Imaginile surprinse in Colectiv, inainte de incendiu. "Stingatorul nu ca nu functiona, in loc sa scoata spuma a scos aer"

×
Codul embed a fost copiat

Ca intr-un cosmar cu repetitie, apar noi imagini din seara fatidica. Tinerii din trupa ''Goodbye to gravity" au fost filmati la inceputul concertului.

Erau fericiti, inconjurati de prietenii din public. Cantau cu bucurie, iar sutele de fani stransi in sala le-au raspuns pe masura: cu aplauze si strigate de sustinere. In imagini apar si artificiile, din care au sarit scanteile mortii. Aceste scene lamuresc partial modul in care s-a produs tragedia. Este inceputul concertului formatiei Goodbye to Gravity.

Remus Achim: "Este cu siguranta o piesa de la inceputul show-ului, nu este de la finalul showului. M-am dus spre scena, m-am dus aproape de ei pentru ca ma stiu cu Alex foarte bine, cu Mihai care nu mai e foarte bine."

Remus Achim: "La fel de mari erau si celelalte, poate o idee mai mari, gandeste-te pe scena asta, pe acest cadru nu poti sa pui focuri imense de artificii. Ai oameni aici, stanga, dreapta. Nu poti sa pui focuri de artificii cum vezi la Revelion."

Acestea au fost primele artificii, mai mici. Chiar daca forta lor nu este mare, scanteile ating buretele stalpului situat la cativa metri de scena. Nimeni nu observa. Toti sunt prinsi de melodia care rasuna in tot clubul.

Citește și
Actionari Colectiv
ANCHETA la Colectiv. Cei trei patroni ai clubului au fost retinuti. Anunt oficial al Parchetului privind cauzele incendiului

Remus Achim: "Eram prin zona asta cand s-a intamplat, prin spatele stalpului. Aici este stalpul de sustinere. Intre stalp si scena sunt trei metri, nici trei metri. Erau aproximativ la fel. Dar nu erau foarte mari. Sigur, suta la suta, sunt convins."

La finalul spectacolului, au fost aprinse si celelalte doua artificii. Mai mari, au ars cu mai multa putere si dintr-o data au devenit din periculoase mortale. Primele secunde au fost esentiale.

Remus Achim: "Luase un baiat un stingator, dar, ghinion, stingatorul acela nu ca nu functiona, in loc sa scoata spuma a scos aer. Ceea ce, cred eu, nu sunt specialist, dar aerul acela a amplificat si mai mult focul declansat pe burete si practic l-a impins in sus.Faptul ca m-am dus langa stalp cand a ars m-a salvat, pentru ca daca ramaneam in spate langa Stefan, Razvan, langa oamenii cu care eram, ieseam mai tarziu sau nu ieseam deloc."

Focul a capatat forta si s-a extins cu repeziciune in club. Plasticul a fost topit de flacari si a inceput sa curga pe oameni. Arsurile provocate de acesta au fost cele mai adanci.

Remus Achim: "Vazandu-i pe aia ca ies si se agita, am zis, da, e de iesit, dar nu realizam, ma gandeam, ma duc, ies si ma intorc."

Membrii trupei au fost prinsi pe scena. Doi dintre ei au murit, iar ceilalti trei sunt raniti in spital.

Remus Achim: "Nu traiau din muzica, nu traiau din asta, banii pe care ii faceau din alte joburi ii investeau in muzica."

Spectacolul din acea seara trebuia sa dureze aproximativ o ora. Artistii s-au pregatit pentru el cu o saptamana inainte.

Pe YouTube a aparut un clip filmat de unul dintre supravietuitori la inceputul concertului, cand trupa canta piesa "The Day We Die".

In clipul de mai jos vedeti imagini in timpul concertului.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO “Mi s-au oferit 200.000 de euro pe lună pentru a deveni escortă de lux”. Ce s-a întâmplat cu una dintre cele mai de succes sportive
FOTO “Mi s-au oferit 200.000 de euro pe lună pentru a deveni escortă de lux”. Ce s-a întâmplat cu una dintre cele mai de succes sportive
Citește și...
Clubul Expirat se inchide, dupa tragedia de la Colectiv. Marturia patronului:
Clubul Expirat se inchide, dupa tragedia de la Colectiv. Marturia patronului: "Am pus in pericol viata a mii de oameni"

Dupa tragedia de la Clubul Colectiv, patronul unuia din cele mai cunoscute cluburi din Bucuresti, Expirat, a anuntat ca acesta va fi inchis.

ANCHETA la Colectiv. Cei trei patroni ai clubului au fost retinuti. Anunt oficial al Parchetului privind cauzele incendiului
ANCHETA la Colectiv. Cei trei patroni ai clubului au fost retinuti. Anunt oficial al Parchetului privind cauzele incendiului

De ce functiona Clubul Colectiv daca nu avea avizul pompierilor? Este intrebarea la care si anchetatorii incearca sa raspunda.

Incendiul din Colectiv. Numarul mortilor a crescut la 31. Presedintele Poloniei a depus flori la locul tragediei
Incendiul din Colectiv. Numarul mortilor a crescut la 31. Presedintele Poloniei a depus flori la locul tragediei

LIVE UPDATE| Numarul persoanelor care au pierit in iadul colectiv declansat vineri seara in clubul din Bucuresti a ajuns la 31. Iar cel al ranitilor este 136.

Recomandări
Tragedia din Macedonia de Nord. Locul era un club improvizat într-un depozit de covoare. 15 reținuți: ”Mită și corupție”
Tragedia din Macedonia de Nord. Locul era un club improvizat într-un depozit de covoare. 15 reținuți: ”Mită și corupție”

Poliția a reținut duminică 15 persoane în cazul tragediei din Macedonia de Nord, unde cel puțin 59 de persoane au fost ucise de un incendiu izbucnit într-un club improvizat. ”Există suspiciuni de mită și corupție”, a spus ministrul de Interne.  

Ilie Bolojan se va întâlni luni cu reprezentanţii instituţiilor responsabile cu organizarea alegerilor din mai
Ilie Bolojan se va întâlni luni cu reprezentanţii instituţiilor responsabile cu organizarea alegerilor din mai

Preşedintele interimar Ilie Bolojan se va întâlni, luni, cu reprezentanţii instituţiilor şi autorităţilor publice responsabile cu organizarea alegerilor prezidenţiale din luna mai.

 

Piața imobiliară din România se clatină. Riscuri seismice și unul dintre cele mai vechi stocuri de locuințe din Europa
Piața imobiliară din România se clatină. Riscuri seismice și unul dintre cele mai vechi stocuri de locuințe din Europa

România are unul dintre cele mai vechi stocuri de locuințe din Europa, arată datele oficiale. Ridicate după norme de proiectare nu foarte evoluate, multe imobile reprezintă un pericol în caz de cutremur, avertizează specialiștii.