Cum va ajutati copilul sa treaca cu brio de prima zi de scoala

61381936

Mai e putin pana incepe scoala, iar emotiile pentru cei mici cresc pe fiecare zi, mai ales pentru cei care merg in clasa I. Exista cateva modalitati prin care parintii ii pot ajuta pe scolari sa treaca cu brio peste acea zi.

Depici.ro vine cu o serie de sfaturi pentru parintii care isi vor duce copilul la scoala:

1. Gata cu orele de culcare tarzii si cu trezitul la pranz: obisnuieste-l pe micut sa dorma suficient pentru a intampina cu forte proaspete luna septembrie.

2. Investeste intr-un ceas cu alarma pentru a evita grijile din fiecare dimineata. In momentul in care iti va destepta micutul, vei inceta sa mai fii tu personajul negativ: responsabil pentru intreruperea visului frumos pe care il experimenta va fi ceasul.

3. Lasa-l pe copil sa-si aleaga tinuta pentru prima zi de scoala si asigura-te ca a probat toate hainutele inainte de marele moment. Dintr-un motiv sau altul s-ar putea ca anumite articole vestimentare sa-l incomodeze, iar ultimul lucru pe care ti l-ai putea dori este sa vrea sa imbrace altceva pe ultima suta de metri.

4. Daca ii pregatesti pachetelul celui mic, treci in revista “meniul” cu o zi inainte pentru a vedea ce nemultumiri are.

5. In ceea ce priveste micul dejun, planuieste din timp felurile de mancare pe care vrei sa i le oferi. Mai mult decat atat, avand in vedere ca este prima zi de scoala, gandeste-te la ceva special care sa-l surprinda.

6. Mergi la scoala putin mai devreme decat trebuie. Fii cu un pas inaintea aglomeratiei si a problemelor cu locurile de parcare.

7. Daca ai aflat din timp cine este invatatoarea copilului tau, spune-i acestuia cat mai multe lucruri despre ea. Micutul se va simti mult mai linistit daca va detine anumite informatii.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Cum sa-ti ajuti copilul sa depaseasca frica de a merge la scoala

Foarte multi elevi trec prin “fobia de scoala” atunci cand suna clopotelul, in toamna. Experienta reintoarcerii la scoala are o puternica incarcatura emotionala.

Studiu: Romania este pe locul 52 din 64 in topul celor mai buni elevi din lume

Romania se claseaza pe locul 52 din 64, in topul celor mai buni elevi din lume, capabili de performante mari la citire, matematica si stiinta.

Elevii scolilor private sunt mai predispusi la obezitate, in comparatie cu cei de la scolile de stat

Un nou studiu arata ca elevii de la scolile private au sanse mai mari sa ajunga obezi, in comparatie cu cei din scolile de stat.

Recomandări
Cei trei judecători CCR care s-au opus „amendamentului Fritz”. De ce au considerat că legea este retroactivă

Trei judecători ai CCR au avut o opinie separată față de decizia care a declarat constituțional „amendamentul Fritz”. În viziunea lor, acesta încalcă principiul neretroactivității legii.

De ce alegerile prezidențiale din Franța ar putea provoca o ruptură în NATO. România, printre țările direct afectate-POLITICO

NATO se pregăteşte pentru posibilitatea foarte reală ca viitorul preşedinte al Franţei să provoace o ruptură profundă în cadrul alianţei, iar România ar fi printre ţările direct afectate.

Incendiu la Institutul Clinic Fundeni din București. 37 de pacienți au fost evacuați de urgență

Pompierii au intervenit, sâmbătă dimineaţă, pentru a stinge un incendiu care se manifesta cu degajări de fum într-un salon de la etajul al treilea al Institutului Clinic Fundeni din Bucureşti.