Zborurile TAROM spre China, amanate pentru luna august. Cat va costa un bilet pentru un drum Bucuresti - Beijing

×
Publicitate

Pentru cei care vor sa-si petreaca vacanta, in strainatate, companiile aeriene lanseaza curse noi, in Europa si Asia. In perioada verii, multi romani vor sa ajunga in tari pe care nu le-au mai vizitat.

Una dintre noutatile verii este zborul Bucuresti Stockholm. Aceasta este prima cursa, care sa pare sa fie de succes. Din 118 locuri, 80 sunt deja ocupate.

"Primul zbor este neobisnuit, nu stii cati oameni vor veni la cursa", spune Christian Heinzmann, managerul Tarom.

Pentru ca este un oras vechi, frumos, construit pe cateva mii de insulite, Stockholmul a fost numit Venetia Nordului, asa ca a devenit o destinatie turistica importanta, in special pentru vacantele de weekend.

Pretul unui bilet de avion pana la Stockholm incepe de la 160 de euro, iar inainte de imbarcare cativa calatori i-au sugerat managerului Tarom, belgianul Christian Heinzmann sa introduca mai multe curse.

Tot in iunie, Tarom va incepe zborurile de la Iasi la Bergamo. La finalul verii va fi introdusa si cursa Bucuresti Beijing, amanata pana acum pentru ca Tarom insista sa obtina un orar mai bun de aterizare si decolare din capitala Chinei.

"Zborul spre China a fost intarziat pentru ca avem niste probleme cu sloturile. Ziua in care speram sa incepem operarea curse, insist, in functie de sloturi, va fi la inceputul lui august", mai spune Heinzmann.

Pretul unui bilet Bucuresti Beijing va fi de 600 de euro. Intre timp si alte companii anunta curse noi din Romania. Wizz Air va zbura de la Craiova la Roma, Bologna, Dortmund si Barcelona.

Blue Air, in schimb, a ales sa introduca mai multe curse de vacanta spre Turcia in Bodrum si Antalya, dar si in Grecia la Haraklion, Zakynthos si Lefkada.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Bugetul AFM pentru 2026, aprobat de Guvern. Programul Rabla, suplimentat cu 100 milioane lei

Guvernul a aprobat în şedinţa de joi, prin hotărâre, bugetul de venituri şi cheltuieli pe anul 2026 al Fondului pentru mediu şi al Administraţiei Fondului pentru Mediu.

SpaceX, listare istorică pe bursă. Elon Musk ar putea deveni primul „triliardar” din lume

Elon Musk și compania sa SpaceX au anunțat planurile de listare la bursă în Statele Unite, ceea ce ar permite investitorilor să cumpere și să vândă acțiuni ale companiei pe piața de capital.

Anunț oficial. Una dintre cele mai mari companii de stat din istoria României, CFR Marfă, ”a depus intrarea în faliment”

Una dintre cele mai mari companii de stat din istoria României, CFR Marfă, a depus miercuri, oficial, intrarea în faliment. Anunțul a fost făcut de către vicepremierul interimar Oana Gheorghiu.

Recomandări
Reacții dure, după ce Ilie Bolojan a criticat proiectul nuclear american SMR de la Doicești: ”Transmite un semnal” către SUA

Declarațiile premierului interimar Ilie Bolojan privind ”problemele” cu care se confruntă proiectul SMR - al mini-reactoarelor nucleare americane de la Doicești - a provocat reacții dure nu doar în rândul PSD, ci și al colegilor săi din PNL.

Ce s-a întâmplat, de fapt, cu liftul căzut în gol la Ministerul Transporturilor. „Nu au funcționat”

Frânele de siguranţă ale liftului implicat, joi, într-un incident la Palatul CFR din Bucureşti nu au funcţionat, iar ISCIR face o expertiză pentru a stabili de ce mecanismele nu s-au activat.

Mario Iorgulescu a fost condamnat definitiv la 8 ani și 8 luni de închisoare

Mario Iorgulescu - fiul şefului Ligii Profesioniste de Fotbal, Gino Iorgulescu - a fost condamnat definitiv la 8 ani și 8 luni de închisoare, joi, conform portalului instanțelor.