Premierul Ciolacu a explicat de ce nu poate fi eficient în funcție şi să ia deciziile care se impun în timp real

62405806

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, luni, la o conferinţă că el, ca prim-ministru, nu are informaţiile atât de repede, ca să poate să fie eficient şi să ia deciziile care se impun, în timp real, pentru că nu are digitalizare la ANAF, în sănătate.  

”Nu pot vedea unde se risipesc banii în sistem”, a spus premierul, afirmând că statul român trebuie să combată evaziunea fiscală, să fie mult mai eficient în colectare şi toată lumea să-şi plătească impozitele, iar asta înseamnă digitalizarea ANAF-ului.

”Toate măsurile pe care le-am luat, unele discutate, comentate, am anunţat foarte clar nu vor afecta oamenii de rând, au fost luate şi ca să închidem exerciţiul financiar trecut, fiindcă trebuia să venim cu o cofinanţare de 15%.

(..) Ultimul exerciţiu financiar l-am închis la 54%, în plăţi directe, în anul respectiv, vom închide la peste 90%, este pentru prima oară în România”, a spus premierul.

Ciolacu a afirmat că ”multă lume a râs când a spus că ar trebui o Românie ordonată, pentru că nu avem digitalizare”.

”Nu pot vedea unde se risipesc banii în sistem”

”Aici e marea provocare. Eu, ca şi prim-ministru, nu am informaţiile atât de repede, ca să pot să fiu eficient şi să iau deciziile care se impun, în timp real, pentru că nu am digitalizare, la ANAF, în sistemul de sănătate, nu pot vedea eficienţa, unde se risipesc banii în sistem”, a spus şeful Executivului.

El a menţionat că la educaţie se vede şi e clară componenţa de abandon şcolar.

”Vom veni cu masa caldă, cu burse, vom veni cu salarii mai mari la profesori, ca să atragem lume mult mai bine instruită pentru educaţia copiilor noştri şi investiţiile majore din PNRR în toată infrastructura.

Sunt costuri, părerea mea că vom depăşi pentru prima oară, cu un buget direct cu 4 în faţă la educaţie şi cu cheltuielile indirecte în administraţia locală, eu cred că ajungem cu execuţia la sfârşitul anului în jur de 6 %, fiindcă aici este viitorul.

Acest viitor ca şi în fotbal ca şi în sport, se va vedea peste 5, 10 ani, dar nu mai putem, ne împing aderarea la OCDE şi PNRR- ul ne împing să intrăm în această dinamică, dacă o pierdem acum, România e un stat pierdut”, a spus Marcel Ciolacu.

”Statul român trebuie să combată evaziunea fiscală”

Despre măsurile care vor fi luate în 2025, premierul a spus că ”întâi trebuie să-şi facă treaba statul român”.

”Statul român trebuie să combată evaziunea fiscală, să fie mult mai eficient în colectare şi toată lumea să-şi plătească impozitele, asta înseamnă digitalizarea ANAF-ului, să vadă unde sunt sursele bugetare de cheltuieli majore şi să termine odată cu tot ce înseamnă birocraţia, fiindcă toate proiectele cer anumite aviz.

Fiecare minister la acest moment îşi va crea un serviciu unic de avizare, că vorbim de companii, că vorbim de autorităţi centrale, autorităţi locale, de persoane fizice care vor să aibă acces la fondurile europene, trebuie să fie un singur serviciu, deci cumva împingi, forţezi această digitalizare”.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Posibil atac al Guvernului Ciolacu la banii românilor băgați în Pilonul II. Statul le consideră "pensii speciale"

O ambiguitate legislativă riscă să impoziteze pensiile private cu cotele de 15% sau 20% introduse pentru pensiile speciale, semnalează Asociația pentru Pensiile Administrate Privat din România (APAPR).

Investițiile ucrainene în România s-au dublat de la începutul războiului. Ce afaceri a deschis aici miliardarul Rinat Ahmetov

Numărul investițiilor ucrainene în România aproape s-a dublat de când a izbucnit războiul în țara vecină.  

A fost lansat site-ul care îți arată pas cu pas cum să accesezi fonduri UE. Te îndrumă, gratuit, și cum să scrii proiectul

Dacă aveți o idee de afacere și vreți bani, puteți accesa mai ușor fonduri pe o nouă platformă cu informații utile. Site-ul lansat de Ministerul Fondurilor Europene prezintă toate programele și tipurile de finanțare.  

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.