Ce scriu rușii despre atacul cu drone asupra portului Izmail, de lângă granița României

62372528

Agenţia rusă RIA Novosti a transmis că atacurile efectuate în noaptea de marţi spre miercuri de Rusia asupra portului ucrainean Izmail de la Dunăre au lovit infrastructura portuară şi de cereale, care găzduia mercenari străini şi echipamente militare.

RIA Novosti îl citează pe Serghei Lebedev, un bărbat despre care afirmă că ar fi coordonatorul unui grup clandestin ce operează în oraşul-port ucrainean Mikolaiv (Nikolaev) şi care ar avea surse în Izmail, principalul port intern al Ucrainei, situat de partea cealaltă a Dunării faţă de România, relatează Reuters.

Media de stat rusă îl citează pe Lebedev spunând că au fost opt lovituri separate asupra portului Izmail şi că au fost lovite un terminal petrolier, un şantier de reparaţii pentru navele militare ucrainene, o clădire portuară unde se crede că s-ar afla forţe străine, precum şi o unitate de depozitare a cerealelor şi un elevator în care se spune că era depozitat echipament militar străin.

Reuters nu a putut verifica dacă afirmaţiile lui Lebedev sunt reale. O înregistrare video difuzată de autorităţile ucrainene arăta pompieri pe scări care se luptau un incendiu uriaş într-o clădire cu mai multe etaje. Mai multe alte clădiri de dimensiuni mari erau în ruine, în timp ce grâne se revărsau din două silozuri distruse.

"A fost lovită clădirea (pentru deservirea călătorilor) de pe faleza Kapikraian, unde - potrivit grupului clandestin - se aflau militari străini, cel mai probabil români", a declarat Lebedev, citat de RIA Novosti pe pagina sa electronică.

Atacurile ruseşti cu drone de miercuri în zori au deteriorat aproape 40.000 de tone de cereale care erau aşteptate de ţări din Africa, dar şi de China şi Israel, a declarat vicepremierul ucrainean Oleksandr Kubrakov într-o postare pe platforma de socializare X, cunoscută anterior sub numele de Twitter.

Portul Izmail, situat de cealaltă parte a Dunării faţă de România, membră NATO, este principala rută alternativă de ieşire din Ucraina pentru exporturile de cereale, dat fiind faptul că blocada impusă de Rusia a oprit traficul în porturile ucrainene de la Marea Neagră la mijlocul lunii iulie.

Două surse din domeniu au declarat pentru Reuters că operaţiunile în portul Izmail au fost suspendate. Şeful autorităţii portuare, Iuri Litvin, a declarat pe Facebook că lucrările de reparaţii au început deja, iar infrastructura portuară continuă să funcţioneze.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Dani Alves a fost pus oficial sub acuzare pentru agresiune sexuală în Spania

Dani Alves, fostul fundaş al echipei FC Barcelona şi al naţionalei Braziliei, a fost pus oficial sub acuzare, miercuri, pentru agresiune sexuală asupra unei femei într-un club de noapte din Barcelona, în decembrie.

Austria se opune în continuare aderării României la Schengen. Karner: Situaţia rămâne neschimbată

Ministrul austriac de interne, Gerhard Karner, s-a lăudat într-o conferinţă de presă cu un bilanţ pozitiv al luptei sale împotriva imigraţiei clandestine, arătând că au fost mai puţine cereri de azil în ultima perioadă.

Explozie puternică într-un oraș din Spania. O persoană a murit, alte 14 sunt rănite

O femeie a murit, iar alte 14 persoane au fost rănite în noaptea de marţi spre miercuri, într-o explozie violentă într-un imobil la Valladolid, în Spania, care ar fi putut să fie cauzată de o scurgere de gaze naturale, anunţă miercuri autorităţile.

Recomandări
Primul spital construit ”de la zero” în Cluj. FOTO: Cum arată noul centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie

Noul Centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj, una dintre cele mai importante investiții în domeniul medical realizată din fonduri europene, a fost inaugurat în Cluj-Napoca.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.