Marcel Ciolacu, despre implicarea lui Liviu Dragnea în PSD: ”Nu cred că este un om prost”

62202701

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, crede că Liviu Dragnea nu poate reveni deocamdată legal, statutar în partid şi afirmă că nu crede că acesta ar dori să devină "un instrument, culmea, al lui Klaus Iohannis, de a face un aşa presupus scandal".

 

Liderul PSD a susţinut luni seară, la România TV, că nu îi este frică de Liviu Dragnea în libertate.

"Nu. Mă bucur că s-a luat o decizie corectă şi a fost eliberat, a avut această pârghie legală", a spus Ciolacu, adăugând că îi pare rău pentru ce a trăit Dragnea în urma condamnării.

El a menţionat că nu este vorba despre o hotărâre de excludere iar în acest moment nu mai există cale legală de întoarcere a lui Liviu Dragnea în PSD. "În Statut este prevăzut un astfel de lucru: în momentul în care eşti condamnat, automat nu mai eşti membru de partid", a precizat Ciolacu.

Întrebat dacă există o cale legală pentru ca Dragnea să revină în PSD, Ciolacu a răspuns: "În acest moment, conform Statutului, nu".

 

Nu-și dorește să devină un instrument al lui Klaus Iohannis

 

Preşedintele PSD a adăugat că, după expirarea termenului de interdicţie, "categoric se poate" şi şi-a exprimat speranţa că Liviu Dragnea nu se va lăsa antrenat "într-un fals scandal", aşa cum încearcă să acrediteze Codrin Ştefănescu pe pagina sa de socializare.

"E dreptul fiecăruia, nu facem condamnări pe viaţă. Nu am comunicat deloc. Vreau să fiu foarte clar: fiecare dintre noi suntem vremelnici în această poziţie, de şef al PSD. Eu nu cred că domnul Liviu Dragnea îşi doreşte în acest moment un scandal fals în interiorul PSD şi mai ales cu acel "vârf de lance", domnul Codrin Ştefănescu. Cred că domnul Dragnea nu-şi doreşte acum să astupe toată incompetenţa guvernamentală şi hoţiile reale şi mari pe care le fac în acest moment actualii guvernanţi cu acest presupus scandal. Şi Liviu Dragnea, ca şi Marcel Ciolacu, este plin de defecte, şi eu sunt plin de defecte. Nu cred că Liviu Dragnea este un om prost şi ştie foarte bine şi nu cred că-şi doreşte să devină un instrument, culmea, al lui Klaus Iohannis, de a face un aşa presupus scandal", a mai spus Marcel Ciolacu.

 

Articol recomandat de sport.ro
Declarație de dragoste pentru Berta! Un fotbalist celebru, îndrăgostit foc | FOTO
Declarație de dragoste pentru Berta! Un fotbalist celebru, îndrăgostit foc | FOTO
Citește și...
Candidatul proletar și prințesa descendentă a ”Regelui Soare”. O italiancă poate deveni viitoarea primă doamnă a Franței

Jordan Bardella, candidatul extremei dreapta cu o susținere masivă în rândul clasei muncitoare din Franța, trăiește un basm alături de prințesa italiană Maria Carolina de Bourbon des Deux-Siciles, descendentă directă a ”Regelui Soare”. 

Ucraina va primi la summitul NATO un angajament de ajutor militar de 140 de miliarde de euro, potrivit unor surse

Statele europene membre ale NATO şi Canada se vor angaja la summitul Alianţei săptămâna viitoare să ofere Ucrainei până la sfârşitul acestui an un ajutor militar de 70 de miliarde de euro şi din nou aceeaşi sumă anul viitor.

Un bărbat s-a înregistrat accidental în timp ce își ucidea vecinul, în urma unui conflict acerb legat de zgomot, în UK

Un pensionar care și-a ucis vecinul în urma unui conflict legat de zgomot a fost condamnat la închisoare pe viață, cu executarea unei perioade minime de 12 ani și jumătate.

Recomandări
Radu Miruţă: Am cerut Ucrainei să programeze dronele să se autodistrugă la intrarea în apele teritoriale româneşti

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, a anunţat, vineri, că a cerut autorităţilor din Ucraina ca dronele pe care le lansează să fie programate să se autodistrugă la intrarea în apele teritoriale româneşti.

ONU avertizează: Fenomenul El Niño ar urma să atingă o intensitate ridicată între iulie şi septembrie. Ce efecte poate avea

ONU avertizează că fenomenul climatic El Niño se intensifică rapid și ar putea atinge un nivel puternic între iulie și septembrie. 

Percheziţii în mai multe judeţe, la persoane suspectate că au fraudat examenul de bacalaureat. Cinci persoane, reţinute

Poliţiştii şi procurorii au declanșat 47 de percheziţii în judeţele Alba, Arad, Bihor, Cluj şi Sibiu, într-un dosar care vizează infracţiunea de divulgare a informaţiilor secrete de serviciu sau nepublice, în scopul fraudării examenului de bacalaureat.