Cutremur cu magnitudinea 6,2, produs în Noua Zeelandă. Nu a fost emisă alertă de tsunami

62116907

Un cutremur cu magnitudinea 6,2 s-a produs miercuri în zona Insulelor Kermadec, un arhipelag aparţinând Noii Zeelande, fără ca autorităţile să raporteze pagube materiale sau să emită o alertă de tsunami, informează EFE.

Institutul american de geofizică (USGS), care monitorizează activitatea seismică din întreaga lume, a localizat epicentrului seismului la 26 de kilometri adâncime sub Oceanul Pacific şi la 879 de kilometri sud-vest de Ohonua, cea mai apropiată localitate şi oraşul principal de pe insula Eua din ţara polineziană Tonga.

Insulele Kermadec, situate între Noua Zeelandă şi Tonga, sunt nelocuite, cu excepţia personalului detaşat la baza permanentă de pe Insula Raoul, unde există o staţie meteorologică.

Noua Zeelandă este situată pe falia dintre plăcile tectonice din Pacific şi Oceania şi înregistrează anual circa 14.000 de cutremure, dintre care între 100 şi 150 sunt îndeajuns de puternice pentru a putea fi resimţite.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Redresarea economică post-Covid-19, prioritatea preşedinţiei portugheze a Consiliului UE

Prioritatea preşedinţiei portugheze a Consiliului UE este redresarea economică, a declarat premierul portughez Antonio Costa, la finalul vizitei la Lisabona efectuate marţi de preşedintele Consiliului European, Charles Michel, transmite dpa.

Victoria lui Joe Biden, certificată miercuri de Congres în contextul protestelor pro-Trump

Victoria lui Joe Biden în cadrul alegerilor prezidențiale din SUA va fi certificate miercuri de Congres, în timp ce simpatizanții lui Donald Trump vor organiza un protest împotriva rezultatului alegerilor din noiembrie.

Alegeri decisive în Georgia. Democrații lui Biden încearcă să câștige Senatul SUA

Cursă electorală extrem de strânsă în statul american Georgia, unde se decide în aceste ore cine va controla Senatul Statelor Unite.

Recomandări
Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Alertă pe Dunăre: Guvernul pregătește scenariul extrem pentru Cernavodă. „Răcire în circuit închis”

Pentru a restabili capacitatea de răcire a Centralei Nuclearelectrice (CNE) Cernavodă, astfel încât să fie repusă în funcțiune.