Statul e dator cu 2,3 miliarde de lei firmelor din Energie, în urma plafonării. De unde speră să strângă banii

62426126
Shutterstock

Prevederile de natură fiscală din proiectul de modificare a legislației de plafonare-compensare-supraimpozitare din energie și gaze vor permite colectarea de sume mai mari la Fondul de Tranziție Energetică, informează profit.ro.

Statul le achită furnizorilor de profil compensații pentru diferențele dintre costurile de achiziție din piețe și prețurile finale plafonate facturate consumatorilor, a transmis ministrul Energiei, Sebastian Burduja, la Maratonul Economia Sustenabilă, organizat de PROFIT NEWS TV.

„Pe acest proiect de modificare a OUG nr. 27/2022, noi am păstrat anumite principii la care ținem foarte mult. Pe de o parte, să existe o stabilitate la nivelul clientului final și chiar prețuri mai mici în facturi, având în vedere că ele au scăzut în piața liberă. Pe de altă parte, să existe o stabilitate la nivelul furnizorilor. N-am umblat la pragurile de preț final la consumatori, nici la energie și nici la gaze, tocmai pentru a nu-i forța pe furnizori să-și modifice iarăși sistemele informatice și de facturare și pentru a nu bulversa piața″, a spus Burduja.

El a amintit că proiectul include reducerea prețului reglementat de vânzare angro impus producătorilor, de la 450 la 400 lei/MWh la energie și de la 150 la 120 lei/MWh la gaze naturale.

„Contribuțiile la Fondul de Tranziție Energetică ar trebui să crească față de schema actuală. A fost și acest blocaj din partea Ministerului de Finanțe. Noi am solicitat constant fonduri pentru a putea susține schema de plafonare-compensare, adică pentru a putea da furnizorilor ceea ce este de drept al lor. Diferența dintre prețurile de achiziție și cele finale plafonate din facturi este suportată în primă fază de furnizori, după care statul român trebuie să îi compenseze, inclusiv cu acel avans de 40% care, din păcate, nu a putut fi acordat niciodată.

Prin modificările la OUG nr. 27/2022, ar trebui să se strângă între 2 și 3 miliarde de lei la Fondul de Tranziție Energetică, ceea ce ne-ar permite să mai recuperăm din datorii și să susținem schema pentru anul acesta. Soldul la zi al datoriei Ministerului Energiei este de undeva la 1,8 miliarde lei, iar la Ministerul Muncii, pentru că s-a făcut un efort în ultimele săptămâni și s-a mai plătit din aceste sume, cred că soldul la zi este de aproximativ 500 milioane lei. Așadar, din ceea ce anticipăm că vom strânge (în urma modificărilor – n.r.), cel puțin vom mai stinge din aceste datorii, iar la rectificarea bugetară sau la rectificările bugetare vrem să mai obținem de la bugetul de stat sumele necesare pentru ca, până la finalul anului sau cel târziu în prima parte a anului viitor, să fim la zi cu toate plățile″, a conchis Sebastian Burduja.

Citiți articolul integral pe profit.ro.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
„Șefa PNRR” din UE critică modul în care România a cheltuit banii puși la dispoziție. Acum, riscă să piardă miliarde de euro

Cu reforme și investiții în întârziere, România riscă să piardă miliarde de euro din fonduri europene, dar și să dea înapoi din sumele încasate.

Industria care merge cel mai bine în România. Analiștii avertizează, însă: „Anul viitor ar putea fi o problemă”

În timp ce industria din alte țări europene suferă, în special cea din Germania, la noi sectorul pare momentan stabil.

Gauer (Comisia Europeană), despre cererea de plată nr. 3: Este întârziată comparativ cu stadiul în care ar trebui să ne aflăm

Cererea de plată cu numărul 3 din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă este întârziată comparativ cu stadiul în care ar trebui să ne aflăm, a declarat, miercuri, Celine Gauer, director general SG RECOVER.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.