Cel putin 34 de civili ucisi in raiduri lansate asupra a doua piete. Bilantul victimelor ar putea creste dramatic

61748363

Cel putin 34 de civili au fost ucisi marti in cursul unor raiduri efectuate de avioane asupra unor piete in doua localitati situate in nordul Siriei, a anuntat Observatorul sirian pentru drepturile omului (OSDO), relateaza AFP.

Cel putin 16 civili au fost ucisi intr-un raid asupra unei piete unde se vindea combustibil, la Maarat al-Naassan, o localitate din provincia Idleb (nord-vest). Un alt raid a avut loc in satul Maskana, unde detine controlul gruparea jihadista Statul Islamic (SI), in provincia Alep (nord), si s-a soldat cu moartea a cel putin 18 civili, scrie Agerpres.

Potrivit acestei organizatii, care se orienteaza in functie de tipul de avioane si munitie utilizate pentru a determina presupusa apartenenta a aparatelor, bilantul victimelor ar putea creste deoarece unele persoane sunt in stare critica. Rusia a intervenit militar in Siria la 30 septembrie lovind grupari care luptau impotriva regimului sirian, de la moderati pâna la grupari jihadiste.

De la declansarea conflictului in Siria, in 2011, peste 250.000 de persoane au fost ucise si câteva mii si-au parasit locuintele.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO O prezentatoare TV și-a cucerit fanii după ce s-a fotografiat la Italian Open: ”Bărbații merg la război pentru femei ca tine”
FOTO O prezentatoare TV și-a cucerit fanii după ce s-a fotografiat la Italian Open: ”Bărbații merg la război pentru femei ca tine”
Citește și...
Un șofer a intrat cu mașina în protestatari, la Belgrad. A fost arestat pentru „tentativă de omor calificat”

Un şofer care a intrat cu maşina în manifestanţii antiguvernamentali din centrul Belgradului, rănind un bărbat de 90 de ani, a fost arestat pentru tentativă de omor, a anunţat joi poliţia, relatează AFP.

Argentina caută sursa focarului de hantavirus. Zeci de persoane rămân izolate în Franța

O misiune ştiinţifică argentiniană se va deplasa săptămâna viitoare la Ushuaia pentru a cerceta eventuala prezenţă în zonă a rozătoarelor purtătoare de hantavirus, a anunţat o autoritate sanitară locală, relatează BFMTV. 

SUA opresc trimiterea a 4.000 de soldați în Polonia. Ce spune NATO despre apărarea flancului estic

SUA a anulat desfășurarea planificată a trupelor în Polonia. Un înalt oficial militar al NATO a declarat că forțele de întărire „nu sunt luate în calcul în planurile de descurajare și apărare ale NATO”. 

Recomandări
Rodul reformelor: UE a aprobat României 2,6 miliarde de euro din PNRR. Bolojan vorbește despre „însănătoșirea economiei”

Premierul interimar, Ilie Bolojan, a anunțat că aproape 40% din banii colectați de stat merg deja către salariile din sectorul public, iar România a intrat tehnic în recesiune.

România riscă să piardă 15 miliarde de euro din PNRR dacă reformele restante nu sunt adoptate în timp util

Dragoș Pîslaru, ministrul interimar al Fondurilor Europene, avertizează că România riscă să piardă până la 15 miliarde de euro din PNRR dacă reformele și proiectele asumate în fața Comisiei Europene nu vor fi duse la capăt.

Schema prin care 30.000 de oameni din toată Europa au căzut în plasa unor escroci. Horia Brenciu: ”Mi-au scris oamenii”

Cel puțin 30.000 de oameni din toată Europa, inclusiv din România, au căzut în plasa unor escroci.