Liz Truss, șefa diplomației britanice, s-a înscris în cursa pentru a-i succede lui Boris Johnson

62242781

Şefa diplomaţiei britanice Liz Truss s-a înscris duminică seara în cursa pentru a-i succede lui Boris Johnson, într-o campanie marcată de dezbaterea privind politica fiscală şi care se anunţă a fi deosebit de intensă, transmite AFP.

"Voi lupta la aceste alegeri ca o conservatoare şi voi guverna ca o conservatoare", a spus Liz Truss (46 de ani), anunţându-şi candidatura în Daily Telegraph.

Ea se alătură astfel mai multor grei din Partidului Conservator într-o cursă care are în total 11 concurenţi.

Foarte deschisă, competiţia pentru şefia Partidului Conservator, aşadar şi pentru şefia guvernului deoarece conservatorii deţin majoritatea în Camera Comunelor, prefigurează o vară electrizantă.

În total, autorităţile partidului anticipează aproximativ cincisprezece candidaturi, potrivit Agerpres.

Geoffrey Clifton-Brown, trezorierul Comitetului din 1922, responsabil cu organizarea internă în partid, s-a declarat încrezător duminică la postul de radio LBC că cei doi finalişti vor fi cunoscuţi până pe 20 iulie.

Un calendar mai precis este aşteptat luni, cu o posibilă închidere a depunerii candidaturilor marţi, potrivit Sunday Telegraph. Se urmăreşte ca votul final, deschis doar membrilor Partidului Conservator, să facă posibilă desemnarea câştigătorului până la începutul lunii septembrie.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Șef din industria aeriană: Prețul biletelor de avion va crește “fără îndoială”

Prețul biletelor de avion va crește „fără îndoială”, odată cu creșterea costurilor la combustibil, a avertizat un șef al industriei aeriene.

Portretul criminalului lui Shinzo Abe. Detaliul observat de anchetatori în timpul audierilor

Au apărut noi detalii despre uciderea fostului premier japonez Shinzo Abe.

Polițiștii din Budapesta au urmărit șase kilometri un cangur. Cum s-a terminat aventura

Polițiștii din Budapesta au plecat într-o urmărire... mai puțin obișnuită. Au fost nevoiți să fugărească aproape șase kilometri ... un cangur.

Recomandări
Nicușor Dan, criticat dur: Speranța s-a transformat în dezamăgire. Astăzi, dezamăgirea s-a transformat în indignare

Decizia președintelui Nicușor Dan de a-l apăra pe șeful SPP, generalul Lucian Pahonțu, în urma dezvăluirilor privind participarea acestuia la reprimarea manifestanților de la Revoluția din 1989 continuă să facă valuri. 

Prognoză sumbră. Debitul Dunării la intrarea în România o să scadă sub mediile multianuale ale lunilor august şi septembrie

Debitul Dunării la intrarea în ţară va atinge în următoarele zile 1.600 mc/s, apoi va fi în scădere până la valoarea de 1.500 mc/s, situându-se sub mediile multianuale ale lunilor august şi septembrie.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.