Peste 550 de milioane de lei ar fi cheltuit statul pentru criza Covid. Contractele ar trebui cercetate de Curtea de Conturi

×
Publicitate

Peste 550 de milioane de lei ar fi cheltuit în perioada stării de urgență autoritățile și instituțiile publice din România, pentru achiziționarea, prin încredințare directă, de materiale și echipamente necesare combaterii pandemiei de Covid-19.

Potrivit unui răspuns dat Știrilor ProTv de Agenția Națională pentru Achiziții Publice, autoritățile contractante aveau obligația să raporteze aceste achiziții în termen de 30 de zile. Dar și că la nivelul agenției au fost raportate peste 700 de asemenea contracte derulate în cele două luni cât a fost decretată starea de urgență.

Agenția pentru Achiziții Publice susține că în raportări nu a fost însă precizat ce materiale și echipamente au fost cumpărate din bani publici.

Potrivit agenției, aceste contracte ar trebui cercetate acum de Curtea de Conturi.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
FMI: China va fi cel mai mare motor al creșterii economiei globale în următorii 5 ani, cu mult peste SUA

China va deveni cel mai mare motor al creșterii economice globale în următorii cinci ani și va contribui dublu față de Statele Unite ale Americii, potrivit estimărilor Fondului Monetar Internațional.

Lovitură pentru gigantul Google. Acțiunile companiei-mamă Alphabet s-au prăbușit cu 4%, pierzând aproximativ 55 miliarde $

Acțiunile Alphabet - compania mamă a gigantului Google - au scăzut luni cu până la 4%, pierzând aproximativ 55 de miliarde de dolari din valoarea de piață.  

„Este o sumă absolut derizorie”. Producătorii de cartofi se plâng că nu au beneficiile celor din Programul Tomata

Pentru al doilea an consecutiv, guvernul vrea să-i să ajute cu bani pe producătorii de cartofi din România, dar, spre deosebire de "Programul Tomata", acest demers, nu a stârnit interesul fermierilor.

Recomandări
Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan. 

Sorin Grindeanu, despre legea salarizării: „Sunt niște termene aproape imposibil de îndeplinit”

Sorin Grindeanu a declarat că i se pare foarte greu, dacă nu spre imposibil, să mai poată veni până mâine, poimâine, cu o formă a legii salarizării care să ducă la aprobare, el precizând că sunt niște termeni aproape imposibil de îndeplinit.

Drona care a căzut în Vrancea a stat cinci ore agățată într-un nuc. A fost observată de o femeie

O dronă care a fost observată luni dimineață în județul Galați a dispărut de pe radar și s-a prăbușit într-un sat din Vrancea.