Britanie cedează suveranitatea Insulelor Chagos către Mauritius, dar păstrează baza aeriană de pe Diego Garcia

Diego Garcia

Marea Britanie a anunţat, joi, că va ceda suveranitatea Insulelor Chagos către Mauritius, într-un acord despre care a afirmat că asigură viitorul bazei militare britanico-americane de pe insula Diego Garcia. 

Preşedintele SUA, Joe Biden, a salutat înţelegerea, afirmând că va asigura operarea şi în secolul viitor a bazei Diego Garcia, o bază aeriană de importanţă strategică din Oceanul Indian.

Însă criticii din Marea Britanie au afirmat că a fost o capitulare pe mâinile Chinei, care are legături comerciale strânse cu Mauritius. Un grup de localnici strămutaţi din Chagos şi-a exprimat furia că aceştia au fost excluşi de la negocieri.

Ministrul britanic de Externe, David Lammy, a afirmat că înţelegerea stabileşte suveranitatea disputată a insulelor, ultimele colonii maritime britanice din Africa, în ce disputele legale de durată au pus în pericol viitorul pe termen lung al bazei Diego Garcia.

El a declarat că baza, a cărei importanţă strategică a fost dovedită în timpul conflictelor din Irak şi Afganistan, când a funcţionat ca pistă de lansare pentru bombardierele cu rază mare de acţiune, este acum garantată timp de cel puţin 99 de ani.

Citește și
Marine Le Pen
Marine Le Pen luptă pentru a-şi salva visurile prezidenţiale. Procesul care poate răsturna planurile partidului RN

”Înţelegerea de astăzi… va întări rolul nostru în protejarea securităţii globale”, a arătat Lammy, într-o declaraţie.

Biden a reluat ideea, afirmând că Diego Garcia a jucat ”un rol vital în securitatea naţională, regională şi globală”.

”Permite Statelor Unite să sprijine operaţiuni care demonstrează angajamentul nostru comun privind stabilitatea regională, să ofere un răspuns rapid în crize şi să răspundă unora dintre cele mai solicitante ameninţări de securitate cu care ne confruntăm”, a spus el.

”Decolonizare”

Marea Britanie, care a controlat regiunea din 1814, a desprins, în 1965, Insulele Chagos de Mauritius – o fostă colonie care a devenit independentă trei ani mai târziu – pentru a crea Teritoriul Britanic din Oceanul Indian.

La începutul anilor 1970, Marea Britanie a evacuat aproape 2.000 de locuitori în Mauritius şi Seychelles pentru a face loc bazei aeriene pe Diego Garcia, cea mai mare insulă, pe care a închiriat-o Statelor Unite în 1966.

În 2019, o rezoluţie neobligatorie a Adunării Generale a Naţiunilor Unite a stabilit că Marea Britanie ar trebui să renunţe la controlul asupra arhipelagului după ce a forţat pe nedrept populaţia să plece.

În 2016, Ministerul de Externe al Marii Britanii a prelungit închirierea insulei Diego Garcia până în 2036 şi a declarat că locuitorii exilaţi nu se vor putea întoarce.

Noul acord prevede că Mauritius va putea implementa un program de recolonizare pe celelalte insule în afară de Diego Garcia, în termeni care urmează să fie stabiliţi de Port Louis.

”Am fost ghidaţi de convingerea noastră de a încheia decolonizarea republicii noastre”, a afirmat premierul din Mauritius Pravind Jugnauth, într-un discurs televizat.

Olivier Bancoult, liderul Grupării Refugiaţilor Chagos, cu sediul în Mauritius, a afirmat că acordul reprezintă un punct de turnură deciziv şi o recunoaştere oficială a nedreptăţilor suferite de locuitori.

Gruparea din diaspora, cu sediul în Marea Britanie, ”Vocile Chagossiene” a deplâns ”excluderea comunităţii Chagossiene de la negocieri”.

”Slab”

Premierul britanic Keir Starmer, care a afirmat că guvernul său va fi caracterizat de respectul pentru legile internaţionale după ce Partidul Laburist a ajuns la putere, în iulie, a făcut o prioritate din rezolvarea acestei chestiuni.

Cu toate acestea, lideri ai Partidului Conservator, aflat în opoziţie în Marea Britanie, dar care a lansat negocierile pe când era la guvernare, au criticat acordul.

Un purtător de cuvând al Conservatorilor, Tom Tugendhat, a afirmat că înţelegerea subminează aliaţii Marii Britanii şi dă posibilitatea Chinei de a obţine o breşă militară în Oceanul Indian.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
Citește și...
Marine Le Pen luptă pentru a-şi salva visurile prezidenţiale. Procesul care poate răsturna planurile partidului RN
Marine Le Pen luptă pentru a-şi salva visurile prezidenţiale. Procesul care poate răsturna planurile partidului RN

Marți începe în Franța un proces-cheie care ar putea decide dacă Marine Le Pen sau protejatul său, Jordan Bardella, va fi candidatul Rassemblement National la prezidențialele de anul viitor, potrivit POLITICO.

„Ești mort?” Aplicația virală în China care se adresează tinerilor care locuiesc singuri
„Ești mort?” Aplicația virală în China care se adresează tinerilor care locuiesc singuri

O nouă aplicație cu un nume sumbru a luat China cu asalt.

Incendiul din Crans-Montana, soldat cu 40 de morți, ironizat într-o caricatură. Revista Charlie Hebdo, vizată de o plângere
Incendiul din Crans-Montana, soldat cu 40 de morți, ironizat într-o caricatură. Revista Charlie Hebdo, vizată de o plângere

Un cuplu de avocați a depus în Elveția o plângere împotriva revistei franceze de satiră Charlie Hebdo, după publicarea, pe 9 ianuarie, a unei caricaturi despre incendiul mortal dintr-un bar din stațiunea Crans-Montana.

Recomandări
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii

Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a anunţat că, săptămâna viitoare, Guvernul va adopta pachetul de legi privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii, cu care va merge în Parlament pentru asumarea răspunderii.

PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!
PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!

PRO TV va încheia difuzarea unuia dintre cele mai longevive formate ale sale: La Măruță.

Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie
Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie

Ministrul Apărării Naţionale, Radu Miruţă, a afirmat, luni, că cei 50 de milioane de euro cu care România contribuie ajung în bugetul NATO, prin mecanismul PURL, iar Statele Unite ale Americii livrează echipamente militare Ucrainei.