Câți oameni au murit până acum din cauza coronavirusului în lume. Bilanțul pe țări

×
Publicitate

Noul coronavirus a ucis cel puţin 4.923 de persoane în întreaga lume de la apariţia sa în luna decembrie, potrivit unui bilanţ stabilit de AFP din surse oficiale şi difuzat joi.

De la începutul epidemiei au fost înregistrate peste 131.460 de cazuri de infectare în 116 de ţări şi teritorii. Totuşi, acest număr de cazuri diagnosticate nu reflectă realitatea deoarece ţările au politici de testare mai mult sau mai puţin restrictive.

De la ultimul bilanţ, realizat miercuri, s-au înregistrat 357 de noi decese şi 7.360 de noi cazuri la nivel mondial, potrivit cifrelor furnizate de AFP și citate de Agerpres.

China şi Italia, cele mai multe decese

 

Ţările care au anunţat noi decese în ultimele 24 de ore sunt Italia cu 189 de morţi, Iranul (75) şi Spania (37).

China (cu excepţia teritoriilor Hong Kong şi Macao), unde epidemia a izbucnit la sfârşitul lunii decembrie, a înregistrat în total 80.793 de cazuri, între care 3.169 de morţi şi 62.793 cazuri de vindecare. Un număr de 15 noi cazuri şi 11 noi decese au fost anunţate de miercuri până joi.

În lume, au fost înregistrate, joi, la 17: 00 GMT, 1.754 de decese (346 noi) la 50.668 de cazuri (7.345 noi).

Cele mai afectate ţări după China sunt Italia cu 1.016 de decese la 15.113 de cazuri, Iranul cu 429 de decese (10.075 de cazuri), Spania cu 84 de decese (2.968 de cazuri) şi Coreea de Sud cu 66 de decese ( 7.869 cazuri).

Țări care au anunțat primele decese

 

Începând de miercuri la ora 17:00 GMT, Polonia, Austria, Guyana, Algeria, Azerbaidjanul au anunţat primele decese legate de noil coronavirus pe teritoriul lor. Cuba, Guyana, Jamaica au anunţat primele cazuri.

Asia înregistra, joi, la 17:00 GMT, 90.773 de cazuri (3.253 de decese), Europa 27.741 de cazuri (1.182 de decese), Orientul Mijlociu 11.035 de cazuri (440 de decese), Statele Unite şi Canada 1.416 de cazuri (39 de decese) ), America Latină şi Caraibe 207 cazuri (trei decese), Oceania 155 cazuri (trei decese), Africa 134 cazuri (trei decese).

Acest bilanţ a fost realizat folosind date colectate de birourile AFP de la autorităţile naţionale competente şi informaţii furnizate de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS).

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Un deputat rus a ignorat procedura de autoizolare și a participat la o ședință cu Putin

Un deputat rus suspect de coronavirus a ignorat procedura de autoizolare și a luat parte la mai multe ședinte, inclusiv una la care a participat președintele Vladimir Putin, conform Reuters.

Numărul persoanelor decedate în Italia din cauza coronavirusului a depășit 1.000

Situația din Italia continuă să se agraveze și să se transforme în ceva înspăimântător. Într-o singură zi, bilanțul deceselor provocate de coronavirus a crescut cu aproape 200. În total sunt 1.016 morți.

Oficial brazilian, depistat cu coronavirus la o săptămână după o întâlnire cu Trump

Şeful serviciului de presă al lui Jair Bolsonaro, care a stat alături de preşedintele american Donald Trump weekend-ul trecut în timpul vizitei preşedintelui brazilian în SUA, are coronavirus, a anunţat joi presa braziliană, citată de AFP.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.