Hezbollah neaga implicarea in atacul cu rachete din nordul Israelului

×
Publicitate

UPDATE: Primii romani au parasit joi zona de razboi din Gaza, gratie unei operatiuni de evacuare organizata de ambasada Romaniei din Tel Aviv. Tot joi, mai multe rachete au fost trase din sudul Libanului, intr-o zona din nordul Israelului.


Douazeci de persoane, cetateni romani si membri ai familiilor lor, opt adulti si 12 copii, au iesit joi dimineata din Gaza prin frontiera de la Erez.

Dupa formalitatile de la Erez, care au durat patru ore, romanii si-au reluat drumul catre Iordania: "De la granita, cetatenii romani vor fi preluati de personalul ambasadei, care ii va insotii pana la aeroport si vor hotari daca vor dori sa plece la Bucuresti sau in alta parte," a declarat Cristian Diaconescu, ministru de Externe.

In alta ordine de idei, patru rachete Katiusa trase joi dimineata din sudul Libanului in zona de nord a Israelului
au declansat temeri privind o escaladare militara la frontiera de nord.

Gruparea integrista Hezbollah a negat insa orice implicare in atac, iar israelienii au minimalziat gravitatea incidentului, in urma caruia au fost ranite cateva persoane dintr-un camin de batrani.

Un alt incident ameninta sa agraveze situatia umanitara si asa critica. Joi seara un convoi umanitar a fost lovit de un obuz al armatei israeliene, iar un sofer a fost ucis.

Organizatia Natiunilor Unite din Gaza si-a suspendat toata activitatea pana cand armata israeliana poate garanta siguranta intregului sau personal care incearca sa distribuie ajutoare.

Un armistitiu intre cele doua parti pare pentru moment greu de realizat. Israelul si Hamasul au revendicari diferite. Israelul vrea o garantie ca Hamas nu va mai putea sa se reinarmeze pentru un alt posibil conflict. Hamas, pe de alta parte, vrea incetarea imediata a focului si o garantie ca toate frontierele vor fi deschise.

In acest timp in Gaza ofensiva continua, cu execeptia armistitului umanitar de trei ore care a fost respectat si joi.

Pentru prima oara, trupele israeliene le-au permis catorva ziaristi straini sa-i insoteasca intr-una din incursiunile in Fasia Gaza.

In alta ordine de idei, sub sloganul "Salvati copiii din Gaza! " in jur de 100 de oameni , membri ai Asociatiei pentru Apararea Apatrizilor si Refugiatilor din Romania, au manifestat joi dimineata in fata Ambasadei Israelului la Bucuresti.

Operatiunea armatei israeliene a inceput pe 27 decembrie. Scopul armatei israeliene este sa opreasca atacurile cu racheta lansate de Hamas asupra sudul Israelului.

Surse medicale palestiniene spun ca pana acum au murit cel putin 700 de oameni, in timp ce alti cel putin 3.100 au fost raniti in atacuri.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
Mai multe rachete au fost lansate din Liban asupra Israelului

UPDATE: Joi dimineata, cel putin trei rachete lansate din Liban au lovit in apropiere de orasul Nahariya, la cativa kilometri de granita israeliano-libaneza. Pana acum, atacul nu a fost revendicat, dar israelienii au ripostat imediat.

In plin ger, a ramas atarnat de pasarela unui rezervor de apa

Asteptare chinuitoare pentru un muncitor din Ohio, care a petrecut mai bine de o ora pe un ger cumplit, agatat de pasarela unui rezervor de apa la care lucra.

Ce faci daca esti racit? Mergi la munca sau ramai acasa?

Aceasta intrebare i-a impartit in doua tabere pe britanici, dupa ce o companie farmaceutica si-a facut reclama indemnandu-i pe oameni sa stea acasa, daca de exemplu ii loveste raceala.

Recomandări
Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Șase state europene vor să taxeze profiturile „excesive” ale companiilor petroliere

Şase ţări din Uniunea Europeană solicită o taxă comunitară excepţională aplicată companiilor petroliere, profiturile acestora explodând graţie războiului din Orientul Mijlociu, potrivit unei scrisori consultate sâmbătă de AFP.

Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.