Incalzirea globala, un subiect "fierbinte" la summitul de la Bruxelles

60195891

Reuniti la Bruxelles, liderii celor 27 de state membre ale Uniunii Europene sunt gata sa incheie un acord privind un ambitios plan de combatere a incalzirii climatice.


Dupa ce au fost infrante obiectiile Italiei si ale Poloniei, singura tara care pare sa blocheze semnarea documentului ar fi Ungaria. Europenii vor ca pana in 2020 sa micsoreze cu o cincime emisiile de gaze si sa realizeze o economie de energie de 20%.

Presedintele Frantei, tara care detine presedintia UE, spera ca premierul irlandez se va angaja sa organizeze in 2009 un nou referendum pe tema tratatului de la Lisabonna. Cum totul are un pret, Dublinul va primi garantii ca va avea un reprezentat in Comisie, chiar si dupa ce numarul comisarilor va fi redus.

Articol recomandat de sport.ro
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
Citește și...
Donald Trump consideră că este „ridicol” ca SUA să mențină sprijinul actual acordat NATO: „Nu au fost acolo pentru noi”

Preşedintele american Donald Trump a declarat joi că este "ridicol" ca SUA să menţină o relaţie "unilaterală" cu NATO, cu mai puţin de o săptămână înainte de summitul organizaţiei de la Ankara, în Turcia, relatează AFP.

"Moscova va cădea!" Ucraina anunță că a lăsat fără curent 13 instalații energetice

Forțele ucrainene susțin că au lovit 13 obiective energetice, în cadrul unei operațiuni desfășurate pe parcursul a 48 de ore, care a vizat infrastructura critică din Crimeea și din regiunile ucrainene ocupate Donețk, Lugansk și Zaporojie.

1.000 de zile de la atacul sângeros al Hamas în Israel. Netanyahu refuză în continuare o anchetă de stat

Israelul a comemorat joi o mie de zile de la atacul mişcării islamiste palestiniene Hamas asupra teritoriului său pe 7 octombrie 2023, pe fondul disensiunilor profunde şi al refuzului guvernului de a crea o comisie de anchetă a statului, notează AFP.

Recomandări
Persoanele „traficate” de Viorel Pașca au fost repartizate în centre sociale din toată țara. Ce s-a întâmplat la Vâlcea

Soții Florica și Viorel Pașca, cei trei fii ai lor și o femeie angajată la azilele de bătrâni din Bihor, bănuiți de trafic de persoane, sunt cercetați sub control judiciar.

Benzina și motorina s-ar putea ieftini în iulie. Motivul pentru care prețurile ar putea crește din nou din august - expert

Prețurile carburanților ar putea începe să scadă în luna iulie, pe fondul ieftinirii petrolului pe piețele internaționale, însă reducerea ar putea fi doar temporară. 

Reacția ireală a Rusiei după ultimul mare atac asupra Kievului, soldat cu zeci de victime. Ce s-a văzut, de fapt, la Kremlin

Cel puțin 21 de oameni au fost uciși și 90 de răniți în atacul de joi asupra Kievului, unul dintre cele mai puternice de la începutul războiului.