Spitalele sunt obligate să colecteze medicamentele expirate, dar multe nu au amenajat containere speciale pentru populație

×
Publicitate

Spitalele sunt obligate să colecteze medicamentele expirate. Deși a trecut un an și jumătate de la promulgarea legii, reciclarea nu funcționează.

Există unități sanitare care nu au amenajat încă acele containere speciale pentru populație. Iar oamenii nu știu cum pot scăpa de doctoriile vechi și le aruncă la gunoi sau în rețeaua de canalizare. Deșeurile periculoase, lăsate la întâmplare, poluează apa și solul și ne pun în pericol sănătatea.

Medicamentele expirate nu se colectează

Deșeurile medicale sunt a doua mare cauză a poluării mediului. Peste 150 de substanțe farmaceutice au fost găsite în apele din Europa, inclusiv în cea potabilă. Și asta pentru că medicamentele nefolosite sunt aruncate în toaletă sau la gunoi.

Inspectorul Pro a surprins situații revoltătoare… Cadre medicale îi sfătuiesc pe oameni cum să încalce legislația.

Vă dați seama că toate aceste deșeuri ajung apoi în stațiile de epurare sau în sol.

Un ordin al Ministerului Sănătății obligă de 1 an spitalele de stat și private să adune medicamentele expirate în containere separate. Unul pentru fiole, ace și seringi. Altul pentru citostatice. Un al treilea pentru spray-uri. Și încă unul pentru pastile.

Aproximativ jumătate din spitalele verificate de Inspectorul Pro, în 4 județe din sudul țării, nu au amenajat nici acum puncte de colectare în curte și nu au desemnat epidemiolog care să ridice deșeurile.

Iată ce am descoperit în Lehliu Gara, județul Călărași. Am dus o pungă cu materiale sanitare, catalogate ca fiind infecțioase. Toate au fost însă noi, abia cumpărate din farmacie. Am vrut doar să testăm reacția personalului medical.

Am fost șocați să constatăm că doamna a umblat, fără mănuși, în punga noastră. A aruncat acele într-un recipient al spitalului și seringile, care de asemenea puteau fi infestate, în coșul din camera de gardă.

Oana Curea, inginer în cadrul Institutului Național de Sănătate Publică, a fost șocată când a văzut imaginile noastre.

Oana Curea, inginer Institutul de Sănătate Publică: „E o practică total... e haotic totul! și de neacceptat. De fapt, dânsa nici nu a știut ce a primit!”

Fiolele de vitamina C, pe care noi le-am dat la gunoi, au fost păstrate pentru uzul intern. Fapt interzis în practica medicală. Se nasc două întrebări: să fie vorba despre sărăcie sau despre neglijență?

Iată ce răspunde Vasile Dînga, managerul Spitalului din Lehliu.

Vasile Dînga, managerul Spitalului Lehliu-Gara: „Nu, spitalul nu e atât de sărac încât să nu avem medicamente. Eu nu pot răspunde acum ca manager de ce face o asistenta. Am hotărât portarul... cine i se adresează cu medicamente... le ia și le duce unde avem noi deșeurile medicale. Aplici un ordin cum crezi tu că este cel mai bine pentru toată lumea.”

Adrian Marinescu, director Matei Balș: „Când ai un ordin, pui în practică. Așa că trebuia să existe punctul de colectare și angajații din spital trebuiau să fie informați ce trebuie să facă dacă vine cineva.”

La Spitalul Județean din Brașov am întâlnit altă situație. Managerul a amplasat coșuri pentru colectare, dar numai în clădirea principală. Celelalte secții, aflate la câțiva kilometri distanță, nu primesc medicamente expirate.

Emil Mailat, directorul Spitalului Județean Brașov: „Gândiți-vă că în aceste puncte de colectare se pot aduce tot felul de medicamente. Să nu uităm că noi am avut un caz cu fentanilul. Cum ar fi acum să apară 10 fiole cu fentanil utilizate în sacul cu medicamente de la populație și să nu știe nimeni.”

