Comisia Europeana sare in ajutorul hamsterilor!

60318251

Potrivit The Independent, guvernul Frantei ar putea fi amendat pentru ca nu a avut grija de hamsterii natiunii.

Comisia Europeana urmeaza sa discute cazul Marelui Hamster de Alsacia, singura specie de hamster care mai traieste in salbaticie in Europa de Vest.

Rozatorul este pe cale de disparitie, iar Comisia Europeana considera ca masurile de protectie luate de guvernul francez nu au fost suficiente. Daca va fi gasit vinovat, guvernul parizian risca sa platesca o amenda de 17 milioane de euro.

The Independent sustine ca la ora actuala au mai supravietuit numai 250 de hamsteri de Alsacia.

Acum 500 de ani populatia estimata a hamsterilor de Alsacia era de 1.500 de exemplare, care nu au rezistat insa tentativelor de exterminare. Pentru a rezista, cei 250 de hamsteri au nevoie de cel putin 240.000 de hectare.

Articol recomandat de sport.ro
Variantă de antrenor pentru Gigi Becali la FCSB? Tehnicianul a răspuns fabulos: „Să o luăm sincer!”
Variantă de antrenor pentru Gigi Becali la FCSB? Tehnicianul a răspuns fabulos: „Să o luăm sincer!”
Citește și...
WSJ: Serviciile secrete americane au aflat că Putin ar putea testa NATO cu un atac chiar în această toamnă

Serviciile de informații americane au emis noi avertismente privind posibilitatea ca Vladimir Putin să testeze reacția NATO printr-un atac limitat asupra unui stat membru al Alianței. 

Nord-coreenii, îndemnaţi să consume supă de carne de câine pe caniculă: „Dacă ţi se varsă pe picior, devine leac”

Peninsula Coreeană se confruntă cu un val de căldură extremă, iar presa de stat din Coreea de Nord promovează mai multe soluții tradiționale pentru combaterea efectelor temperaturilor ridicate, printre acestea numărându-se supa de carne de câine.

Europa, continentul care se încălzește cel mai rapid din lume, închide luminile. ”Nu putem ține orașul luminat ca Las Vegas”

Europa este continentul care se încălzește cel mai rapid din lume, iar țările riverane Dunării au luat deja măsuri de economisire a energiei din cauza debitului coborât la minime istorice, în timp ce restul sunt în alertă maximă pe fondul caniculei. 

Recomandări
Bolojan, înaintea ratingului de țară Moody’s: Am fost cinstiți cu românii, am muncit din greu. Alianța PSD-AUR ”minează” țara

Premierul interimar Ilie Bolojan acuză ”alianța de facto PSD-AUR” că ”minează” România prin acțiunile lor împotriva legilor PNRR, care pot aduce grave prejudicii țării.

Continuă operațiunile pentru scufundarea barjelor în Dunăre pentru a redirecționa o parte din debit către Dunărea Veche

Autoritățile continuă operațiunile pentru scufundarea a patru barje în Dunăre, cu scopul de a redirecționa o parte din debit către Dunărea Veche și de a limita scăderea nivelului apei la Cernavodă.

Pe lângă căldură, ANM anunță vijelii și averse torențiale în numeroase județe din România. Zonele vizate

Valul de căldură persistă pe teritoriul României. Meterologii au prelungit vineri dimineață avertizările meteo de caniculă, dar și de vijelii.