Guvernul spaniol ia măsuri dure împotriva separatiştilor catalani. Proteste în Barcelona

×
Publicitate

Guvernul spaniol face orice ca sa împiedice organizarea unui referendum pentru independenţă, în Catalonia.

Miercuri, poliţistii au facut raiduri, la mai multe ministere ale guvernului regional, si au arestat 14 persoane. Un lider regional, afirmă că Spania a impus de facto starea de urgenţă în Catalonia, iar mii de oameni au ieșit în stradă  după arestări.

 Catalanii insistă sa organizeze un referendum pentru independenţă pe 1 octombrie, însă autorităţile de la Madrid l-au declarat ilegal. Cel mai nou sondaj oficial, arată că în prezent, 41 la sută dintre cetateni susţin independenţa, iar 49 la sută, se opun.

Mii de catalani au ieşit miercuri în stradă, după arestarea a 13 membri ai Guvernului acestei regiuni din nord-estul Spaniei, care vrea să organizeze un referendum pe tema autodeterminării, interzis de justiţie, iar preşedintele catalan a acuzat Madridul că vrea să impună de facto starea de urgenţă, relatează AFP.

În faţa sediului Departamentului Afacerilor Externe, un jurnalist AFP a văzut manifestanţi încercuind şi bătând cu palmele într-un vehicul aparţinând Gărzii Civile şi busculade între poliţişti şi manifestanţi. ”Afară cu forţele de ocupaţie!”, strigau catalani la manifestaţia de la Barcelona. ”Vom vota să fim liberi!”, se putea citi pe pancarte.

Citește și
„Ne-a uimit pe toți”. Un băiat de 11 ani din SUA a făcut o descoperire rară în timp ce căuta pietre alături de bunicii lui
„Ne-a uimit pe toți”. Un băiat de 11 ani din SUA a făcut o descoperire rară în timp ce căuta pietre alături de bunicii lui

O purtătoare de cuvânt a Gărzii Civile a confirmat pentru AFP ”13 arestări ale unor reprezentanţi de rang înalt din cadrul Guvernului Cataloniei şi 22 de percheziţii”, în cadrul unor operaţiuni efectuate de căttre forţele de ordine cu scopul de a împiedica ţinerea referendumului pe 1 octombrie. Aceste operaţiuni au fost hotărâte de către un judecător de instrucţie de la Barcelona, care a dispus să se opereze 41 de percheziţii.

Garda Civilă a confiscat miercuri milioane de buletine de vot la Bigues, la 45 de kilometri de Barcelona, potrivit unei surse apropiate anchetei.

Poliţişti percheziţionau de asemenea sediile CUP (Candidatura Unităţii Populare), un partid separatist de extremă stânga, un aliat al Guvernului regional.

”Guvernul a suspendat de facto autonomia Cataloniei şi a aplicat de facto o stare de urgenţă”, a declarat preşedintele catalan Carles Puigdemont, acuzând Guvernul spaniol că este ”totalitar” şi încalcă ”drepturile fundamentale”.

”Avem cu toţii obligaţia să respectăm legea”, a declarat anterior, la Madrid, şeful Guvernului Mariano Rajoy, într-o agitată sesiune parlamentară, în care un grup de aleşi catalani au părăsit hemiciclul.

Guvernul catalan a confirmat arestarea mâinii drepte a vicepreşedintelui Oriol Junqueras, Josep Maria Jove, secretarul general al vicepreşedinţiei.

Era neclar dacă aceste arestări au loc doar pe timpul percheziţiilor sau vor fi urmate de mandate de arest preventiv.

Curtea Constituţională i-a avertizat prin curier pe liderii şi funcţionarii catalani că nu pot să coopereze la organizarea ”scrutinului ilegal” de la 1 octombrie.

Însă susţinătorii independenţei, care au adoptat pe 6 septembrie o lege de organizare a referendumului, care este mai presus de orice alte lege în opinia lor, au ignorat avertismentul.

