Ce a povestit un fost luptator SI despre John Jihadistul: Este un personaj singuratic si rece

61639357

Luptatorul gruparii SI cunoscut drept "John Jihadistul" este un personaj singuratic si rece, care sta la distanta de alti membri ai organizatiei, a declarat Abu Ayman, un fost militant SI care l-a intalnit pe acesta in Siria, relateaza BBC News Online.

BBC a vorbit cu Ayman, care l-a intalnit pe Mohammed Emwazi, britanicul cunoscut drept "John Jihadistul", in urma cu aproximativ doi ani cand a ajuns in Siria. Spre deosebire de alti britanici, Emwazi voia sa apara in inregistrarile video ale gruparii jihadiste, afirma acesta.

Cand s-au cunoscut, Abu Ayman si Mohammed Emwazi erau simpli militanti in gruparile islamiste care luptau impotriva regimului sirian. Luptatorii straini, multi dintre ei britanici, s-au strans intr-un oras numit Atmeh, din nordul Siriei. Atmeh era o tabara de refugiati pe un deal, dar jihadistii au ocupat mai multe case din apropiere si locuiau confortabil. Britanicii vorbeau despre "jihadul de cinci stele".

Abu Ayman a vizitat "casa britanica" de cateva ori, precizand ca Mohammed Emwazi i s-a parut ciudat de la inceput. "Era rece. Nu vorbea mult. Nu ni se alatura la rugaciuni (...). Se ruga doar cu prietenii lui. Ceilalti frati britanici se rugau cu noi, dar el era ciudat", a declarat acesta.

"Ceilalti frati britanici salutau cand ne intalneam pe strada, dar el isi intorcea privirea. Luptatorii britanici intotdeauna stateau impreuna, dar el nu li se alatura", a adaugat fostul jihadist.

In ceea ce priveste modul in care Emwazi a devenit "John Jihadistul", Ayman a afirmat ca gruparea "Stat Islamic are psihologi profesionisti". "Ei stiu pe cine sa aleaga dintre luptatori si cum sa-i faca faimosi. Nu era nimic special la John Jihadistul, oricine putea deveni ca el". "Emirii dau ordine si in schimb esti promovat. Multi frati s-au alaturat SI pentru arme noi, arme luxoase, pentru a conduce jeep-uri mai bune si pentru a se lauda", a continuat el.

Intrebat ce cred ceilalti camarazi despre "John Jihadistul", Ayman a povestit ca "unii il adora. Unii s-au alaturat SI dupa ce l-au vazut si l-au admirat. il considera un exemplu". "Altii cred ca este folosit de SI. Este o celebritate pentru a atrage frati musulmani din Europa", a mai spus acesta. Potrivit unor surse, gruparea islamista acorda o importanta deosebita mentinerii lui "John Jihadistul" in siguranta.

Articol recomandat de sport.ro
Madelene Wright și-a înnebunit fanii cu ultima postare: ”Tipul meu favorit de terapie”
Madelene Wright și-a înnebunit fanii cu ultima postare: ”Tipul meu favorit de terapie”
Citește și...
Momentul în care o tornadă a lovit cu furie în SUA și a lăsat în urmă haos într-un orășel cu mii de locuitori

O tornadă a lovit cu furie o mică localitate din nord-vestul statului american Illinois.

Vestă de salvare de pe Titanic, purtată de o supraviețuitoare, scoasă la licitație după mai bine de un secol. Cât costă

Pentru prima dată, o vestă de salvare purtată de un supraviețuitor din naufragiul Titanicului va fi scoasă la licitație în acest weekend.

Alegeri în Bulgaria 2026. Noua serie de „anticipate” ar putea schimba direcția politică a țării

Bulgarii sunt așteptați, duminică, la urne, pentru a opta oară în ultimii patru ani, într-o nouă serie de alegeri anticipate care ar putea schimba direcția politică a țării. 

Recomandări
Motorina standard a scăzut cu mult sub 9 lei în a treia zi consecutivă de ieftiniri la carburanți. Noile prețuri la pompă

Deschiderea Strâmtorii Ormuz pentru câteva ore a avut efecte și în România. La unele stații de carburant, prețul motorinei a scăzut sub 9 lei. 

Sorin Grindeanu, în același hotel cu George Simion. ”Șobolănisme”: PSD, vehement împotriva propriei măsuri de guvernare

Se agită tot mai tare apele în coaliția de guvernare. Schimbul de replici de la distanță dintre Sorin Grindeanu și Ilie Bolojan continuă. Cu două zile înainte să îi retragă sprijinul premierului, șeful PSD este în vizită la Timișoara. 

Primele imagini cu blocada navelor din Strâmtoarea Ormuz. Apoximativ 800 de vase sunt prinse pe ruta maritimă

În timp ce toată lumea urmărește conflictul din Orientul Mijlociu, președintele american susține că a avut discuții bune cu iranienii, care nu îl pot șantaja.