Autoritatile din Cipru investigheaza bancile pentru stergerea unor credite catre politicieni

Nicos Anastasiades, presedintele Ciprului

Autoritatile din Cipru investigheaza Bank of Cyprus, Laiki si Hellenic Bank, in legatura cu stergerea unor imprumuturi catre politicieni in perioada de varf a crizei financiare, transmite Novinite.

Investigatia a fost lansata dupa ce presa din Grecia a publicat o lista cu numele politicenilor care ar fi beneficiat de anularea imprumuturilor.

Potrivit BBC, cele trei banci ar fi sters imprumuturi de ordinul milioanelor de euro catre companii, autoritati locale si politicieni din unele dintre partidele mari din Cipru.

Lista beneficiarilor a fost transmisa comitetului pentru etica din Parlamentul cipriot.

Informatia a aparut in conditiile in care Cipru ar putea impune pierderi de pana la 60% deponentilor de la cea mai mare institutie de credit din tara, Bank of Cyprus, care detin conturi de peste 100.000 de euro, in cadrul acordului de salvare financiara a tarii.

Citește și
Traian Basescu
Traian Basescu: Va garantez ca nu voi accepta niciodata in Romania masuri ca in Cipru

Totodata, a doua mare banca din tara, Cyprus Popular Bank (Laiki), va fi divizata intr-o banca "buna" si una "rea". Depozitele de sub 100.000 de euro vor trece in banca "buna", urmand sa fie transferate la Bank of Cyprus, iar cele care depasesc acest prag vore ajunge la banca "rea", care va fi desfiintata in timp.

CRIZA DIN CIPRU:

Guvernele din zona euro promit ca accesarea depozitelor bancare intr-un bailout nu se va repeta

Marea Britanie a trimis inca 13 milioane euro in Cipru, pentru militarii britanici detasati acolo

Revenirea Ciprului la normalitate se amana. Cipriotii se tem de o recesiune severa

CRIZA IN CIPRU. Situatie disperata pentru oameni: nu mai au cu ce sa isi cumpere nici paine

CRIZA IN CIPRU. Depozitele de peste 100.000 de euro de la Bank of Cyprus vor fi impozitate cu 30%

Biserica Ortodoxa din Cipru vrea sa-i convinga pe antreprenorii rusi sa nu plece din cauza crizei

Inchise de o saptamana, bancile din Cipru risca sa nu se mai deschida, fara finantare de urgenta

Vrei, nu vrei, salvezi tara. Taxa uriasa pentru depozitele de peste 100.000 de la Bank of Cyprus

CRIZA DIN CIPRU. Planul B: Accesarea banilor din fondurile de asigurari sociale si sprijinul Bisericii

Referinta BNR a urcat la 4,4179 lei/euro, un nou maxim al ultimelor zece saptamani

Biserica Ortodoxa din Cipru isi pune averea la dispozitia statului, pentru iesirea din criza

Bancile cipriote, inchise pana joi. Liderii zonei euro cauta solutii pentru a nu impozita averile mici

Ziarul Financiar: "Cine este vinovat pentru criza din Cipru?"

Conditiile salvarii Ciprului,lectia pe care Germania a dat-o Europei ca sa arate cine detine puterea

Gazprom a propus Ciprului ajutor financiar, in schimbul dreptului de explorare a gazelor

Efectul scandalului din Cipru, in Romania: Cursul a urcat aproape de maximul anului,la 4,42 lei/euro

Cipriotii dau navala la banci. Prima tara care ia din banii depunatorilor, ca sa nu dea faliment

Moody’s: Situatia din Cipru poate avea implicatii negative pentru ratingurile bancilor europene

Cipru va propune zonei euro o noua varianta a taxei bancare, pentru protejarea depozitelor mai mici

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Cei care au peste 100.000 de euro la cea mai mare banca cipriota ar putea pierde 60% din economii
Cei care au peste 100.000 de euro la cea mai mare banca cipriota ar putea pierde 60% din economii

Cei care au peste 100.000 de euro la cea mai mare banca cipriota si-ar putea pierde pana la 60 la suta din economii.

Traian Basescu: Va garantez ca nu voi accepta niciodata in Romania masuri ca in Cipru
Traian Basescu: Va garantez ca nu voi accepta niciodata in Romania masuri ca in Cipru

Presedintele Traian Basescu a declarat, vineri, ca garanteaza ca nu va accepta niciodata luarea in Romania a unor masuri de genul celor luate in sistemul bancar din Cipru.

"Cipru nu va renunta la euro". Declaratia presedintelui Nikos Anastasiades, dupa criza bancara

Presedintele Ciprului, Nicos Anastasiades, a declarat ca tara sa nu va renunta la moneda unica, pentru ca “nu vom face sub nicio forma experimente care ar putea sa ne compromita viitorul”.

Recomandări
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO

Responsabilii americani i-au avertizat pe omologii europeni că, dacă nu-și consolidează până în 2027 capacitățile defensive, Statele Unite își vor sista participarea la anumite mecanisme de apărare ale NATO.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.