Cutremur cu magnitudinea 7,6 în largul Hondurasului. Alertă de tsunami

61922802
iStock

Un cutremur cu magnitudinea 7,6 s-a produs, marţi seară, în Marea Caraibilor, în largul coastelor Hondurasului, a anunţat institutul american de geofizică USGS, şi a fost declanşată o alertă de tsunami.

Seismul a avut loc miercuri la ora 02.51 GMT la o adâncime de 10 kilometri, la 44 de kilometri est de Insula Great Swan, nelocuită.

"Valuri periculoase de tsunami sunt posibile pe o rază de 1.000 de kilometri în jurul epicentrului seismului", a avertizat serviciul american de meteorologie. 

Articol recomandat de sport.ro
Cvadruplul campion rus, pus pe lista neagră: este acuzat de subminarea suveranității
Cvadruplul campion rus, pus pe lista neagră: este acuzat de subminarea suveranității
Citește și...
Rusia acuză SUA că susține atacurile aeriane asupra bazelor militare din Siria

Atacurile care ar fi vizat bazele militare rusești din Siria ar fi necesitat asistență din partea unei țări cu navigație prin satelit, a declarat ministerul rus al Apărării, o acuzație pe care Pentagonul o neagă.

Ecuadorul amenință că-l va da afară pe Julian Assange din ambasadă, după ce l-a criticat pe președinte

Ecuadorul încearcă să găsească o soluție de mediere cu Marea Britanie, astfel încât fondatorul WikiLeaks, Julian Assange, să poată părăsi ambasada ecuadoriană din Londra, după cinci ani și jumătate.

Un membru fondator al Hamas s-ar fi împușcat mortal ”în timp ce îşi verifica arma”

Un membru fondator al Hamas este în stare gravă după ce s-a împuşcat în cap în timp ce îşi verifica arma, reprezentanţii grupării militante palestiniene spunând că este vorba despre un accident.

Recomandări
Ce urmează după oprirea centralei de la Cernavodă. Măsurile anunțate de Guvern pentru următorii ani

În plină criză energetică, cu centrala de la Cernavodă deconectată din cauza secetei, Guvernul anunță noi măsuri pentru a evita pe viitor astfel de situații.

Sute de turiști și localnici, salvați cu bărcile de pe o plajă din Halkidiki. Flăcările au ajuns aproape de hoteluri

Un incendiu uriaș izbucnit în peninsula grecească Halkidiki, atât de iubită de români, a semănat groaza în rândul turiștilor și localnicilor. 

David Popovici, campion european la 200 m liber. Românul a reușit o performanță unică în istoria Campionatelor Europene

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de natație de la Paris. Românul a devenit astfel primul înotător din istorie care reușește dubla 100 m - 200 m liber la trei ediții ale Europenelor.