Teodorovici, despre Pilonul II de pensii: La finalul lunii iunie va fi prezentat un proiect nou

61937651
Agerpres

Ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, a subliniat miercuri că nu va fi suspendată contribuţia la pilonul II de pensii, dar şi că în urma unei discuţii cu factorii implicaţi, la finalul lunii iunie - începutul lunii iulie, va fi prezentat un proiect nou în domeniu.

"Haideţi să aşteptăm concluzia discuţiei care se va purta între ministerele implicate. (...) Nu se suspendă nimic. Acesta este principalul subiect. Al doilea lucru: va cunoaşte fiecare în parte, după aceste discuţii, care sunt concluziile la care s-a ajuns. (...) La final de iunie - început de iulie este momentul în care va trebui să ieşim public cu un proiect, cu un concept nou", a declarat el, la Palatul Parlamentului, conform Agerpres.

În sprijinul afirmaţiilor sale, Teodorovici a invocat şi declaraţiile prim-ministrului Viorica Dăncilă.

"Un partid de stânga niciodată nu va pune în balanţă cele două: adică acoperirea unui posibil deficit cu suspendarea, tăierea, reducerea veniturilor populaţiei, fie că vorbim de pensii, fie că vorbim de salarii. (...) Doamna prim-ministru a spus foarte clar că nu este vorba despre un astfel de subiect, aşa că trebuie închis. Aveţi o postare şi aveţi o reacţie a primului ministru care spune foarte clar că aşa ceva nu se discută la nivelul Guvernului", a precizat ministrul Finanţelor.

El a menţionat că în cursul zilei de miercuri va avea loc o întâlnire la nivel tehnic pe această temă.

Citește și
Lagarde avertizează: Europa trebuie să-și regândească economia pentru a răspunde presiunilor globale
Lagarde avertizează: Europa trebuie să-și regândească economia pentru a răspunde presiunilor globale

"Domnul preşedinte (Dragnea - n.r.) a menţionat faptul că se face o analiză azi la nivelul Guvernului între ministerele implicate. Ministerul Muncii va fi cel care va conduce acest proces. Finanţele vor fi la masă, ASF la fel şi alte structuri implicate în acest subiect. Desigur, vor fi discuţii şi cu cei care administrează pilonul II, astfel încât cu toţii, cu toate datele pe masă, să avem o abordare logică şi să găsim cea mai bună soluţie", a spus el.

Teodorovici a dat asigurări că există bani la bugetul de stat pentru pensii şi salarii, până la finalul anului, oferind astfel şi un răspuns preşedintelui Klaus Iohannis.

"Există, pentru că, dacă domnul preşedinte citeşte foarte bine, anul acesta, când a promulgat bugetul, a avut acolo toate sumele, pentru întregul an, vizavi de pensii şi salarii. Ştia foarte clar care sunt măsurile luate de Guvern, în baza programului de guvernare, vizavi de mărire, fie pensii, fie salarii. Ştia foarte clar care sunt cifrele", a susţinut Teodorovici.

Eugen Teodorovici a adăugat că ministerul va pune la dispoziţia preşedintelui ţării orice informaţii de care are nevoie, aşa cum a făcut-o şi atunci când Klaus Iohannis a vorbit despre execuţia bugetară pe primul trimestru. Pe de altă parte, el a apreciat că interpretarea datelor "a fost alta decât cea reală".

"Cu o zi înainte sau chiar în aceeaşi zi, am primit la Ministerul de Finanţe o solicitare vizavi de date pe execuţia de pe primul trimestru. Le-a primit şi a prezentat. Că după aceea şi interpretarea lor a fost alta decât cea reală... (...) Putea să facă acelaşi lucru şi pentru declaraţia vizavi de banii pe 2018 pentru pensii şi salarii. Nu a făcut-o, poate o să o facă pe viitor. (...) Partea proastă este că astfel de mesaje creează o foarte mare temere pe piaţă, pe diferite zone", a declarat ministrul.

Totodată, Teodorovici a negat ipoteza reintroducerii contribuţiei pentru pensie la angajator.

