Experimente la iLikeIT, cu aplicația unui român, folosită de mii de elevi la clasă

×
Publicitate

La ILikeIT, facem experimente. Nu e o glumă. Deși... nici noi nu ne-am așteptat la asta.

Iulia Ionescu: „Eu deja mi-am pus aplicația despre care vom vorbi pe tabletă, și o să vă arătăm cum vor evolua experimentele de la forma lor clasică, la cea făcută pe tabletă, cu ajutorul aplicației. Este o aplicație făcută de un român, invitatul meu de astăzi, aplicația Mendeleev, disponibilă pentru dispozitivele cu iOS, și este o aplicație gratuită, atenție, a fost descărcată deja de un milion de oameni, îmi spuneai...”

Daniel Jitariu, fondatorul aplicației: „Un milion și jumătate, din 148 de țări”

Iulia Ionescu: „...Din ultimii cinci ani, deci ea este folosită și la clasă de mai mulți elevi și profesori, pentru a învăța chimia într-un mod interactiv. Așadar, vreau să fac eu primul experiment...”

Cum a decurs experimentul, în materialul VIDEO de mai sus.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
Citește și...
Studiu: Chatboţii dau un diagnostic greşit în 80% dintre cazurile medicale iniţiale. Ce au mai descoperit specialiştii

Fără să aibă suficiente informaţii, chatboţii obişnuiţi, precum ChatGPT şi Gemini, vor da un diagnostic greşit şi vor duce utilizatorii pe o pistă greşită în peste 80% din cazuri, arată un studiu.

Booking.com, victima unei breșe de securitate, în urma căreia „persoane neautorizate” au obținut acces la datele clienților

Site-ul de rezervări de cazare Booking.com a fost victima unei breșe de securitate, în urma căreia „persoane neautorizate” au obținut acces la datele clienților.

iLikeIT. Avertismentul specialiștilor. Nu vei mai ști cu cine vorbești: inteligența artificială imită perfect vocea umană

Este momentul pentru iLikeIT. Astăzi vedem o demonstrație cu un agent virtual care poate purta o conversație telefonică reală.

Recomandări
RO-Alert în Tulcea după atacuri rusești în Ucraina, la granița cu România. Două aeronave F-16 au decolat de urgență

Persoanele din nordul județului Tulcea au primit, în noaptea de luni spre marți, un nou mesaj RO-ALERT, pe fondul războiului din Ucraina, iar două aeronave F-16 au monitorizat dronele care zburau în apropierea spațiului aerian românesc.

Tensiuni în Strâmtoarea Ormuz după blocada SUA. Iranul avertizează că va ataca navele americane implicate

În Orientul Mijlociu, încă domnește haosul. La doar câteva ore după ce Statele Unite au impus o blocadă în strâmtoarea Ormuz, președintele Donald Trump a ieșit în fața camerelor și a transmis că Iran l-a contactat și... vrea să stea de vorbă.

Prețurile la carburanți se schimbă de la o zi la alta. Cu cât se vând motorina și benzina în București

După zilele de sărbătoare, revenim la rutină, care pentru mulți înseamnă și inevitabilele opriri la benzinărie.