Bilantul HAOSULUI aerian: 6 milioane de pasageri afectati!

×
Publicitate

Agentia europeana pentru siguranta aviatiei, Eurocontrol, se asteapta ca norul de cenusa care s-a inaltat din Islanda sa dea si sambata peste cap transporturile aeriene.

Asociatia controlorilor de trafic aerian este si mai pesimista, si considera ca haosul va mai dura cateva zile. Dupa ce a trecut peste vestul Europei, praful vulcanic se indreapta acum catre sudul si sud-estul continentului, silind si tarile de aici sa-si inchida aeroporturile.

Lista tarilor care si-au inchis complet spatiul aerian cuprinde in acest moment Tarile Baltice, Ungaria, Polonia, Slovacia, Cehia, Finlanda si Norvegia.

Din cauza norului de cenusa vulcanica, Irlanda, Germania, Austria, Franta, Itala si Suedia au spatiul aerian partial inchis.

Belgia, Marea Britanie, Olanda si Elvetia incep sa ridice treptat restrictiile, de sambata.

In total, Eurocontrol estimeaza ca 6 milioane de pasageri au fost sau vor fi afectati. Nevoiti sa isi amane planurile, blocati prin aeroporturi, unii fara bani de hotel.

Nu doar oamenii de rand au neplaceri din cauza eruptiei din Islanda. Cancelarul german Angela Merkel, care se intorcea dintr-o vizita in Statele Unite, a aterizat la Lisabona, din cauza ca aeroporturile tarii sale erau inchise.

Nor cenusa vulcanica Islanda
Intre timp, apar voci care spun ca aceste restrictii, fara precedent in spatiul aerian european de la Al Doilea Razboi Mondial incoace, sunt o exagerare. Mai ales ca niciun avion nu s-a prabusit din cauza norului de cenusa. Mai bine sa prevenim decat sa anchetam un eventual accident, justifica specialistii.

La prudenta indeamna si cazul unei curse British Airways. In 1982, deasupra Indoneziei, particule de cenusa vulcanica au intrat in motoarele avionului si le-au blocat.

Eric Moody, pilotul acelei aeronave a reusit sa reporneasca motoarele, dupa ce avionul a pierdut suficienta altitudine ca sa iasa din norul de cenusa. El a fost decorat, iar cazul a intrat in manualele de aviatie.

Intre timp, in incercarea de a afla mai multe, cercetatorii britanici au intrat deliberat cu un avion in norul de cenusa vulcanica. I-au masurat viteza de deplasare si au luat esantioane.

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
iPad Killer! Se numeste WePad si este nemtesc!

N-a trecut nici o luna de cand in America, gigantul Apple lansa cu surle si trambite celebrul iPad. Si iata ca o firma germana cu doar 180 de angajati arunca pe piata un produs similar.

Basescu, la funeraliile lui Kaczynski. Deplasarea, cu elicopterul si masina

UPDATE: Data fiind situatia generala, una cu totul si cu totul exceptionala, a intrat in vigoare planul B pentru deplasarea presedintelui Traian Basescu in Cracovia, la funeraliile cuplului Kaczynski.

Haosul de pe cerul Europei va continua cel putin 4-5 zile!

Anuntul apartine celor de la Institutul Meteorologic din Islanda. Tot ei avertizeaza ca o noua eruptie, extrem de violenta, este posibila oricand.

Recomandări
Scădere abruptă a inflației în iulie, cel mai redus nivel din ultimul an. Unde au existat scumpiri serioase

Ritmul scumpirilor a început să se domolească. Rata anuală a inflației a scăzut abrupt în iulie, cu 2,2 puncte procentuale, la 8,16%, de la 10,42% în iunie.

Centrala Nucleară de la Cernavodă va fi oprită joi. „În jurul prânzului vom fi la putere zero şi deconectaţi”

Unitatea 2 de la Centrala Nuclear-Electrică (CNE) Cernavodă va fi închisă începând de joi dimineaţă, a anunţat directorul CNE, Romeo Urjan. El a precizat că măsura a fost luată din cauza nivelului scăzut al Dunării.

CCR dezbate azi noua lege ANI, care îi vizează pe Dominic Fritz și Mirabela Grădinaru. Nicușor Dan, PNL și USR au contestat-o

Curtea Constituţională a României dezbate, miercuri, sesizările formulate faţă de legea privind modificarea şi completarea unor acte normative în domeniul integrităţii.