"Din păcate, sunt oameni politici care insistă în mod nejustificat pe subiecte pe care noi nu le-am ridicat. E adevărat, a fost această sincopă cu publicarea pe site-ul Guvernului a unui document care, să spunem, indica un lucru, dar mesajul doamnei premier a fost foarte clar în acest sens. Am văzut ieri declaraţia unui domn care spune că iar lucrăm la nu ştiu ce contribuţii. La Finanţe aşa ceva nu se lucrează. (...) Probabil că e această dorinţă de a aduce pe agenda politică un subiect care ar trebui tratat de oamenii ce sunt şi responsabili şi au şi toate datele la îndemână. Am dat şi exemplul dobânzilor ridicate la ceea ce noi luăm din piaţă. Şi sunt dovezi clare că astea sunt motivele care au dus la această situaţie. Şi chiar, poate, legal, nu ştiu, trebuie anumite discuţii, dacă cei care fac asemenea afirmaţii să fie şi sancţionaţi", a precizat ministrul Finanţelor.

Articol recomandat de sport.ro
Radu Drăgușin s-a căsătorit cu Ioana Stan! Imagini cu superba soție a „Dragonului”
Radu Drăgușin s-a căsătorit cu Ioana Stan! Imagini cu superba soție a „Dragonului”
Citește și...
Lagarde avertizează: Europa trebuie să-și regândească economia pentru a răspunde presiunilor globale
Lagarde avertizează: Europa trebuie să-și regândească economia pentru a răspunde presiunilor globale

Economia europeană are nevoie de o "revizuire profundă" pentru a face faţă "zorilor unei noi ordini internaţionale", a declarat miercuri preşedinta Băncii Centrale Europene, Christine Lagarde, pentru postul de radio francez RTL, preluat de Reuters.

Gaura bugetară din 2025, sub estimările din toamnă. Șeful Finanțelor promite bani pentru mediul de afaceri
Gaura bugetară din 2025, sub estimările din toamnă. Șeful Finanțelor promite bani pentru mediul de afaceri

Vești bune de la Ministerul Finanțelor. Deficitul bugetar a fost anul trecut mai mic decât era estimat, iar asta ar putea însemna împrumuturi mai ieftine pentru stat și mai multă credibilitate în fața investitorilor ori a Comisiei Europene.

Nazare promite un „buget al investițiilor” pentru 2026. Deficitul pe 2025 a coborât la 7,7% din PIB, sub nivelul prognozat
Nazare promite un „buget al investițiilor” pentru 2026. Deficitul pe 2025 a coborât la 7,7% din PIB, sub nivelul prognozat

Ministrul Finanţelor se arată optimist în ceea ce priveşte perspectivele privind economia românească în anul 2026, adăugând că sunt „şanse foarte mari” ca România să adere la Organizaţia de Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE) în acest an.

Recomandări
Meteorologii au prelungit avertizarea de ger în România. Precipitații mixte, polei și vânt, temperaturi de -19 grade
Meteorologii au prelungit avertizarea de ger în România. Precipitații mixte, polei și vânt, temperaturi de -19 grade

ANM a emis miercuri o informare care anunță vreme deosebit de rece, ger accentuat pe timpul nopții și dimineții, precipitații mixte, polei și intensificări ale vântului în mai multe zone ale României.

LIVE UPDATE. O lume întreagă așteaptă discursul președintelui Donald Trump la Forumul Mondial de la Davos
LIVE UPDATE. O lume întreagă așteaptă discursul președintelui Donald Trump la Forumul Mondial de la Davos

Toate privirile sunt astăzi îndreptate spre Davos, unde președintele SUA Donald Trump va ține un discurs, la scurt timp după ce și-a dublat oferta de achiziție a Groenlandei, afirmând că „nu există cale de întoarcere”.

„Cel mai bun discurs al unui lider mondial din ultimii ani”. De ce a fost aplaudat furtunos premierul Canadei la Davos
„Cel mai bun discurs al unui lider mondial din ultimii ani”. De ce a fost aplaudat furtunos premierul Canadei la Davos

Discursul premierului Canadei, Mark Carney, la Forumul din 2026 de la Davos a provocat aplauze prelungite, notează BBN Bloomberg, care a făcut și o trecere în revistă a modului în care a fost receptat în media internațională acest discurs.