Donald Trump ia în calcul renunțarea la șefia militară a NATO în Europa. Ce țară ar putea prelua rolul SUA

62517375
Profimedia

Președintele SUA, Donald Trump, ia în considerare renunțarea la conducerea militară a NATO, după ce a insistat ca aliații europeni să își asume mai multă responsabilitate pentru securitatea continentului, potrivit Daily Mail.

Statele Unite dețin această poziție de lider încă de la înființarea alianței de apărare, după Al Doilea Război Mondial. De atunci, comandantul suprem aliat în Europa a fost întotdeauna un general american de rang înalt.

Însă, în conformitate cu insistența SUA ca aliații europeni să preia o mai mare responsabilitate pentru securitatea Europei, Washingtonul se așteaptă ca un general britanic sau francez să ocupe această funcție.

Tensiuni în relația dintre Trump și Zelenski

Această decizie vine după ce președintele american a șocat aliații occidentali, impunând o pauză „temporară” în furnizarea ajutorului militar esențial al SUA, în urma unui conflict tensionat cu Volodimir Zelenski, petrecut în Biroul Oval săptămâna trecută.

Luni seară, președintele Trump a avertizat că nu va „tolera” mult timp comportamentul liderului ucrainean, relația dintre cei doi deteriorându-se și mai mult după două săptămâni de declarații contradictorii.

Citește și
Trump: Atacul asupra Iranului a împiedicat izbucnirea celui de-al Treilea Război Mondial
Trump: Atacul asupra Iranului a împiedicat izbucnirea celui de-al Treilea Război Mondial

La câteva ore după, Casa Albă a anunțat că ajutorul acordat Ucrainei este „revizuit” pentru a se asigura că „contribuie la o soluție”, ceea ce a stârnit avertismente că, fără o schimbare de poziție, stocurile vitale de arme americane ale Ucrainei s-ar putea epuiza până în vară.

Marți, însă, Zelenski a încercat să îmbunătățească relațiile cu Trump, după ce premierul britanic Keir Starmer l-a avertizat că trebuie să reconstruiască legăturile cu președintele SUA pentru a salva Ucraina.

Apelul liderului ucrainean la colaborare

Într-o declarație menită să atenueze tensiunile, după ce Casa Albă a anunțat înghețarea ajutorului militar pentru Kiev, președintele ucrainean a spus că „prețuiește cu adevărat” sprijinul Americii și că este „gata să colaboreze sub conducerea puternică a președintelui Trump pentru a obține o pace durabilă”.

Zelenski a descris confruntarea din Biroul Oval de săptămâna trecută drept „regretabilă” și a dezvăluit că liderii lucrează la un acord de pace care ar putea începe cu „un armistițiu în aer și pe mare, imediat”, dacă Rusia este dispusă să facă același lucru.

Surse diplomatice au declarat că Sir Keir Starmer și Emmanuel Macron sunt dispuși să călătorească la Washington alături de președintele Zelenski încă de săptămâna viitoare, pentru a prezenta un front unit în fața lui Trump.

Trump, nemulțumit de declarațiile lui Zelenski

Trump a fost iritat de avertismentul lansat de Zelenski la sfârșitul săptămânii trecute, conform căruia un acord de pace este „încă foarte, foarte departe”.

Într-o postare pe platforma X, Zelenski a declarat că este „gata să acționeze rapid pentru a pune capăt războiului” și că este dispus să semneze un acord care să permită firmelor americane să exploateze rezervele de minerale rare ale Ucrainei „oricând”.

Se speculează că Trump intenționa să anunțe acest acord într-un discurs important susținut în fața Congresului în cursul nopții.

Controverse în urma întâlnirii din Biroul Oval

Unii aliați ai președintelui american au cerut scuze pentru scenele din Biroul Oval, unde Zelenski a fost acuzat că a fost „lipsit de respect” pentru că nu a purtat costum și pentru că nu și-a exprimat suficient recunoștința.

Zelenski nu și-a cerut scuze în mod direct, dar a declarat: „Întâlnirea noastră de la Washington, de la Casa Albă, de vineri, nu a decurs așa cum trebuia. Este regretabil că s-a întâmplat astfel. Este momentul să corectăm lucrurile. Ne dorim ca viitoarea cooperare și comunicare să fie constructive.”

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Georgina Rodriguez a strălucit la Roma fără Ronaldo și fără copii: ”Wow, ce divă! / Gio, ești uimitoare”
GALERIE FOTO Georgina Rodriguez a strălucit la Roma fără Ronaldo și fără copii: ”Wow, ce divă! / Gio, ești uimitoare”
Citește și...
Trump: Atacul asupra Iranului a împiedicat izbucnirea celui de-al Treilea Război Mondial
Trump: Atacul asupra Iranului a împiedicat izbucnirea celui de-al Treilea Război Mondial

Președintele american Donald Trump a declarat că intervenția împotriva Iranului a prevenit izbucnirea unui război nuclear global, susținând că deciziile sale au fost în beneficiul lumii întregi, nu doar al Statelor Unite.

„Țarul AI” al lui Donald Trump susține că există riscul unei escaladări nucleare în conflictul cu Iranul
„Țarul AI” al lui Donald Trump susține că există riscul unei escaladări nucleare în conflictul cu Iranul

Unul dintre cei mai apropiați consilieri ai lui Donald Trump s-a distanțat de acesta privind părerile despre războiul din Iran. El a avertizat că există riscul să escaladeze până la o catastrofă nucleară.

Aeroportul din Berlin va fi închis miercuri, din cauza unei greve. Zeci de mii de pasageri afectați
Aeroportul din Berlin va fi închis miercuri, din cauza unei greve. Zeci de mii de pasageri afectați

Aeroportul internațional Berlin-Brandenburg (cod IATA: BER - n. red.) a anunțat luni seara că miercuri nu va opera niciun zbor, din cauza unei greve anunțate de sindicatul Verdi, transmit AFP și dpa.

Recomandări
Care ar putea fi răspunsul juridic al Iranului împotriva României. Analist: „Acolo, situația este mult mai complicată”
Care ar putea fi răspunsul juridic al Iranului împotriva României. Analist: „Acolo, situația este mult mai complicată”

Pentru prima dată de la izbucnirea conflictului din Orientul Mijlociu, Iranul amenință explicit România. Teheranul a transmis că va acționa politic și legal împotriva României pentru că și-a pus bazele militare la dispoziția Statelor Unite. 

Când ar putea primi România invitația în clubul celor mai bogate state. Îndeplinim aproape toate condițiile OCDE
Când ar putea primi România invitația în clubul celor mai bogate state. Îndeplinim aproape toate condițiile OCDE

România ar putea primi la jumătatea acestui an vestea că este invitată să intre în clubul celor mai bogate țări din lume, în OCDE.

„Gigantul” petrolier care discută cu OMV Petrom dezvoltarea unui zăcământ descoperit în Marea Neagră
„Gigantul” petrolier care discută cu OMV Petrom dezvoltarea unui zăcământ descoperit în Marea Neagră

Compania ucraineană de petrol şi gaze Naftogaz, care a descoperit rezerve "substanţiale" de gaze offshore în Marea Neagră înainte de invazia Rusiei, "este în negocieri cu compania română OMV Petrom pentru a forma un parteneriat legat de acest zăcământ.