Autorităţile din Nepal închid şcolile după ce ploile torenţiale au făcut 100 de morţi. „N-am mai văzut niciodată”

nepal
AFP

Autorităţile din Nepal au închis şcolile pentru trei zile după ce alunecările de teren şi inundaţiile declanşate în urma a două zile de ploi torenţiale.

 

Inundaţiile au provocat moartea a 100 de persoane, alte 67 fiind date dispărute, au anunţat duminică autorităţile, potrivit Reuters.

Inundaţiile au paralizat traficul şi activităţile obişnuite în valea Kathmandu, regiune unde au fost înregistrate 37 de decese şi unde locuiesc 4 milioane de persoane. Tot în această regiune este situată şi capitala ţării.

Autorităţile au spus că studenţii şi părinţii acestora s-au confruntat cu dificultăţi după ce universităţile şi clădirile unităţilor de învăţământ au fost avariate de ploi şi necesită reparaţii.

''Am îndemnat autorităţile competente să închidă şcolile în zonele afectate pentru trei zile'', a declarat pentru Reuters Lakshmi Bhattarai, purtător de cuvânt al Ministerului Educaţiei.

Citește și
nepal
Zeci de persoane, căutate după o alunecare de teren în Nepal. „Şansele de a găsi supravieţuitori sunt reduse”

În unele zone ale capitalei s-a înregistrat o cantitate de ploaie de până la 322,2 mm, ceea ce a provocat creşterea nivelului râului Bagmati cu 2,2 metri peste limita de pericol, potrivit experţilor.

Duminică dimineaţă situaţia părea să se amelioreze după ce ploile au slăbit în intensitate în multe locuri, a spus Govinda Jha, un meteorolog din capitala ţării.

''Sunt posibile câteva averse izolate, dar ploile torenţiale sunt puţin probabile'', a spus el.

Meteorologii oficiali din Kathmandu au spus că ploile intense au fost provocate de un sistem de presiune joacă în Golful Bengal, care s-au extins şi peste zone din ţara vecină India.

Dezvoltarea neplanificată amplifică riscurile schimbărilor climatice în Nepal, susţin climatologii de la Centrul internaţional pentru dezvoltarea montană integrată (ICIMOD).

''N-am mai văzut niciodată inundaţii de o asemenea amploare în Kathmandu'', a spus Arun Bhakta Shrestha, specialist în riscuri ecologice din cadrul centrului.

Într-un comunicat, Centrul a îndemnat guvernul şi urbaniştii să ''urgenteze'' investiţiile şi planurile de infrastructură pentru sisteme subterane de ape pluviale şi canalizare, atât proiecte ''gri'' sau tehnologice, cât şi proiecte ''verzi'' sau bazate pe natură.

Impactul ploilor a fost agravat de canalizarea ineficientă în urma proiectelor neplanificate de urbanizare, construcţiilor realizate în zone inundabile, lipsa zonelor pentru retenţia apei, precum şi supraconstruirea pe malurile râului Bagmati.

Cu toate acestea, nivelurile râului Koshi, din sud-estul Nepalului, au început să scadă, a spus Ram Chandra Tiwari, un înalt funcţionar din regiune.

Acest râu, care provoacă inundaţii devastatoare în statul indian Bihar (est) aproape în fiecare an, a depăşit limita de pericol şi a ajuns la un nivel triplu faţă de normal, a spus el.

Articol recomandat de sport.ro
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
Citește și...
Şase jucători de la academia federaţiei din Nepal, daţi dispăruţi după o alunecare de teren
Şase jucători de la academia federaţiei din Nepal, daţi dispăruţi după o alunecare de teren

Şase jucători de la academia Federaţiei Nepaleze de Fotbal (ANFA), din districtul Makwanpur, sunt daţi dispăruţi.

Zeci de persoane, căutate după o alunecare de teren în Nepal. „Şansele de a găsi supravieţuitori sunt reduse”
Zeci de persoane, căutate după o alunecare de teren în Nepal. „Şansele de a găsi supravieţuitori sunt reduse”

Cel puțin 63 de persoane sunt căutate în Nepal, după o alunecare de teren care a măturat două autobuze de pe șosea, iar acestea au ajuns în râu.  

Ce alcoolemie avea șoferul microbuzului cu nepalezi, care a provocat accidentul din centrul Bucureștiului
Ce alcoolemie avea șoferul microbuzului cu nepalezi, care a provocat accidentul din centrul Bucureștiului

12 persoane au ajuns la spital, după un grav accident petrecut în Capitală. Șoferul unui microbuz cu imigranți din Nepal a trecut pe culoarea roșie a semaforului și a lovit un autoturism.

Recomandări
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist: „Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist: „Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”

Valentin Tătaru, economist-șef al ING România avertizează că România se confruntă cu o problemă veche, amplificată în ultimii ani: un dezechilibru structural între cheltuielile statului și veniturile încasate.

Nu e nicio glumă. Trei motive pentru care transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie
Nu e nicio glumă. Trei motive pentru care transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie

Transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie, oricât de surprinzător ar suna asta. Și există trei argumente în favoarea acestei aserțiuni: programul de funcționare non-stop, servicii predictibile și prețuri mult mai mici.

 

Teritoriul care a intrat deja în 2026. Are un avans de 12 ore față de România
Teritoriul care a intrat deja în 2026. Are un avans de 12 ore față de România

Insulele Kiribati, situate în Oceanul Pacific, sunt primul teritoriu de pe Pământ care a intrat deja în 2026 la ora 12.00, ora României, având un avans de 14 ore faţă de Greenwich Mean Time (GMT).