”Să rezistăm paşinic. Să ieşim şi să ne apărăm instituţiilor fără violenţă”, a îndemnat într-un mesaj pe Twitter Jordi Sanchez, preşedintele uneia dintre principalele mişcări care susţin independenţa care provine din societatea civilă, Adunarea Naţională Catalană (ANC).

FC Barcelona, care susţine un referendum legal, a intervenit în dezbatere şi a condamnat operaţiunile poliţiei. ”FC Barcelona, credincioasă angajamentului istoric în favoarea apărării ţării, democraţiei, libertăţii de exprimare şi dreptului de a decide, condamnă orice acţiune susceptibilă de împiedicare a exercitării depline a acestor drepturi”, a anunţat el.

”Cer... să se revină la normal”, a declarat la rândul său Mariano Rajoy pe culoarele Parlamentului.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A venit răspunsul iubitei, după ce medaliatul olimpic a recunoscut în direct că a înșelat-o
GALERIE FOTO A venit răspunsul iubitei, după ce medaliatul olimpic a recunoscut în direct că a înșelat-o
Citește și...
„Ne-a uimit pe toți”. Un băiat de 11 ani din SUA a făcut o descoperire rară în timp ce căuta pietre alături de bunicii lui
„Ne-a uimit pe toți”. Un băiat de 11 ani din SUA a făcut o descoperire rară în timp ce căuta pietre alături de bunicii lui

O simplă ieșire la „vânătoare” de pietre s-a transformat într-o descoperire rară: un băiat de 11 ani din SUA a găsit o țestoasă fosilizată veche de aproape 48 de milioane de ani. 

NATO lansează o nouă misiune pentru securitatea în Arctica. Rusia amenință cu „contramăsuri”
NATO lansează o nouă misiune pentru securitatea în Arctica. Rusia amenință cu „contramăsuri”

NATO a anunţat miercuri lansarea noii sale misiuni de consolidare a securităţii în Arctica, o iniţiativă menită să-l liniştească pe Donald Trump, care a revenit asupra ameninţărilor sale de anexare a Groenlandei.

Trump ar fi știut de 20 de ani de apucăturile lui Epstein. Mărturia unui fost șef de poliție din Palm Beach
Trump ar fi știut de 20 de ani de apucăturile lui Epstein. Mărturia unui fost șef de poliție din Palm Beach

Un fost șef al poliției din Florida a declarat că a primit un telefon de la Donald Trump în 2006, spunându-i atunci că „toată lumea” știe despre comportamentul lui Jeffrey Epstein, potrivit unui document al FBI publicat de Departamentul de Justiție.

Recomandări
Avocat român din SUA: ”Cel mai mare antidot este legalitatea”. Ce soluții au românii fără acte dacă sunt prinși de ICE
Avocat român din SUA: ”Cel mai mare antidot este legalitatea”. Ce soluții au românii fără acte dacă sunt prinși de ICE

Românii care au rămas peste termenul vizei legale în Statele Unite pot fi ridicați de pe stradă și plasați în detenție, chiar dacă nu au comis nicio infracțiune penală.

Lia Savonea, despre cererea trimisă către CCR pentru Curtea de Justiție a UE: „Nu constituie un gest de amânare”
Lia Savonea, despre cererea trimisă către CCR pentru Curtea de Justiție a UE: „Nu constituie un gest de amânare”

Președinta Înaltei Curți de Casație și Justiție, Lia Savonea, a explicat motivul pentru care a fost formulată cererea de sesizare a Curții de Justiție a Uniunii Europene în cazul pensiilor speciale.

Prima reacție din Guvern după blocarea reformei pensiilor speciale: România pierde bani europeni din cauza unui tertip ÎCCJ
Prima reacție din Guvern după blocarea reformei pensiilor speciale: România pierde bani europeni din cauza unui tertip ÎCCJ

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, afirmă după a cincea amânare a unei decizii în legătură cu pensiile magistraţilor, că România ar putea pierde 231 milioane de euro din PNRR.