Imagini unice cu rezerva de aur a Rusiei. Cum este depozitat și păzit aurul rușilor

61934370

Imagini rare și inedite publicate de un ziar rusesc. Doi jurnaliști au primit acces în ”Fort Knox” al Rusiei.

Komsomolskaya Pravda a publicat imagini în premieră cu rezerva de aur a Rusiei din Depozitul principal al Băncii Centrale unde se află 1800 de tone de aur. Potrivit World Gold Council, Rusia se află pe locul 7 în lume la rezervele de aur, în spatele SUA, Germaniei, FMI-ului, Italiei, Franței și Chinei.

rusia aur

Imaginile arată cum este depozitat și păzit aurul rușilor.

rusia aur

Dacă acum 10 ani Rusia deținea doar 3% din rezerva mondială de aur, în prezent a ajuns la 17%. Nu este un secret că Rusia a cumpărat masiv aur în ultimii ani de pe piața mondială.

Potrivit unor statistici Rusia a fost cel mai mare cumpărător de aur din ultimii zece ani: şi-a dublat rezerva în ultimul deceniu. Guvernatoarea Bancii Centrale a explicat că Rusia a făcut achiziţii masive de aur pentru a-şi diversifica rezervele în contextul prăbuşirii rublei după scăderea prețului petrolului dar și în urma sancțiunilor impuse de Occident. Alternativa la moneda naţională, dar şi preţul scăzut al aurului au convins multe bănci centrale să cumpere cantităţi mari.

rusia aur

Jurnaliștii occidentali s-au întrebat de ce a ales Rusia să facă publice acum aceste imagini și când îi va urma exemplul și China?

Mai multe imagini aici!

rusia aur
Articol recomandat de sport.ro
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Citește și...
O casă de 3 metri lățime, construită în locul unui garaj, se vinde cu peste 630.000 de euro

O casă „ultra-îngustă” din Londra, puțin mai lată decât un vagon de metrou, a fost scoasă la vânzare pentru aproximativ 637.000 de euro.

Un câine celebru pe TikTok a fost gătit într-un restaurant din China, după ce a fost răpit

Un câine celebru pe rețelele de socializare ar fi fost servit ca fel de mâncare într-un restaurant chinezesc, după ce a fost răpit de la o fermă și sacrificat.

Premierul Belgiei critică ruptura dintre Franța și Germania pe proiectul noului avion de luptă: „Prostie pură”

Premierul Belgiei, Bart De Wever, a criticat dur Franța și Germania pentru eșecul de a ajunge la un acord privind dezvoltarea unui nou avion de luptă european.

Recomandări
Judecătorii acuză un „atac fără precedent la adresa independenței justiției”. CSM a decis să informeze 8 instituții europene

CSM a decis să informeze mai multe instituții internaționale cu privire la ceea ce consideră a fi „un atac grav și fără precedent” la adresa independenței justiției, în contextul proiectului de lege al salarizării unitare.

Cu cine ar putea fi înlocuit Eugen Tomac. Surse: Nicușor Dan îl va retrage dacă nu va reuși să adune suficicente voturi

Guvern Eugen Tomac are șanse tot mai mici să treacă în Parlament. Premierul desemnat nu va primi, cel mai probabil, nici sprijinul UDMR, după ce luni, Ilie Bolojan și Dominic Fritz i-au spus că nu se poate baza pe voturile PNL și USR. 

Ce se întâmplă cu polițiștii locali care l-au lovit pe șoferul TIR-ului care a provocat haos pe șoselele din Constanța

Șoferul TIR-ului care a lovit aseară un autobuz și opt mașini într-un cartier din Constanța suferise o criză hipoglicemică la volan. Însă polițiștii locali care au intervenit l-au lovit când au încercat să îl dea jos din cabină.