Declinul Statului Islamic: jihadistii au pierdut 12% din teritoriu in 2016. Cum arata noua HARTA a gruparii teroriste

61793348

Organizatia jihadista Stat Islamic (SI) a pierdut, in primele sase luni ale anului, 12% din teritoriul pe care il controla.

Pe langa asta, SI a suferit o scadere dramatica a veniturilor, potrivit unei analize publicate duminica de compania de informatii si analize globale IHS, transmite DPA, conform Agerpres.

Conform sursei citate, SI mai controleaza in prezent 68.300 kmp in Siria si Irak, din cele 90.000 kmp la inceputul lui 2015.

Statul Islamic a pierdut recent teren in fata fortelor kurde in nordul Siriei, a trupelor guvernamentale siriene in zona desertica din centrul tarii, si in favoarea fortelor de securitate irakiene la vest si nord de Bagdad.

In plus, veniturile lunare ale jihadistilor s-au redus de la circa 80 milioane de dolari la mijlocul lui 2015 la 56 milioane in martie 2016, IHS estimand de atunci o diminuare suplimentara cu circa 35%.

Sursa foto: IHS

harta teritoriu Statul Islamic

'Combinata cu infrangerile militare pe teren, aceasta situatie are un impact asupra coeziunii interne a gruparii, asa cum o arata cresterea marcanta a numarului de dezertari incepand din ianuarie 2016', a comentat analistul Ludovico Carlino, de la IHS.

Acelasi raport noteaza ca ofensiva actuala a fortelor conduse de kurzi la Minbij, in nordul Siriei, constituie o amenintare majora pentru Raqqa, capitala de facto a SI, si pentru capacitatea organizatiei de a actiona ca un stat, un factor-cheie in propaganda gruparii.

'Capturarea probabila [a Minbij] de catre Fortele Democratice Siriene sprijinite de SUA ar avea un impact major asupra capacitatii SI de a aproviziona Raqqa si, prin extensie, restul teritoriului cu noi recruti si provizii, subminandu-i capacitatea de a guverna', a aratat analistul principal Columb Strack de la IHS.
 

Articol recomandat de sport.ro
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Citește și...
O femeie a murit după ce a fost lovită de o umbrelă de soare pe terasa unui restaurant din SUA

O femeie a murit după ce a fost lovită de o umbrelă de soare în timp ce se afla într-un restaurant situat lângă un lac din statul american Carolina de Sud, afectat de rafale puternice de vânt, au anunţat luni autorităţile, citate marți de EFE.

Diplomații UE au decis să rămână în Kiev, în ciuda amenințărilor Rusiei cu noi bombardamente: ”Rămânem alături de Ucraina”

Diplomații UE își vor continua activitatea la Kiev, în ciuda amenințărilor Rusiei cu noi atacuri aeriene de amploare.

O familie a rezervat o vacanță de mii de euro în Egipt, dar când a ajuns la cazare a avut parte de un șoc. Ce a descoperit

O familie din Țara Galilor spune că vacanța mult așteptată în Egipt s-a transformat într-o experiență traumatizantă imediat după sosire, când a descoperit că hotelul era, de fapt, un șantier în plină construcție, relatează New York Post.

Recomandări
Sondaj INSCOP: 27% dintre români văd corupția drept principala problemă a țării. Salariile și pensiile, marile priorități

Românii consideră, în proporţie de 27,8%, că principala problemă a României este corupţia, conform unui sondaj INSCOP.

SUA au atacat baze iraniene din apropierea Strâmtorii Ormuz. Washingtonul susține că a acționat în „legitimă apărare”

Statele Unite au anunțat că au lansat noi atacuri asupra sudului Iranului, vizând baze de rachete iraniene și ambarcațiuni care încercau să amplaseze mine maritime.

Cod galben de vijelii și vânt puternic în mai multe regiuni. ANM anunță rafale de până la 80 km/h și grindină. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis două avertizări Cod Galben pentru următoarele zile, vizând intensificări ale vântului și fenomene de instabilitate atmosferică în mai multe regiuni ale țării.