Atentat în apropiere de Turnul Eiffel. Suspectul a fost inculpat de un judecător antiterorist

62408460
Shutterstock

Cetăţeanul francez de origine iraniană suspectat că este autorul atacului mortal cu cuţitul comis sâmbătă seara în apropiere de Turnul Eiffel a fost inculpat miercuri de un judecător antiterorist, relatează AFP.

Armand Rajabpour-Miyandoab, în vârstă de 26 de ani şi cunoscut pentru islamismul său radical şi tulburările sale psihiatrice, a fost inculpat pentru asasinat şi tentativă de asasinat "în legatură cu o acţiune teroristă" şi pentru recidivă legală, precum şi pentru asociere în scop terorist, a declarat avocatul său.

Acest fost deţinut pentru infracţiune "teroristă" a fost arestat după atacul care a provocat moartea unui turist germano-filipinez în vârstă de 23 de ani şi rănirea altor două persoane, sâmbătă seara, în apropiere de Turnul Eiffel, atac survenit cu câteva luni înainte Jocurile olimpice prevăzute în perioada 26 iulie - 11 august în capitala Franţei.

Înainte de atac, suspectul a jurat credinţă grupării Stat Islamic (SI) şi a susţinut, în timp ce se afla în custodia poliţiei, că a acţionat în "reacţie la persecuţia musulmanilor în lume".

Potrivit unei surse a anchetei, atacatorul a declarat că a ales această locaţie deoarece nu suportă ca monumentul, un "loc simbolic", să fie iluminat "în culorile Israelului" după masacrele comise de mişcarea islamistă palestiniană Hamas la 7 octombrie.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
Citește și...
Zelenski: Putin mizează pe „colapsul” sprijinului occidental pentru Ucraina

Preşedintele rus Vladimir Putin mizează pe "colapsul" sprijinului occidental pentru Ucraina, a declarat miercuri Volodimir Zelenski în faţa liderilor G7, menţionând că armata rusă a "crescut semnificativ presiunea" pe front, relatează AFP.

Cel mai tânăr fiu al prințului din Liechtenstein a murit subit, la 51 de ani

Cel mai tânăr fiu al prinţului care domneşte în Liechtenstein, Hans-Adam al II-lea, Constantin, a murit subit marţi la vârsta de 51 de ani, anunţă miercuri într-un comunicat casa princiară, relatează AFP.  

Casa liderului Hamas, care ar fi organizat atacul din 7 octombrie, a fost încercuită de trupe israeliene, spune Netanyahu

Forțele israeliene au înconjurat casa liderului Hamas, Yahya Sinwar, în Gaza, potrivit lui Benjamin Netanyahu, citat de Sky News.

Recomandări
Au trecut 100 de zile de când România este condusă de un guvern demis. Scurtă cronologie a evenimentelor politice

Astăzi se împlinesc 100 de zile de când România nu mai are un guvern cu puteri depline. Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis la data de 5 mai 2026, în urma unei moțiuni de cenzură.

Schimbări la Bacalaureat și Evaluarea Națională. Calendarul examenelor va fi modificat în 2027, sistem diferit de evaluare

Ministerul Educației și Cercetării propune reguli noi pentru evaluarea lucrărilor de la Evaluarea Națională și Bacalaureat din 2027, dar și un nou calendar la BAC potrivit căruia probele ar urma să aibă loc mai devreme, din cauza temperaturilor ridicate.

Soluția găsită de Ungaria ca să nu închidă centrala nucleară de la Paks. Cu cât ar putea crește nivelul Dunării

Guvernul Ungariei începe o serie de lucrări în zona centralei nucleare de la Paks, pentru a preveni oprirea reactoarelor în cazul în care nivelul fluviului continuă să scadă. Lucrările vor începe vineri și se vor desfășura non-stop.