Kamala Harris are mare priză la bani. Suma record pe care democrata strâns-o din donaţii de campanie

62433947
Agerpres

Vicepreşedinta SUA, Kamala Harris, candidata Partidului Democrat, a strâns donaţii de campanie de 540 milioane de dolari în ceva mai puţin de o lună de când s-a lansat în cursa pentru preşedinţia țării.

Un comunicat publicat de managerul său de campanie, Jen O'Malley Dillon, afirmă că în aceste 540 milioane intră şi 82 milioane primite în săptămâna Convenţiei naţionale democrate, şi sunt un semn al entuziasmului democraţilor faţă de candidatura lui Harris, relatează Reuters.

'Aceasta este cea mai mare sumă donată vreodată pentru o campanie prezidenţială în acest interval de timp', a subliniat O'Malley Dillon.

Vicepreşedinta Harris a devenit candidat la Casa Albă pe 21 iulie, când preşedintele Joe Biden s-a retras din cursă, la presiunea colegilor democraţi îngrijoraţi de starea sa cognitivă, după o dezbatere catastrofală pe 27 iunie împotriva republicanului Donald Trump.

Kamala Harris şi Tim Waltz, candidatul la postul de vicepreşedinte, se vor afla în campanie în această săptămână în Georgia, căutând susţinere în acest stat care va cântări mult în scrutinul de pe 5 noiembrie, potrivit Agerpres.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Reuters anunță că are un jurnalist dispărut și doi răniți, după ce forțele lui Putin au atacat un hotel din Ucraina

Un membru al echipei agenţiei Reuters care transmite din Ucraina este dat dispărut şi alţi doi membri au fost spitalizaţi după ce un hotel a fost lovit la Kramatorsk, în estul Ucrainei, a transmis agenţia de presă.

Arma americană care a eliminat 40 de soldați ruși dintr-un singur foc în Kursk. Cu ce se laudă trupele Kievului | VIDEO

Forțele ucrainene au lansat o rafală de bombe cu planare de fabricație americană pentru a elimina 40 de soldați ruși, Moscova suferind pierderi semnificative în timpul incursiunii din orașul rusesc Kursk.

Atac de amploare al forțelor ucrainene pe teritoriul Rusiei. A fost anunțat numărul morților și al răniților

Cinci civili au fost ucişi şi alţi 12 răniţi într-o lovitură a armatei ucrainene asupra regiunii ruse de graniţă Belgorod, a anunţat, duminică, guvernatorul Viaceslav Gladkov, transmit AFP şi Reuters.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.