Lukaşenko susține că Vladimir Putin i-a promis ajutor militar: ''Nu avem nevoie de niciun guvern străin''

62142283
Getty

Preşedintele Belarusului, Alexandr Lukaşenko, susține că Vladimir Putin l-a asigurat cu privire la un ajutor al Rusiei pentru securitatea țării sale, respingând totodată orice mediere externă.

 

Lukaşenko este contestat masiv după alegerile care l-au declarat câștigător în proporție de 80%, manifestările fiind însă reprimate violent de autoritățile de la Minsk.

''Ne-am înţeles cu el (cu Vladimir Putin): imediat ce facem prima cerere, un ajutor complet va fi furnizat (de către Rusia) pentru asigurarea securităţii Belarusului'. Când este vorba despre dimensiunea militară, avem un acord cu Federaţia Rusă în cadrul Uniunii (Rusia-Belarus) şi OTCS (Organizaţia Tratatului de Securitate Colectivă)'', a spus Lukaşenko,  după ce a pus actualele manifestaţii din Belarus pe seama unor ingerinţe externe, scrie Agerpres.

Lukaşenko a mai menţionat că a convenit cu Putin să continue ''consolidarea'' Uniunii între Rusia şi Belarus, o alianţă interguvernamentală între cele două ţări.

Lukaşenko: Nu avem nevoie de niciun guvern străin

 

Pe de altă parte, preşedintele belarus a respins orice mediere externă, propusă în special de Polonia şi ţările baltice, pentru a ajunge la o înţelegere cu opoziţia care contestă rezultatul scrutinului prezidenţial.

''Nu avem nevoie de niciun guvern străin, de niciun mediator'', a punctat Lukaşenko în timpul unei reuniuni cu ministrul său al apărării.

Polonia, Lituania şi Letonia au propus miercuri un plan de mediere care să prevadă crearea unui ''Consiliu naţional'' pentru soluţionarea crizei politice din Belarus. ''Fără a dori să-i ofensez pe liderii acestor republici, aş dori să le spun să-şi vadă de treabă'', a răspuns sâmbătă Lukaşenko acestei iniţiative.

''Nu vom vinde ţara nimănui, vom fi stăpâni pe situaţie'', a promis Lukaşenko, în timp ce în stradă continuă protestele împotriva realegerii sale pentru al şaselea mandat prezidenţial consecutiv, manifestaţii soldate până în prezent cu cel puţin doi morţi, circa trei sute de răniţi şi peste 7.000 de arestări.

Înaintea discuţiei cu omologul său rus, Lukaşenko a spus că doreşte să vorbească cu acesta pentru că în opinia sa şi Rusia poate fi ameninţată, iar dacă ''dacă belaruşii nu rezistă, valul va ajunge până acolo''.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Mărturia unui jurnalist bătut în Belarus: "Nu am trecut niciodată prin așa ceva". Țările care cer alegeri "libere și corecte"

Într-o declarație comună, cei trei șefi de guvern din țările baltice au cerut Belarusului noi alegeri "libere și corecte", cu observatori internaționali.

Reacţiile ţărilor arabe faţă de acordul EAU-Israel. Iranul acuză Emiratele de „trădare”

Emiratele Arabe Unite (EAU) au făcut o ''imensă greşeală'' prin acordul de normalizare a relaţiilor cu Israelul, a declarat sâmbătă preşedintele Iranului, Hassan Rouhani, într-un discurs în care a acuzat EAU de trădare, potrivit Reuters.

Una dintre atracțiile turistice ale Londrei și-a deschis din nou porțile. Este cel mai vechi parc de acest gen din lume

După luni întregi de carantină, britanicii se pot distra din nou în natură, în mijlocul unui orăşel tipic englezesc, în miniatură.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.

Ploi torențiale, vijelii și grindină de până la 4 centimetri. Cod galben în mare parte din țară. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, joi, atenţionări Cod galben de instabilitate atmosferică, averse torenţiale însemnate cantitativ şi intensificări ale vântului, valabile în zone din Transilvania, Muntenia, Moldova şi Dobrogea.