Barack Obama l-a numit pe viceamiralul Michael Rogers in fruntea controversatei agentii NSA

61430341

Presedintele SUA, Barack Obama, a decis numirea viceamiralului Michael Rogers in functia de director al controversatei Agentii pentru Securitatea Nationala (NSA).

Rogers a fost numit si in fruntea Directiei pentru combaterea atacurilor cibernetice a Pentagonului, potrivit Washington Post, citat de Mediafax.

In mod inedit, Barack Obama l-a intervievat el insusi pe viceamiralul Michael S. Rogers saptamana trecuta, pe fondul scandalului legat de interceptarile practicate de NSA.

Caitlin Hayden, unul dintre purtatorii de cuvant ai Casei Albe, a refuzat sa comenteze informatiile, dar alte surse de la Presedintia SUA afirma ca anuntul oficial privind numirea lui Rogers va fi facut in curand.

Rogers, specialist in domeniul tehnicilor de criptare la Fortele Navale americane, era considerat de mult favorit sa il inlocuiasca la conducerea NSA pe generalul Keith Alexander, care va iesi la pensie in martie.

Numirea lui Rogers trebuie validata de Senat dupa audierea de catre Comisia senatoriala pentru Fortele armate. Barack Obama a decis mentinerea in aceeasi structura a NSA si a Directiei pentru combaterea atacurilor cibernetice a Pentagonului.

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Cum se face deszapezirea in Japonia, Suedia sau SUA, in comparatie cu operatiunea din Romania. VIDEO

Daca in Romania deszapezirea este, in mod obisnuit, un mare dezastru, in alte tari, precum Japonia, Suedia, Statele Unite sau Germania, aceasta operatiune pare, pastrand proportiile, ca o joaca pentru autoritati.

Gest de sprijin demn de respect. Monoposturile Mercedes de F1 vor afisa un mesaj dedicat lui Schumacher

Un mesaj de sustinere pentru Michael Schumacher, aflat de patru saptamani in coma dupa accidentul suferit la schi, in statiunea franceza Meribel, va aparea pe monoposturile de Formula 1 Mercedes.

O fiola cu sangele fostului papa Ioan Paul al II-lea a fost furata in Italia

O relicva religioasa - o fiola continand sange al fostului papa Ioan Paul al II-lea - a fost furata dintr-o biserica din centrul Italiei, iar 50 de carabinieri cerceteaza zona pentru a o recupera, a anuntat luni presa italiana, citata de AFP.

Recomandări
Război politic după decizia CCR pe „amendamentul Fritz”. Surse: Nicușor Dan așteaptă motivarea înainte de a acționa

Decizia CCR pentru legea integrității aprinde scena politică. Președintele Nicușor Dan crede că argumentele pe care le-a invocat în sesizarea trimisă erau solide și așteaptă motivarea Curții.

România va exploata o sursă de energie cu potențial de 50 de ori mai mare decât Cernavodă. Ar putea acoperi tot consumul

Autoritățile pregătesc terenul pentru primele parcuri de turbine eoliene din largul Mării Negre. România are mare nevoie de soluții alternative de generare a energiei, mai ales în anii secetoși ca acesta. 

Cum s-ar putea aplica noua lege a salarizării. România riscă să piardă o parte din cei 770 de milioane de euro din PNRR

Continuă discuțiile pe noua lege a salarizării, miercuri urmând să aibă loc o nouă întâlnire la care partidele ar urma să primească o variantă a proiectului, explică surse de la Cotroceni.