Carlo Ancelotti a fost condamnat la un an de închisoare pentru fraudă fiscală. Prejudiciul uriaș adus statului spaniol

62458972

Antrenorul Carlo Ancelotti a fost condamnat la un an de închisoare în Spania pentru neplata impozitelor pe veniturile din drepturi de imagine din perioada în care antrena Real Madrid, în 2014.  

Fostul antrenor al lui Real Madrid, recent numit selecționer al naționalei Braziliei, a fost găsit vinovat de prejudicierea statului spaniol cu suma exactă de 1.062.079 de euro, sumă datorată în anul 2014 și 2015, pe vremea când se afla în primul său mandat pe banca tehnică de pe Santiago Bernabéu.

Deși Carlo Ancelotti a susținut în fața instanței că nu a avut niciodată intenția de a provoca daune financiare statului spaniol și că a urmat recomandările departamentului economic al clubului, apărarea sa nu a fost acceptată de judecători.

Antrenorul a achitat deja datoria în 2021, însă odată cu această condamnare, va fi nevoit să plătească și o amendă suplimentară în valoare de 386.361 de euro, potrivit efe.com.

Legislaţia spaniolă prevede că orice pedeapsă sub doi ani pentru o infracţiune fără violenţă rareori impune unui inculpat fără antecedente penale să execute o pedeapsă cu închisoarea.

Articol recomandat de sport.ro
Gyokeres s-a împăcat după un an cu fosta sa prietenă, de care s-a despărțit dintr-un motiv absurd
Gyokeres s-a împăcat după un an cu fosta sa prietenă, de care s-a despărțit dintr-un motiv absurd
Citește și...
Parlamentul European cere justiţie pentru victimele civile din Ucraina şi tragerea la răspundere a vinovaţilor

 Parlamentul European a condamnat în termeni puternici, într-o rezoluţie adoptată joi, loviturile repetate brutale şi deliberate asupra unor ţinte civile din Ucraina.

Friedrich Merz a reafirmat importanța parteneriatului cu SUA, în ciuda amenințărilor lui Donald Trump

Friedrich Merz a subliniat joi importanța parteneriatului transatlantic cu SUA, la doar câteva ore după ce Donald Trump a declarat că administrația sa ia în considerare reducerea numărului de soldați americani din Germania, relatează Reuters și POLITICO.

Melania Trump și Regina Camilla, ținute asortate în nuanțe de roz la cina de stat de la Casa Albă. GALERIE FOTO

În timpul vizitei de stat istorice de patru zile a lui King Charles III în Statele Unite, toate privirile au fost îndreptate asupra ținutelor Reginei Camilla și ale primei doamne Melania Trump, care au ales culori asortate pentru a doua zi consecutiv.

Recomandări
Proiectul care interzice cumulul pensie-salariu la stat a fost adoptat de Guvern. Bolojan: „La Parlament în regim de urgență”

Guvernul a adoptat, în şedinţa extraordinară de joi, proiectul de lege care interzice cumulul pensiei cu salariul la stat.

Ninge în centrul României, la final de aprilie. Utilajele de deszăpezire au fost scoase pe drumurile montane în două județe

Un val de aer rece a cuprins România, iar la munte a nins din nou și s-a așternut zăpada. Temperatura este cu circa 10 grade mai coborâtă decât normalul perioadei, iar vântul care bate cu putere face ca frigul să pară și mai pătrunzător.

Cursul oficial BNR, la un maxim istoric. Criza politică depreciază moneda națională de pe o zi pe alta

Moneda naţională s-a depreciat joi, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Naţională a României (BNR) la 5,1417 lei, în creştere cu 4,13 bani (0,8%) faţă de cotaţia precedentă, de 5,1004 lei, înregistrând un nou maxim istoric.