Care ar fi ținta principală a SUA în cazul unui război cu China. Strategia dezvăluită de un general american

62271309
Profimedia

În cazul unui conflict armat cu China, ținta principală ale Statelor Unite vor fi centrele de comandă ale Beijingului, a declarat joi generalul David Berger, comandantul infanteriei marine a SUA, potrivit agenției de presă Anadolu.

Berger a ținut un discurs la Institutul Hudson din Washington despre noua strategie de luptă a US Marine Corps, în care a spus că se așteaptă, de asemenea, ca China să facă o mișcare similară.

Generalul a declarat că logistica este la fel de importantă ca și informațiile în războiul modern, ceea ce o face cel mai important element în planificarea operațiunilor.

Războiul Rusia-Ucraina a arătat că, alături de logistică, informațiile despre câmpul de luptă sunt și ele critice, a adăugat Berger.

SUA vor viza la început punctele slabe ale Beijingului, care sunt atât elementele de logistică, cât și mecanismul de comandă și control, a afirmat Berger, răspunzând la o întrebare despre cum ar acționa SUA în cazul unui conflict cu China.

Comandantul american a continuat spunând că Beijingul lucrează, la rândul său, la strategii de slăbire a mecanismului de comandă și control al armatei americane.

Dacă va exista un conflict, ei vor viza și mecanismul de comandă și control al SUA, a adăugat Berger.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Voleibalista care atrage toate privirile în online s-a pozat într-un bikini minuscul: ”O priveliște minunată!”
FOTO Voleibalista care atrage toate privirile în online s-a pozat într-un bikini minuscul: ”O priveliște minunată!”
Citește și...
Zelenski l-a sunat pe Fico și l-a convins să susțină aderarea Ucrainei la UE. Ce i-a spus la telefon

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski afirmă că, după ce a vorbit la telefon cu Robert Fico, prim-ministrul slovac va sprijini cererea de aderare a Ucrainei la UE. 

O companie aeriană și-a anulat toate zborurile şi intră în faliment. 17.000 de angajați vor rămâne fără loc de muncă

Spirit Airlines, compania de low-cost care a transformat radical industria călătoriilor economice, își închide definitiv operațiunile după ce a intrat în al doilea faliment. 

Donald Tusk: Ultimul lucru de care avem nevoie este un conflict în cadrul NATO

Ultimul lucru de care are nevoie alianţa transatlantică este un conflict în cadrul NATO, a declarat duminică premierul polonez Donald Tusk, după anunţul făcut de Pentagon privind retragerea parţială a trupelor americane din Germania, informează EFE.

Recomandări
O dronă a căzut în județul Suceava, în apropiere de frontiera cu Ucraina. Aparatul de zbor, fără încărcătură explozivă

Autorităţile din judeţul Suceava fac verificări după ce o dronă a căzut pe un teren agricol, la 20 de km de graniţa cu Ucraina.

Marius Lazurca, consilier prezidențial: „România și Europa nu mai sunt vitale strategic pentru SUA”. Care ar fi motivul

Consilierul prezidențial pentru Securitate Națională și Politică Externă, Marius Lazurca, a declarat că România rămâne importantă pentru SUA, dar nu vitală, în contextul în care Washingtonul și-a mutat interesul strategic spre zona indo-pacifică.

Ce conţine propunerea în 14 puncte a Iranului de a pune capăt războiului. Planul vizează ridicarea blocadei navale

Iranul a oferit Statelor Unite o propunere în 14 puncte pentru încheierea războiului, incluzând ridicarea blocadei navale, garanţii de neagresiune, retragerea forţelor americane și ridicarea sancțiunilor.