Germania se teme să trimită o armă în Ucraina: „Nu putem juca ruleta rusească cu securitatea noastră”

Politicienii germani s-au împărțit în două tabere, din cauza unui scandal care a pus întreaga țară pe jar.
Cancelarul german Olaf Scholz (foto) l-a criticat pe Friedrich Merz, liderul Uniunii Creștin-Democrate (CDU) din opoziție, pentru abordarea extrem de riscantă a sprijinirii Ucrainei, în special în ceea ce privește posibila livrare de rachete Taurus cu rază lungă de acțiune către Kiev.
La o conferință de partid la Berlin, Scholz a declarat că Merz dorește să dea Rusiei, o putere nucleară, un ultimatum cu privire la posibilele livrări de rachete Taurus către Ucraina.
„Nu pot decât să spun: fiți atenți! Nu puteți juca ruleta rusească cu securitatea Germaniei”, a spus cancelarul german.
El a menționat că „atunci când vine vorba de chestiuni de război și pace, ai nevoie de un cap rece”.
Toate meciurile de la FIFA Club World Cup pot fi văzute pe VOYO cu comentariu în limba română.
Ultimatum către Putin
Scholz însuși a adăugat că a rămas „ferm și echilibrat”, iar cetățenii germani pot conta pe acest lucru.
În octombrie, Merz a sugerat ca cancelarul Olaf Scholz să emită un ultimatum către Putin și să discute conținutul acestuia cu omologii săi europeni, potrivit Ukrainska Pravda.
„Trebuie să i se spună [lui Putin]: dacă nu încetează bombardarea civililor din Ucraina în termen de 24 de ore, atunci Germania trebuie să trimită rachete Taurus pentru a distruge rutele de aprovizionare pe care acest regim le folosește pentru a afecta populația civilă a Ucrainei”, a subliniat Merz la acea vreme.
Germania, sub conducerea lui Olaf Scholz, a refuzat constant să furnizeze Ucrainei rachete de croazieră Taurus, în ciuda faptului că Marea Britanie, Franța și SUA au cedat Kievului armament cu rază lungă de acțiune.
Sursa: Ukrainska Pravda
Etichete: Ucraina, germania, arma, rachete,
Dată publicare:
01-12-2024 14:06