Autorul atacului din campusul Universitatii Ohio, un student de origine somaleza. Ce l-ar fi nemultumit pe tanarul de 18 ani

×
Publicitate

Autorul atacului de luni, din campusul Universitatii Ohio, din orasul Columbus, a fost identificat. Avea 18 ani si era student.

De origine somaleza, tanarul s-ar fi plans in vara - in ziarul universitatii - ca in campus nu exista camere de rugaciuni pentru musulmani. Autoritatile cerceteaza in continuare daca in spatele acestor nemultumiri stau si eventuale motivatii teroriste.

Atacatorul a izbit cu masina mai multi pietoni, apoi a coborat si a inceput sa ii loveasca pe cei din jurul sau cu o arma alba. In timp ce 11 oameni au fost spitalizati, individul a fost impuscat mortal de politie.

Spiritele au inceput sa se agite dupa ce un barbat care conducea haotic a lovit cativa pietoni. Initial, studentii de la universitatea Ohio au crezut ca este vorba despre un atac armat, pentru ca in zona s-au auzit si impuscaturi. Speriati, tinerii s-au baricadat in salile de clasa.

Martor: "Eram speriati! Ne-am baricadat in clase, am stins luminile si am incercat sa ne pastram calmul."

Martor:  "Prima data ne-au spus doar sa fugim, sa ne ascundem, iar la cateva minute distanta am aflat ca este un barbat inarmat in campus, iar cateva persoane au inceput sa alerge."

Martor: "Ma duceam spre sala de curs cand am vazut oameni care alergau in toate partile. Am avut emotii."

Politia a securizat zona si a impuscat mortal un barbat, despre care se presupune ca ar fi agresorul. Oamenii legii au retinut alte doua persoane banuite ca ar fi avut legatura cu incidentul.

Martor: "Se intampla, din cate se pare, din ce in ce mai des in toata tara, insa este si mai grav atunci cand se intampla chiar in facultatea ta. Este dureros."

Politia ancheteaza cazul si verifica inclusiv daca atacul poate fi considerat unul terorist.

Politist: "Singurul lucru pe care il putem spune, bazat pe informatiile de pana acum, este ca totul a fost facut intentionat. Sa lovesti cu masina pietoni, apoi sa ii ataci cu o arma alba, au fost acte intentionate cu siguranta."

Campusul Universitatii Ohio din Columbus este unul dintre cele mai mari din Statele Unite. Aproximativ 65 de mii de studenti sunt inscrisi aici, iar la momentul atacului cei mai multi dintre ei erau la facultate, deoarece - de saptamana viitoare - incep examenele.
 

Articol recomandat de sport.ro
Răzvan Lucescu, „îmbătrânit” în ultima sută de ore: cum arăta duminică, la sosirea în țară
Răzvan Lucescu, „îmbătrânit” în ultima sută de ore: cum arăta duminică, la sosirea în țară
Citește și...
Gest de umanitate al lui Emmanuel Macron: a oprit plimbarea pentru a ajuta un bătrân în Roma

Preşedintele francez Emmanuel Macron a demonstrat că are inimă ajutând un bărbat în vârstă aflat în dificultate, în timp ce se plimba prin centrul Romei joi seară, după ce a ajuns în capitala italiană.

Țările din Europa cu cei mai stresați angajați. Cât de implicați sunt românii la locul de muncă

Un nou studiu care acoperă 160 de țări compară nivelurile de stres din Europa cu cele din restul lumii la ,locul de muncă. Grecia este cea mai afectată țară din Europa.

Trump își atacă foști susținători și o apără pe Brigitte Macron. Influencer MAGA, despre președintele SUA: „Nebun genocidar”

Donald Trump îşi reglează conturile pe reţeaua sa Truth Social inclusiv cu influencerii MAGA. Aşa s-a întâmplat şi cu Candace Owens, o influenceriţă ostilă mişcării woke, care însă îl criticase pe preşedintele american pentru războiul din Iran.

Recomandări
Vămile care erau pline, anii trecuți, în Săptămâna Mare, acum sunt aproape pustii. Prețul unei călătorii e aproape dublu

Vămile care erau pline, anii trecuți, în Săptămâna Mare, sunt acum aproape pustii. Asta pentru că sunt puțini românii stabiliți în străinătate, care se întorc acasă de Paște anul acesta.

Mircea Lucescu, ultimul drum, înfăşurat în drapelul naţional. Cortegiul funerar a ajuns la cimitirul Bellu

Cortegiul funerar al marelui antrenor Mircea Lucescu a parcurs drumul de la biserica Biserica Sfântul Elefterie către cimitirul Bellu, unde legendarul tehnician va fi înhumat cu onoruri militare.

Război în Orientul Mijlociu. Germania este nemulțumită de ”severitatea cu care Israelul poartă un război” în Liban

Acordul dintre Iran și Statele Unite se dovedește extrem de fragil. Teheranul continuă să controloze traficul prin Strâmtoarea Ormuz și susține că încă sunt anumite „restricții tehnice”, cum ar fi problema minelor.