Japonia: Negocierile privind ostaticii SI sunt in impas. Vom continua sa strangem si sa analizam informatiile

61627852

Un ministru adjunct din Japonia a declarat ca negocierile cu gruparea Stat Islamic (SI), care ameninta sa ucida un pilot iordanian si un jurnalist japonez, sunt "in impas", in asteptarea unor noi informatii despre situatia celor doi barbati.

Discutiile sunt "in impas", a declarat adjunctul ministrului japonez al Afacerilor Externe, Yasuhide Nakayama, de la Amman, unde a fost trimis de Guvernul nipon pentru a conduce operatiunile impreuna cu autoritatile iordaniene.

"Vom continua sa strangem si sa analizam informatiile", a declarat Nakayama, potrivit televiziunii publice japoneze NHK.

La Tokyo, un secretar general adjunct al Guvernului, Hiroshige Seko, un colaborator apropiat al premierului Shinzo Abe, a declarat ca autoritatile asteapta in continuare informatii despre soarta cetateanului japonez Kenji Goto, in timp ce jihadistii par tacuti de la difuzarea ultimului lor mesaj pe Internet, in noaptea de miercuri spre joi.

SI a amenintat sa il ucida pe pilotul iordanian Maaz al-Kassasbeh, luat ostatic, daca Iordania nu o elibereaza pe o jihadista irakiana, Sajida al-Rishawi, condamnata la moarte si inchisa in Iordania pentru participare la un val de atentate in 2005 la Amman.

SI vrea eliberarea acestei femei in schimbul jurnalistului japonez Goto, detinut cel mai probabil de la sfarsitul lui octombrie sau inceputul lui noiembrie.

Ammanul se declara dispus sa o elibereze pe al-Rishawi, dar in schimbul pilotului sau si doar dupa ce va obtine dovada ca aceasta este in viata.

In absenta acestei garantii, Iordania nu a facut nicio miscare, iar ultimatumul SI a expirat in urma cu peste 36 de ore. Data limita a fost fixata joi la asfintit la Mosul, respectiv in aceeasi zi in jurul orei 23.30 in Japonia (16.30 ora Romaniei).

De atunci, niciun alt mesaj nu pare sa fi fost postat de SI, care anterior amenintase sa ii ucida pe cei doi ostatici.

Aceasta organizatie a revendicat executarea, saptamana trecuta, a unui alt japonez, Haruna Yukawa, dupa ce nu a primit o rascumparare de 200 de milioane de dolari ceruta intr-un mesaj video anterior.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Cum a fost pentru Andreea Bujancă să înoate alături de un delfin: ”Recomand tuturor! Pentru mine a fost prima dată”
FOTO Cum a fost pentru Andreea Bujancă să înoate alături de un delfin: ”Recomand tuturor! Pentru mine a fost prima dată”
Citește și...
A murit Ted Turner, fondatorul reţelei americane CNN. Imperiul său media a schimbat televiziunea globală

Ted Turner, figură emblematică a peisajului media american, fondator al reţelei de ştiri prin cablu CNN, a murit miercuri la vârsta de 87 de ani, înconjurat de familie, potrivit unui comunicat al Turner Enterprises.

Români condamnați în Anglia după ce au lăsat fără Internet și telefonie mii de oameni. Ce au furat, deghizați în muncitori

Trei români au fost condamnați la închisoare în Marea Britanie, după ce, deghizați în muncitori, ar fi furat cabluri subterane din centrul orașului Birmingham. Au lăsat astfel 5.000 de oameni fără Internet și telefonie. 

FT: Căderea guvernului român a spulberat unul dintre ultimele „ziduri de protecție” ale Europei împotriva extremei drepte

Căderea guvernului român a slăbit unul dintre ultimele „ziduri de protecție” ale Europei împotriva extremei drepte, după ce social-democrații s-au aliat cu ultranaționaliștii eurosceptici pentru a-l înlătura pe Ilie Bolojan, scrie Financial Times.

Recomandări
Achiziție spectaculoasă a statului. Romgaz preia de la elvețieni combinatul chimic Azomureș

Compania de stat Romgaz a anunțat miercuri că va prelua combinatul chimic Azomureș, cea mai importantă mutare strategică după implicarea în proiectul Neptun Deep. 

Sorin Grindeanu: „PSD exclude colaborarea cu AUR și nu susține un premier din acest partid”. Ce spune despre anticipate

Sorin Grindeanu a declarat miercuri că PSD exclude orice colaborare cu AUR și nu va susține un premier din acest partid, respingând totodată și varianta unui guvern minoritar.

FT: Căderea guvernului român a spulberat unul dintre ultimele „ziduri de protecție” ale Europei împotriva extremei drepte

Căderea guvernului român a slăbit unul dintre ultimele „ziduri de protecție” ale Europei împotriva extremei drepte, după ce social-democrații s-au aliat cu ultranaționaliștii eurosceptici pentru a-l înlătura pe Ilie Bolojan, scrie Financial Times.