Islanda: Prima sefa de guvern lesbiana! S-a casatorit cu partenera sa

60431207

Daca in Romania, premierul are orientari normale, dar probleme de popularitate tot mai mari, in Islanda lucrurile stau exact pe dos. Sefa Executivului este foarte iubita de popor, insa lesbiana. Iar acum s-a si casatorit cu partenera ei.

Premierul islandez, in varsta de 68 de ani, a tinut mortis sa fie legalizate casatoriile homosexuale, in mandatul pe care l-a obtinut anul trecut. Johanna Sigurdardottir avea un interes direct ca asa ceva sa se intample, pentru ca este lesbiana - prima lesbiana de rang inalt, am putea spune.

Johanna Sigurdardottir
Chiar in ziua in care a intrat in vigoare legea prin care sunt legalizate casatoriile homosexuale in Islanda, sefa executivului de la Reykjavic a dat un exemplu pentru toti cei cu orientari diferite si si-a oficializat relatia cu partenera sa, Jonina Leosdottir.

Cele doua erau deja legate printr-o uniune civila, dar au tinut neaparat ca aceasta sa fie transformata in casatorie.

Potrivit radio-televiziunii islandeze RUV, nu a avut loc nicio ceremonie privata.

Parlamentul islandez a adoptat in unanimitate, la 12 iunie, legislatia privind casatoriile homosexuale, o lege care a intrat in vigoare duminica.

Pana in prezent, cuplurile de homosexuali puteau sa recurga la uniunea civila pentru a beneficia de drepturi similare cuplurilor heterosexuale, dar nu era un mariaj veritabil.

Cuplurile deja unite civil, cum era si cazul premierului si a partenerei sale, trebuie sa ceara o validare a uniunii lor.

Ajunsa la putere in februarie 2009, Sigurdardottir, care locuieste alaturi de partenera sa de mai multi ani, este prima femeie sef de Guvern care si-a exprimat in mod deschis orientarea homosexuala.

Articol recomandat de sport.ro
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Citește și...
Strâmtoarea Ormuz ar putea fi redeschisă cu taxe noi. Iranul și Omanul schimbă regulile tranzitului petrolier

Strâmtoarea Ormuz va fi deschisă, dar în condiții noi care vor fi stabilite de către Iran și Oman, inclusiv o taxă de tranzit, a declarat luni ambasadorul Iranului în Rusia, potrivit unor surse citate de Reuters.

Doi hoți au fost arestați după prăbușirea unui imobil în Germania, în urma căreia au murit două românce

Doi indivizi suspectați de furt de metale au fost arestați după prăbușirea unui imobil la Görlitz, în estul Germaniei, în urma căreia au murit trei persoane, printre care două turiste românce, au anunțat poliția și parchetul locale, citate de dpa.

Care este cel mai periculos aeroport din lume, cu o pistă extrem de îngustă. Zeci de oameni au murit de la deschiderea sa

Aeroportul Tenzing-Hillary din Lukla, Nepal, este considerat cel mai periculos aeroport din lume, cu o pistă de doar 527 metri, aflată pe marginea unei prăpastii, unde aterizările devin un test extrem pentru piloți.

Recomandări
Încep negocierile pentru susținerea Guvernului Tomac. Cine sunt tehnocrații propuși în noul Cabinet

Premierul desemnat Eugen Tomac începe luni discuţiile cu partidele parlamentare pentru susţinerea Cabinetului său tehnocrat. Tomac are 10 zile de la nominalizarea sa de către președinte pentru prezentarea în Parlament în vederea votului de învestitură.

România cere explicații, ”cu dovezi”, de la Ucraina despre drona explodată în Portul Constanța. Întrebările adresate

Ministrul interimar al Apărării Naţionale, Radu Miruţă, afirmă că s-a adresat verbal şi scris omologului său ucrainean, Mihailo Fedorov, în urma exploziei dronei maritime, în portul Constanţa. 

Bacalaureat 2026: Peste 130.000 de candidați susțin primele probe de competențe. Când au loc examenele scrise

Examenul naţional de bacalaureat 2026 începe luni, cu probele de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română, peste 130.000 de candidaţi fiind aşteptaţi să susţină examenul de bacalaureat.