Prețul petrolului a atins un nou record. Analiștii avertizează: „Avansul spre 120 de dolari pe baril este tot mai plauzibil”

petrol iran
Shutterstock

Prețul țițeiului a atins luni cel mai înalt nivel din ianuarie, pe fondul escaladării tensiunilor din Orientul Mijlociu, care alimentează temeri legate de întreruperea livrărilor, transmite Reuters.

La bursa ICE Futures, cotaţia barilului de petrol Brent din Marea Nordului a urcat cu aproape 2% la 5:03 GMT, ajungând la 78,53 dolari, după ce anterior atinsese 81,40 dolari, cel mai ridicat nivel din ultimele cinci luni.

La bursa New York Mercantile Exchange (Nymex), cotaţia barilului de petrol 'light sweet crude' a urcat cu 2,04% la 5:03 GMT, ajungând la 75,35 dolari, după ce anterior atinsese 78,40 dolari, cel mai ridicat nivel din ultimele cinci luni.

Filmul operațiunii „Midnight Hammer”

Statele Unite au lansat, în noaptea de sâmbătă spre duminică, "Operaţiunea Ciocanul de la Miezul Nopţii" (Midnight Hammer), în care au atacat instalaţiile iraniene de îmbogăţire a uraniului de la Fordo, Natanz şi Isfahan. Au fost folosite în atac 14 bombe anti-buncăr GBU-57, zeci de rachete de croazieră Tomahawk şi peste 125 de avioane militare, printre care şapte bombardiere invizibile B-2, acestea din urmă lansând bombele anti-buncăr, care, conform imaginilor din satelit, au provocat cel puţin şase mari cratere deasupra amplasamentului uzinei de la Fordo.

Iran este al treilea mare producător de ţiţei din Organizaţia Ţărilor Exportatoare de Petrol (OPEC).

Citește și
tirana
Iran a atacat o țară din Europa. ”Acesta este doar începutul”

Analiştii se aşteaptă la noi creşteri ale cotaţiilor la ţiţei, pe fondul temerilor că represaliile Iranului ar putea include închiderea strâmtorii Ormuz, prin care trece aproximativ o cincime din fluxul global de petrol.

"Actuala escaladare geopolitică impulsionează o potenţială creştere a cotaţiei barilului de petrol Brent spre 100 de dolari, dar şi un avans spre 120 dolari pare din ce în ce mai plauzibilă", a apreciat Sugandha Sachdeva, fondatorul firmei de analiză SS WealthStreet din New Delhi.

Presa iraniană a transmis că Parlamentul ţării a aprobat duminică închiderea strâmtorii Ormuz, ca represalii în urma atacului american asupra instalaţiilor nucleare iraniene. Şi în trecut autorităţile de la Teheran au ameninţa cu închiderea strâmtorii Ormuz dar nu şi-au pus în aplicare ameninţările.

"Riscul avarierii infrastructurii petroliere s-a extins. Deşi există câteva rute alternative în afara regiunii, vor exista volume de ţiţei care nu vor putea fi exportate dacă strâmtoarea Ormuz devine inaccesibilă. Transportatorii nu vor mai fi prezenţi în regiune", susţine analistul June Goh, de la compania de consultanţă Sparta Commodities.

Într-un raport publicat duminică, Goldman Sachs estimează că este posibilă o creştere a cotaţiei barilului de petrol Brent la 110 dolari în urma închiderea strâmtorii Ormuz timp de o lună. Din 13 iunie, când a început conflictul din Orientul Mijlociu cotaţia barilului de petrol Brent a urcat cu 13%, în timp ce cotaţia barilului de petrol 'light sweet crude' a crescut cu aproximativ 10%.

În jurul orei 3:41 GMT, cotaţia aurului era în scădere cu 0,2%, până la 3.362,29 dolari uncia, investitorii preferând să achiziţioneze dolari. Moneda SUA s-a apreciat cu 0,2%, astfel încât aurul a devenit mai scump pentru deţinătorii de alte valute.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Fostul internațional a murit la 33 de ani, după ce a fost împușcat!
NEWS ALERT Fostul internațional a murit la 33 de ani, după ce a fost împușcat!
Citește și...
Parlamentari americani cer Congresului să limiteze utilizarea forţei militare de către Donald Trump în Iran
Parlamentari americani cer Congresului să limiteze utilizarea forţei militare de către Donald Trump în Iran

Parlamentari democrați și republicani cer Congresului să limiteze folosirea forței militare de către Trump în Iran și să evite escaladarea conflictului din Orientul Mijlociu, relatează Reuters.

Iran a atacat o țară din Europa. ”Acesta este doar începutul”
Iran a atacat o țară din Europa. ”Acesta este doar începutul”

Hackerii Teheranului au paralizat în weekend serviciile municipale din Tirana și amenință să distrugă infrastructura digitală a Albaniei, ca răzbunare pentru faptul că țara din Europa găzduiește 3.000 de disidenți iranieni.

Consiliul de Securitate al ONU s-a reunit pe tema Iranului. Rusia şi China fac presiuni pentru un armistițiu
Consiliul de Securitate al ONU s-a reunit pe tema Iranului. Rusia şi China fac presiuni pentru un armistițiu

Consiliul de Securitate al ONU s-a reunit duminică pe tema atacurilor SUA în Iran, iar Rusia, China și Pakistan au propus o rezoluție pentru încetarea imediată a focului în Orientul Mijlociu, potrivit Reuters.

Recomandări
Percheziții în dosarul „Fabrica de români”. Printre „beneficiari” s-ar număra chiar și oligarhi ai Kremlinului
Percheziții în dosarul „Fabrica de români”. Printre „beneficiari” s-ar număra chiar și oligarhi ai Kremlinului

Procurorii Parchetului General au declanșat în această dimineață o amplă operațiune împotriva unei grupări de avocați și funcționari, dar și intermediari ai celei mai mari rețele de traficanți de acte de identitate românești.

Ce spune Nicușor despre eliminarea prescripției pentru corupție: „De ce nu reușim să rezolvăm în 15 ani?”
Ce spune Nicușor despre eliminarea prescripției pentru corupție: „De ce nu reușim să rezolvăm în 15 ani?”

Nicușor Dan a vorbit despre problemele din Justiție înainte de reuniunea Consiliului European. Președintele a explicat faptul că problema nu este termenul de precripție a marilor fapte de corupție, ci timpul necesar pentru rezolvarea dosarelor.

Protest violent în Bruxelles. Mii de fermieri au ieșit în stradă, polițiștii au folosit tunurile cu apă și gaze lacrimogene
Protest violent în Bruxelles. Mii de fermieri au ieșit în stradă, polițiștii au folosit tunurile cu apă și gaze lacrimogene

Bruxelles-ul, care găzduieşte reuniunea liderilor europeni, se confruntă joi cu perturbări majore din cauza unei manifestaţii ample a fermierilor.