Româncele dispărute după explozia din Germania încă nu au fost găsite. Salvatorii îndepărtează molozul cărămidă cu cărămidă

×
Publicitate

Autoritățile din Germania au făcut noapte albă pentru a le găsi pe româncele date dispărute în orașul Görlitz.

Clădirea în care erau cazate s-a prăbușit în urma unei explozii, iar femeile, de 25 și 26 de ani, sunt căutate printre dărâmături, de mai bine de 30 de ore. În paralel cu misiunea salvatorilor de îndepărtare a munților de moloz, lucrători de la rețeaua de gaze au securizat zona și au oprit alimentarea, pentru a preveni o nouă deflagrație.

Peste 100 de pompieri și specialiști în operațiuni de salvare au continuat misiunea de căutare peste noapte, ajutați de drone și câini de urmă. În sprijinul forțelor germane au venit și echipe din Polonia - inclusiv voluntari. Mormanele de moloz au fost îndepărtate cu un excavator, iar în locurile delicate, salvatorii au ridicat fiecare cărămidă cu mâinile, așa cum se procedează în astfel de cazuri.

Anja Weigel, șefa pompierilor din Görlitz: „În acest moment, avem un vehicul de intervenție echipat cu un braț cu gheară care lucrează în partea din spate și o macara în față, deoarece resturile pe care le-am putut îndepărta manual au fost luate deja de la fața locului. Acum trecem la grinzile și plafoanele mai mari, pe care trebuie să le tăiem și să le îndepărtăm pentru a putea ajunge la zonele de dedesubt”.

Cele două românce căutate printre dărâmături erau în prima lor zi de vacanță, împreună cu soțul uneia dintre ele. S-au cazat în clădirea de apartamente din centrul orașului.

Citește și
Trump își sărbătorește ziua de naștere cu o gală MMA organizată pe peluza Casei Albe. Președintele SUA împlinește 80 de ani

Luni, în jurul orei 17:30, s-a produs o explozie, în urma căreia imobilul s-a făcut una cu pământul. Bărbatul a scăpat doar pentru că ieșise să facă niște cumpărături.

Soțul uneia dintre femeile dispărute: „Soția mea mi-a spus să cumpăr apă plată și să gătesc ceva. Mi-a cerut să cumpăr și niște pastile. Ieșisem din casă de 20 de secunde. Apoi am auzit o explozie. Așa că m-am întors înăuntru.”

Primarul orașului este și el român. Găsirea cât mai rapidă a celor dispăruți a devenit principalul obiectiv al autorităților, imediat după incident.

Octavian Ursu, primarul orașului Görlitz: „În acest moment, ne concentrăm pe salvarea de vieți. Acesta este obiectivul principal pe care îl urmărim acum.”

Pe lângă cele două românce, a fost dat dispărut și un bărbat cu dublă cetățenie, germană și bulgară. Două persoane, inițial date dispărute, au fost ulterior găsite în siguranță.

Görlitz este un orășel pitoresc, aflat în estul Germaniei, lângă granița cu Polonia. Are doar 57.000 de locuitori, dar găzduiește 4.000 de monumente. Centrul său istoric s-a păstrat intact și este foarte popular pentru producțiile cinematografice. Nu este, așadar, de mirare că a devenit și atracție turistică.

Articol recomandat de sport.ro
Imagini virale cu Cristiano Ronaldo: ”Sunt adevărate! E incredibil”
Imagini virale cu Cristiano Ronaldo: ”Sunt adevărate! E incredibil”
Citește și...
Românce dispărute după o explozie în Germania. Operațiune dificilă de salvare. Ce transmite Ministerul Afacerilor Externe

Două persoane de cetățenie română sunt date dispărute după o explozie produsă în cursul nopții de luni în localitatea germană Görlitz. 

Trump își sărbătorește ziua de naștere cu o gală MMA organizată pe peluza Casei Albe. Președintele SUA împlinește 80 de ani

Președintele Donald Trump își sărbătorește împlinirea a 80 de ani cu un spectacol de arte marțiale mixte - așa-numitele lupte în cușcă, organizate chiar pe peluza Casei Albe.

Mesajul transmis de Netanyahu cu ocazia aniversării președintelui Trump, în contextul negocierilor de pace dintre SUA și Iran

Prim-ministrul Israelului, Benjamin Netanyahu, l-a felicitat duminică pe președintele SUA, Donald Trump, cu ocazia împlinirii vârstei de 80 de ani, în plină desfășurare a negocierilor privind un acord de pace între Washington și Iran, relatează EFE.

O femeie din Polonia a rămas fără 45.000 de euro după ce a postat online un anunț de închiriere

O femeie din Polonia a devenit victima unei escrocherii care a început cu o simplă reclamă imobiliară.

Recomandări
Motivele pentru care Nicușor Dan l-a desemnat premier pe Adrian Veștea. Eugen Tomac, retras după ce nu a strâns o majoritate

Surpriză pe plan politic. Președintele Nicușor Dan l-a desemnat premier pe liberalul Adrian Veștea, prim-vicepreședintele PNL și președinte al Consiliului Județean Brașov.

Peste 30.000 de firme au dispărut în primele patru luni din 2026. Bucureștiul conduce clasamentul

Un număr de 30.670 de firme au fost radiate la nivel naţional în primele patru luni din 2026, cu 6,27% mai multe comparativ cu perioada similară din anul anterior, conform statisticilor Oficiului Naţional al Registrului Comerţului (ONRC).

Nicușor Dan, la al doilea premier desemnat. Ce șanse are Adrian Veștea să strângă o majoritate în condițiile actuale

Val de reacții pe scena politică, după desemnarea lui Adrian Veștea ca premier. Liderii PNL partidului spun că nu au fost consultați înaintea nominalizării și au convocat o ședință de urgență pentru stabilirea unei poziții oficiale.