Președintele unei țări cu 47 de milioane de locuitori tocmai a anunțat desființarea Fiscului. Urmează concedieri în masă

62492683

Guvernul argentinian a anunțat că va desființa agenția de colectare a impozitelor (AFIP) și o va înlocui cu Agenția de colectare și control vamal (ARCA)”. În consecință, reducerea personalului va fi de 34%.

Guvernul Milei a anunțat că va desființa actualul birou fiscal și îl va înlocui cu o nouă agenție „simplificată”, eliminând în acest proces o treime din locurile de muncă.

Într-o declarație, guvernul președintelui Javier Milei (foto) a confirmat închiderea Administrarea federală a veniturilor publice (AFIP) și crearea Agenția de colectare și executare vamală (ARCA).

Noua entitate va menține actualul rol dublu al AFIP de supraveghere a colectării impozitelor și de control vamal.

Peste 3.000 de agenți ai AFIP, care au fost angajați în timpul guvernului 2019-2023 al fostului președinte Alberto Fernandez, vor fi concediați în cadrul unei reduceri de 34% a personalului actual, se arată în comunicat, potrivit Buenos Aires Times.

Desființarea birocrației inutile

Aceasta a acuzat acești lucrători că au fost „angajați neregulamentar” de guvernul anterior.

Potrivit Casa Rosada (biroul prețedintelui Argentinei - n.r.), noua agenție ARCA va funcționa „cu o structură mai simplă, mai eficientă, mai puțin costisitoare și mai puțin birocratică”.

„Această măsură va reduce autoritățile de nivel superior cu 45% și nivelurile inferioare cu 31%, ceea ce reprezintă o eliminare de 34% din structura generală actuală, generând economii anuale de 6,4 miliarde de pesos”, se arată în declarația guvernului.

Mai mult, biroul președintelui a declarat că închiderea AFIP „este esențială pentru desființarea birocrației inutile care a împiedicat libertatea economică și comercială a argentinienilor”.

Declarația a precizat, de asemenea, că se vor elimina normele care asigură salarii mari pentru înalții funcționari, reducând salariul acestora la un nivel similar cu cel al unui ministru.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Fotbalistul de top care și-a ucis iubita și a dat-o de mâncare la câini a fost prins
GALERIE FOTO Fotbalistul de top care și-a ucis iubita și a dat-o de mâncare la câini a fost prins
Citește și...
Miliarde de euro, în joc. Bolojan, semnal de alarmă despre proiectele PNRR: ”Au fost convocați toți primarii luni dimineață”

Premierul interimar Ilie Bolojan a tras un semnal de alarmă, sâmbătă, anunțând că România se află în plină negociere cu Bruxellesul pentru a nu pierde miliarde de euro din fonduri europene. Astfel, deciziile luate în zilele următoare vor fi decisive.

Ucraina continuă să atace combustibilii Rusiei. Un atac cu drone a provocat un incendiu la o bază petrolieră din Krasnodar

Un atac cu drone ucrainene a provocat un incendiu la un alt terminal petrolier rus în cursul nopții, au declarat sâmbătă autoritățile locale din regiunea Krasnodar, Rusia.

Noua centrală de la Iernut ar urma să fie pornită în această iarnă. Cea mai mare investiție energetică a statului după 1989

Guvernul va aproba, săptămâna viitoare, o hotărâre de guvern, "care va rezolva o problemă de proprietate privind un post de transformare necesar noii centrale" pe gaz de la Iernut, a anunţat premierul interimar Ilie Bolojan.

Recomandări
Miliarde de euro, în joc. Bolojan, semnal de alarmă despre proiectele PNRR: ”Au fost convocați toți primarii luni dimineață”

Premierul interimar Ilie Bolojan a tras un semnal de alarmă, sâmbătă, anunțând că România se află în plină negociere cu Bruxellesul pentru a nu pierde miliarde de euro din fonduri europene. Astfel, deciziile luate în zilele următoare vor fi decisive.

Cannes 2026. Filmul "Fjord", de Cristian Mungiu, a câştigat marele premiu Palme d'Or. Este al doilea trofeu al românului

Filmul "Fjord", regizat de cineastul român Cristian Mungiu, a câştigat trofeul Palme d'Or la cea de-a 79-a ediţie a Festivalului de Film de la Cannes 2026.

Surse Washington Times: SUA și Iranul vor anunța un acord de pace în următoarele 24 de ore, care va pune capăt luptelor

Statele Unite și Iranul ar putea anunța în următoarele ore încheierea unui acord de pace, menit să pună capăt luptelor pe toate fronturile, a declarat pentru The Washington Times o sursă apropiată negocierilor.