Mai multe girafe din Kenya au fost mutate cu armata. Care a fost motivul

×
Publicitate

Misiune de salvare neobișnuită pentru armata din Kenya. Soldații au fost trimiși pe o insulă, în mijlocul unui lac, să mute câteva girafe.

 

Din cauza ploilor bundente din ultimele zile, nivelul lacului a crescut, iar animalele riscau să rămână fără zone de pășunat.

Așa că au fost luate cu o barjă și duse pe continent, unde vor sta într-o rezervație.

Girafele au fost duse pe insulă în urmă cu zece ani, ca parte a unui proiect de extindere a habitatului.

Specia este pe cale de dispariție. Potrivit datelor oficiale, în sălbăticie mai sunt aproximativ 100.000 de girafe.

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
”Nomadland”, marele câștigător al Galei Oscar 2021. Din 6 nominalizări, pelicula a obținut 3 premii

A fost a 93-a ediție a Galei Oscar, una care nu a semănat cu nicio alta de până acum.

Premiile Oscar 2021. ”Colectiv” nu a câștigat niciunul dintre cele două premii la care a fost nominalizat

România trebuie să se mulțumească, deocamdată, cu performanța unei duble nominalizări la Oscar.

Teroare în Afganistan. 12 polițiști au fost uciși de talibani

Doisprezece ofiţeri de poliţie au fost ucişi, duminică, în două atacuri care au avut loc în Afganistan, informează AFP, citată de Agerpres.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Cum apare pe hărți Lacul Ontario, redenumit America de Trump. Cel mai puternic om al lumii a trecut acum la gâștele canadiene

Lacul Ontario apare începând de duminică drept Lacul America pe hărțile Google destinate utilizatorilor din SUA, pentru restul lumii el rămând cu denumirea sa corectă. După schimbarea numelui lacului, Trump a trecut acum la gâștele canadiene.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.