România a ajuns să susțină alte economii. Statul a importat semnificativ mai mult în primele luni ale anului. Unica excepție
Importăm mai mult decât exportăm, arată datele Institutului Național de Statistică. Și asta înseamnă că ajutăm la dezvoltarea afacerilor din alte țări, în timp ce ale noastre stagnează sau se închid.
Deficitul balanței comerciale este din ce în ce mai îngrijorător. În primele luni ale anului acesta a fost mai mare cu aproape 25% față de anul trecut.
În primele patru luni ale anului, am importat mai mult cu șase procente, în timp ce exporturile au stagnat, arată datele INS.
Dacă ne uităm, de exemplu, la mașini și echipamente pentru transport, ramură care reprezintă jumătate din totalul exporturilor României, vedem că am trimis în alte țări mai puține în această perioadă. Scăderea în procente e de 0,7%, dar vorbim despre sume mari. Am importat însă mai mult cu 3%.
Cel mai mult au scăzut exporturile de uleiuri alimentare, cu 40%. Am compensat cu cel adus din alte țări - am importat cu aproape 32% mai mult ca anul trecut.
Toate meciurile de la FIFA Club World Cup pot fi văzute pe VOYO cu comentariu în limba română.
Și la băuturi și tutun, importurile au crescut mai mult decât exporturile.
Singura categorie care arată exporturi mai mari este cea a combustibililor minerali, țiței, de pildă, sau cărbune.
În concluzie, în prima parte a anului vedem un dezechilibru și mai mare al balanței comerciale. Deficitul a fost de 11,6 miliarde de euro, mai mare cu peste 2,2 miliarde de euro. O creștere puternică, cu 24,5%, față de aceeași perioadă a anului trecut. Cu alte cuvinte, cu un deficit comercial care se adâncește de la an la an, am susținut economiile altor țări, în timp ce economia României stagnează.
Acest deficit este și o consecință a deficitului bugetar mare, explică analiștii economici.
Adrian Codirlașu, președintele CFA România: „Cam la asta s-a rezumat activitatea economică de anul trecut: ne-am împrumutat, am tipărit bani ca să importam. Aceste deficite nu sunt sustenabile și pot duce la o corecție extrem de puternică și unde s-ar vedea corecția asta, în cursul de schimb, un leu mai slăbit și sau dobânzi la leu mai mari”.
Din totalul schimburilor comerciale, peste 70% au fost cu țări ale Uniunii Europene.