Într-adevăr, anul trecut DIICOT a declanșat o anchetă după ce 10 fiole de fentanyl – care este de 100 de ori mai puternic decât morfina – au dispărut de la terapie intensivă.

Aici ni se spune foarte clar ce nu avem voie să aducem: și anume stupefiante și psihotrope, și ni se precizează că acestea se returnează la farmacia de unde au fost eliberate.

Există, la polul opus, unități medicale care au și puncte de colectare, dar care dețin și incineratoare proprii, pentru tratarea și distrugerea deșeurilor medicale infecțioase. Cum este Spitalul de Obstetrică-Ginecologie din Buftea.

Florentina Rudeanu, managerul spitalului din Buftea: „Anul trecut, de exemplu, au fost 16 tone de deșeuri, din care 14,5 au fost tăietoare, înțepătoare, infecțioase.”

Reporter: „Deci majoritatea sunt acestea?”

Florentina Rudeanu, managerul spitalului din Buftea: „Peste 90 la sută.”

Reporter: „Și cât vă costă distrugerea?”

Florentina Rudeanu, managerul spitalului din Buftea: „Păi anul trecut au fost, anul trecut, în jur de 64.000 de lei.”

Echipamentul a costat 185.000 de euro și a fost achiziționat prin PNRR. Beneficiile sunt multiple. Pe lângă reducerea contaminării, spitalul va economisi peste 80 la sută din banii pe care i-ar da unei firme care se ocupă cu distrugerea deșeurilor.

Și cu toate acestea, România e la coada Europei când vine vorba de colectarea medicamentelor expirate, având o medie de 30 de ori mai mică decât a altor state europene.

Articol recomandat de sport.ro
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Citește și...
O localitate din România a cumpărat un balon cu aer cald de aproape 100.000 de euro care nu zboară. Explicația primarului

Ce ați zice de o excursie cu balonul, la Turnu Măgurele? Primăria din localitate a investit aproape o sută de mii de euro, într-un balon cu aer cald. Acesta ar fi trebuit să pună în valoare ruinele Cetății Turnu, situată pe malul Dunării.

Cum ajung locuințele noi să fie un pericol pentru proprietari. Case din cartiere rezidențiale, vândute cu contoare false

Rețelele improvizate de utilități pot declanșa incendii în cartierele rezidențiale. Potrivit experților, branșamentele subdimensionate de curent electric au condus adesea la aprinderea aparatelor electrice din case.

România, grânarul Europei, importă semințele de grâu, în loc să le producă la Institutul Fundulea. Dezinteres și ilegalități

România a ajuns să importe până și sămânța de grâu. Deși boabele pe care încă le producem în Institutul de la Fundulea sunt de foarte bună calitate, acestea acoperă puțin peste o treime din necesarul pentru agricultură.

Recomandări
Nicușor Dan, discurs-fulger: „Mandatul meu e să previn o cădere economică bruscă care să afecteze fiecare familie din țară”

Preşedintele Nicuşor Dan a susținut, miercuri, la Palatul Cotroceni, o declaraţie de presă, la finalul discuţiilor premierului desemnat Eugen Tomac cu partidele din Parlament.

Familii de români afectate în urma violențelor din Belfast. Locuințele le-au fost atacate. Reacția MAE

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) face demersuri pentru a identifica eventuali cetățeni români afectați de violențele recente din Belfast, Irlanda de Nord, și pentru a le acorda asistență consulară, potrivit unui comunicat transmis miercuri.

Ce spune Moscova despre o eventuală unire a Republicii Moldova cu România: „Va înceta să existe”

Purtătoarea de cuvânt a MAE rus, Maria Zaharova, a amenințat că Republica Moldova ar înceta să existe în cazul unei uniri cu România și afirmă că moldovenii vor face o alegere „suverană” dacă un asemenea scenariu va fi pus în practică.