Atac armat la o mină de aur din Nigeria, cu zeci de morți. ”Bandiții au ucis minerii pe loc”

62538808
Shutterstock

Cel puţin 26 de persoane au fost ucise joi de indivizi înarmaţi într-un atac asupra unei mine artizanale de aur din statul Zamfara, în nord-vestul Nigeriei, a anunţat sâmbătă Amnesty International, scrie AFP.

Un responsabil al sindicatului minier local, Yahaya Adamu Gobirawa, a declarat vineri pentru AFP că "bandiţii" au atacat situl minier joi la prânz, omorând "19 persoane, printre care cinci miliţieni care asigurau securitatea minerilor".

"Bandiţii s-au dus direct la mina de aur şi au ucis 14 mineri pe loc. Alte corpuri au fost descoperite ulterior", a adăugat directorul Amnesty International în Nigeria, Isa Sanusi, avansând un bilanţ de 20 de morţi.

Sâmbătă, Sanusi a revizuit bilanţul în creştere, explicând că celelalte victime erau "săteni care au încercat să fugă din sat în timp ce bărbaţii înarmaţi erau încă acolo".

Bandiții ucid și răpesc frecvent locuitori

Zamfara este unul dintre statele din nordul şi centrul Nigeriei terorizate de grupări criminale, cunoscute local sub numele de "bandiţi", care atacă forţele de securitate, dar şi satele, unde ucid şi răpesc locuitori pentru răscumpărare şi incendiază casele după ce le jefuiesc.

Potrivit responsabilului sindical, atacatorii mai atacaseră locul marţi, dar "au fost respinşi". Ei s-au întors joi în număr mult mai mare şi echipaţi cu "arme grele".

El a adăugat că mina se deschisese recent chiar în afara satului. "Credem că au atacat situl pentru că nu erau asociaţi exploatării acestuia", a subliniat el.

Guvernul statului Zamfara a creat anul trecut o forţă de 5.200 de "gărzi comunitare" pentru a asigura siguranţa satelor.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
Citește și...
Condamnarea la moarte reintrodusă în Israel, văzută ca o „pedeapsă inumană” pentru palestinieni „Un alt pas către apartheid”

Opt țări cu populație majoritar musulmană au „condamnat cu fermitate” noua lege israeliană care prevede pedeapsa cu moartea prin spânzurare ca pedeapsă standard pentru palestinienii condamnați de tribunalele militare pentru atacuri mortale.

O femeie care a dispărut când avea 13 ani a fost găsită în viață după mai mult de trei decenii

O femeie din Arizona care a dispărut în urmă cu 32 de ani, când avea doar 13 ani, a fost găsită în viață, au anunțat autoritățile săptămâna aceasta.

A doua navă cu petrol e încărcată și va porni către Cuba. Operațiunile, în desfășurare în Rusia

Rusia pregăteşte trimiterea celei de-a doua nave cu petrol către Cuba, a declarat joi ministrul rus al Energiei, Serghei Ţivilev, citat de agenţia Interfax.

Recomandări
Surse: România vrea să negocieze cu Pfizer. Ce ar putea primi în schimbul vaccinurilor de 600 de milioane de euro

România caută soluții pentru plata celor 600 de milioane de euro către compania Pfizer după ce a pierdut procesul la Bruxelles. 

Miza enormă pentru România din spatele războiului din Iran, mai ales pe fondul recesiunii tehnice

Din cauza conflictului din Orientul Mijlociu sunt în pericol afaceri care ar putea aduce în România anul acesta 3,7 miliarde de dolari. Exporturile către țările din regiune se desfășoară cu dificultate. 

Ciclonul Erminio a lovit România, după pagube majore provocate în Grecia și Italia. Două coduri galbene de vreme rea

Ciclonul Erminio, care a luat o viață și a provocat pagube în Italia și Grecia, a ajuns și în România. Intensitatea la noi în țară este mai scăzută, dar ne așteaptă câteva zile de ploi abundente și vânt.