Premieră. A avut loc prima cursă cu mașini complet autonome, fără șoferi. Ce diferă de la o echipă la alta

×
Publicitate

În acest weekend a avut loc prima cursă cu mașini complet autonome. După niște investiții de milioane de dolari, atât în premii cât și-n dezvoltarea monoposturilor, etapa a fost din multe puncte de vedere un dezastru.

Este o competiție finanțată cu bani din Emiratele Arabe Unite, care vrea să adune foarte multe resurse pentru această tehnologie.

Aceste mașini nu au pe nimeni la volan, sunt mașini pe benzină, nu sunt mașini electrice, iar computerul dinăuntru, care este destul de mare, trebuie să țină cont nu doar de faptul că trebuie să stea pe circuit printre cele două linii albe, ci să folosească tot întreg circuitul exact ca un ca un om, adică să ia virajele de la exterior la interior la exterior, să țină cont de temperatura anvelopelor, de temperatura asfaltului, de cât combustibil mai este rezervor și să gândească întocmai ca un om.

Din păcate, cele opt echipe care au participat în acest campionat n-au avut foarte mult timp la dispoziție ca să experimenteze cu aceste mașini. Ce diferă de la o echipă la alta este, practic, programarea acestor mașini, algoritmul.

Fiecare mașină are un algoritm propriu și unele mașini sunt mai rapide pe circuit, altele sunt cu mult mai lent.

Un singur tur, care ține undeva la un minut și jumătate, adună 30 de GB de date. Adică sunt mult mai deștepte cu fiecare tur în parte și pot merge singure.

Mașinile au șapte camere, patru radare, doi-trei senzori lider și un computer care costă 6.500 dolari, care să proceseze toate aceste informații. Sunt opt echipe, inclusiv din Ungaria, Germania, Emiratele Arabe Unite, Singapore, din Italia două și din Germania, la fel.

Interesant e că acest campionat acceptă în continuare echipe.

Articol recomandat de sport.ro
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Citește și...
Facebook, indisponibil duminică dimineaţă pentru mai mulți utilizatori. Platforma Meta are probleme tehnice

Facebook este indisponibil pentru mai mulți utilizatori duminică dimineață, din cauza unei „probleme tehnice” a platformei.

Suntem în plină ”pandemie” a posterelor făcute de inteligența artificială: ”Toate par a fi făcute cu aceeași mână”

Dacă aveți impresia că toate posterele din ultima vreme seamănă între ele, să știți că nu vi se pare. Inteligența artificială începe să lase aceeași amprentă vizuală peste tot.

Cum funcționează sistemele de monitorizare a șoferului, care devin obligatorii. Nu stochează imaginile

Începând de luna aceasta, toate mașinile care se vând în Uniunea Europeană trebuie să aibă un sistem dedicat pentru monitorizarea șoferului.

Recomandări
De ce a picat programul MAI de drone și antidrone, 100% românesc și rapid. Atacatorii trebuie să ”aștepte” acum Armata

România a renunțat la programul MAI de achiziție a mii de drone și sisteme antidrone de la companii românești și în termen foarte scurt. A preferat în schimb să meargă pe mâna Armatei, în colaborare cu alte țări și cu termene de ani de zile. 

FT: Trump va anunța finanțarea mișcării MAGA în Europa. Subvenții americane pentru contestarea legilor UE

Administraţia Trump se pregăteşte să anunţe o serie de subvenţii în Europa şi în afara acesteia pentru a sprijini iniţiativele aliniate mişcării MAGA, a relatat sâmbătă Financial Times.

Avertizare de furtuni violente, în mare parte din țară. Ploi torențiale, vijelii și grindină de mari dimensiuni | HARTĂ

Mai multe județe din Moldova și Transilvania sunt vizate duminică de un cod portocaliu de furtuni violente, cu averse torențiale, vijelii și grindină de mari dimensiuni, potrivit unei avertizări transmise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).