Miliardarul care a refuzat tehnologia si-a facut cont pe Twitter. 20.000 de oameni il urmaresc deja

61218943

Miliardarul american Warren Buffett, in varsta de 82 de ani, si-a lansat, joi, contul de Twitter, facand senzatie pe aceasta platforma de microblogging si atragand peste 10.000 de followers in doar 10 minute de la postarea primului sau comentariu.

Renumit pentru faptul ca prefera sa evite noile tehnologii, Warren Buffett, unul dintre cei mai faimosi investitori din lume, a acceptat in cele din urma sa foloseasca retelele de socializare.

Potrivit Reuters, Warren Buffett, care este supranumit "Oracolul din Omaha", a postat, joi, primul sau comentariu pe Twitter si a devenit foarte popular pe aceasta retea de socializare.

"Warren este aici" ("Warren is in the house", n.r.), a scris magnatul american pe contul sau de Twitter.

In doar 10 minute de la aceasta postare, Warren Buffett a castigat peste 10.000 followers, numarul celor care il urmaresc pe miliardarul american pe aceasta platforma de microblogging crescand la peste 100.000 in doar cateva ore, dupa cum informeaza AFP.

Warren Buffett a facut aceasta postare pe Twitter in timpul unui eveniment organizat de publicatia americana Fortune.
"Musca?", a intrebat in gluma Warren Buffett atunci cand i-a fost oferita o tableta pe care a folosit-o pentru a-si publica primul mesaj pe Twitter.

"Familia mea nu mai poate sa spuna ca am ramas blocat in secolul al XIX-lea!"
, a mai spus Warren Buffett, cunoscut pentru investitiile sale in presa traditionala si drept un sustinator al publicatiilor pe hartie.

"Iata ca poti intr-adevar sa inveti si o maimuta batrana sa faca trucuri noi", a glumit miliardarul american in varsta de 82 de ani.

Printre primele persoane care i-au urat "bun venit" pe Twitter miliardarului Warren Buffett s-a numarat si Bill Gates, co-fondatorul companiei Microsoft.

Potrivit Forbes, Warren Buffett se alatura astfel oamenilor de afaceri Bill Gates, Donald Trump si Mark Cuban care sunt la randul lor activi pe aceasta platforma de microblogging. Pe de alta parte, cel mai bogat om de lume, Carlos Slim, nu are un cont oficial pe Twitter, desi pe aceasta retea de socializare exista cateva conturi despre care se spune ca i-ar apartine miliardarului mexican, insa care nu au fost revendicate in mod oficial de acesta.

Miliardarul american Warren Buffett se gaseste pe locul al patrulea in topul Forbes al miliardarilor pentru anul 2013, cu o avere estimata la 53,5 miliarde de dolari.

Warren Buffett si-a castigat renumele mondial si a fost numit "Oracolul din Omaha" datorita investitiilor pe bursa din ultimii 30 de ani, care au transformat holdingul Berkshire Hathaway intr-un gigant al economiei americane. Compania Berkshire Hathaway are sediul in Omaha (statul american Nebraska), orasul natal al lui Warren Buffett.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Editie iLikeIT plina de adrenalina. Campionii la raliu sunt campioni si la capitolul gadgeturi

Pasiunea pentru gadget-uri poate fi egalata doar de cea pentru masini. E valabil pentru toti copiii, indiferent de varsta, adica si pentru George Buhnici.

Schimbare importanta anuntata de Facebook. Ce NU vei mai putea publica de acum pe aceasta retea

Facebook anunta o schimbare importanta in modul de evaluare a materialelor care vor putea fi publicate pe aceasta retea de socializare.

Piata tabletelor a crescut de aproape doua ori si jumatate in primul trimestru, la 49 mil. unitati

Piata tabletelor a crescut cu 142% in primul trimestru fata de perioada similara a anului trecut, de la 20,3 milioane la 49,2 milioane de unitati, potrivit datelor companiei de cercetare IDC.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.

Ploi torențiale, vijelii și grindină de până la 4 centimetri. Cod galben în mare parte din țară. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, joi, atenţionări Cod galben de instabilitate atmosferică, averse torenţiale însemnate cantitativ şi intensificări ale vântului, valabile în zone din Transilvania, Muntenia, Moldova şi Dobrogea.