Trei dintre cele mai mari agenții de rating la nivel internațional consideră că economia României este foarte nesigură

×
Publicitate

Încă o agenție de rating transmite semnale îngrijorătoare pentru economia României. De data aceasta, este vorba despre Moody's, care a revizuit perspectiva țării noastre de la „stabilă” la „negativă”.  

Cu alte cuvinte, experții le transmit investitorilor că situația financiară de la noi este riscantă pentru investiții.

Este o aliniere la deciziile luate de alte două mari agenții de rating - Standard & Poors și Fitch - în ultimele luni.

Trei dintre cele mai mari agenții de rating la nivel internațional consideră că economia României este una dintre cele mai nesigure economii din Estul Europei.

Experții financiari au dubii referitoare la capacitatea statului român de a face față cheltuielilor și de a-și reduce deficitul bugetar. Cu alte cuvinte, statul va continua să cheltuiască mai mult, să aibă cheltuieli si mai mari decât va putea să încaseze din taxe, impozite și alte surse de venit. Ceea ce înseamnă că statul se va împrumuta și mai mult la dobânzi mult mai mari.

Reducerea perspectivei României de la stabilă la "negativă" este un semnal clar că în țara noastră există dezechilibre economice, iar România riscă să devină țară nerecomandată pentru investiții.

Ce înseamnă acest lucru? Gândiți-vă că investitorii străini, de la fonduri de investitii până la companii de asigurări pot pleca din țara noastra, vor exista dobânzi mai mari și presiuni pe piața valutară.

Pe de altă parte, și incertitudinile politice vor pune o presiune si mai mare și vor face și mai dificilă misiunea executivului de a continua reforma fiscală.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Iubita lui Denis Alibec dezvăluie: ”De când ne cunoaștem, asta observ”
FOTO Iubita lui Denis Alibec dezvăluie: ”De când ne cunoaștem, asta observ”
Citește și...
Petrolul s-a scumpit din cauza tensiunilor din Strâmtoarea Ormuz și a incertitudinilor privind negocierile de pace

Prețurile petrolului au înregistrat o creștere bruscă pe fondul unei noi escaladări a ostilităților în conflictul din Orientul Mijlociu, după ce Iranul a închis Strâmtoarea Ormuz la sfârșitul săptămânii, la doar o zi după redeschiderea acesteia.

Exporturile lumii, dominate de un grup restrâns de economii uriașe. România, la mare distanță de lideri

Comerțul mondial rămâne dominat de un grup restrâns de economii uriașe, iar diferențele față de statele medii, precum România, sunt de ordinul zecilor de ori. 

Investitorii cumpără orice are AI în nume. O firmă a lăsat pantofii pentru AI și a urcat 580% pe bursă

Bula AI continua să crească. Astfel, o companie care a anunțat că trece de la fabricarea pantofilor sport la „infrastructura de calcul pentru AI” a înregistrat o creștere de 580% pe bursă.

Recomandări
Zi decisivă la PSD. Social-democrații vor să își scoată miniștrii din Guvern și să arunce țara în criză politică. Ce urmează

Social-democraţii se reunesc, astăzi, de la ora 17:00, la Palatul Parlamentului, într-un eveniment inedit, intitulat ”Momentul adevărului”, pentru a-şi consulta membrii cu privire la rămânerea în actuala coaliţie de guvernare.

Cum vor arăta primele facturi la gaze după eliminarea plafoanelor. ACUE: „Ar trebui să ne schimbăm puțin comportamentul”

Din aprilie, plafoanele pentru facturile la gaz pentru consumatorii casnici au fost eliminate, iar Guvernul a anunțat un preț reglementat.

Vremea se răcește din nou. Vin furtunile în cea mai mare parte a țării. Cod galben de ninsori la munte. HARTĂ

Meteorologii informează că până joi dimineaţă, vremea se va răci accentuat, vor fi ploi, vânt puternic şi ninsori în zona de munte, la altitudini de peste 1.400 de metri, cu strat de zăpadă de peste 25 de centimetri în Carpaţii Meridionali.