Mai sunt doar câteva zile în care românii pot redirecționa 3,5% din impozitul pe venit către o biserică sau ONG

×
Publicitate

Mai sunt doar șase zile în care românii pot redirecționa 3,5% din impozitul pe venit către o organizație neguvernamentală sau o biserică.

Este un gest care nu implică niciun cost pentru contribuabil, dar care poate susține proiecte din educație, sănătate sau sprijin comunitar.

Dacă toți cei eligibili ar completa formularul, peste 200 de milioane de euro ar putea ajunge anual în societatea civilă. Altfel, sumele respective rămân în bugetul de stat.

În Brașov, elevii din familii modeste vin zilnic la centrul Kastel, ca să facă meditații gratuite pentru examene. Banii redirecționați din impozitul pe venit acoperă cheltuieli vitale pentru existenta centrului.

Virginia Alexandrescu, reprezentantul Asociației Kastel: ”Chiria, curentul, gazul, apa, rechizitele copiilor, unii dintre ei servesc și masa la noi.”

La Fundația Hospice Casa Speranței, sumele înseamnă alinare pentru cei cu boli incurabile. 10.000 de oameni au direcționat către această organizație o parte din impozitul lor.

Mirela Nemțanu, director Hospice Casa Speranței: „300 de zile internare și aproape 700 de consultații.”

În România sunt circa 130.000 de ONG-uri și mii de biserici. Anul trecut, acestea au primit în jur de 80 milioane de euro prin formularul 230.

Ana Blidaru, reprezentant Code4Romania: „Dacă persoanele ar alege să redirecționeze, aproximativ 240 de milioane de euro ar putea ajunge în bugetul societății civile."

Fiecare român poate alege destinația celor 3,5 procente din impozitul pe venit, de pildă către sănătate, educație sau natură. La Sibiu o organizație are grijă de 200 de animale abandonate.

Maria Cismaru, reprezentant Animal Life: „Le oferim șansa de a avea o familie, cea mai mare bucurie e să-i vedem la casa lor.”

Banii pe care nu îi redirecționăm către un ONG rămân la stat, iar autoritățile decid pentru ce vor fi cheltuiți.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
Citește și...
Cu cât va scădea prețul motorinei după ce Guvernul a tăiat acciza

Guvernul a decis reducerea accizei la motorină, dar cu o sumă fixă, nu printr-un mecanism dinamic în funcție de cotațiile internaționale, așa cum au anunțat inițial oficialii. Prețul la pompă scade, astfel, cu 36 de bani pe litru.

Cum se vor acorda ajutoarele financiare pentru aproape 3 milioane de pensionari. Prima tranșă de bani intră în mai

Pensiile pentru aproape 5 milioane de vârstnici vor fi plătite înainte de Paște, anunță autoritățile. Iar, în mai, aproape 3 milioane de pensionari cu venituri sub 3.000 de lei vor primi un ajutor financiar.

Criza combustibililor readuce în prim-plan o soluție din pandemie. „Economisesc pe transport, mâncare și altele”

Prețurile în creștere, în special la carburanți, au făcut ca munca de acasă să devină, pentru mulți, o soluție de reducere a cheltuielilor. Angajații nu mai dau bani pe transport, iar companiilor le scad, de pildă, costurile cu chiriile.

Recomandări
Surse: România vrea să negocieze cu Pfizer. Ce ar putea primi în schimbul vaccinurilor de 600 de milioane de euro

România caută soluții pentru plata celor 600 de milioane de euro către compania Pfizer după ce a pierdut procesul la Bruxelles. 

Miza enormă pentru România din spatele războiului din Iran, mai ales pe fondul recesiunii tehnice

Din cauza conflictului din Orientul Mijlociu sunt în pericol afaceri care ar putea aduce în România anul acesta 3,7 miliarde de dolari. Exporturile către țările din regiune se desfășoară cu dificultate. 

Ciclonul Erminio a lovit România, după pagube majore provocate în Grecia și Italia. Două coduri galbene de vreme rea

Ciclonul Erminio, care a luat o viață și a provocat pagube în Italia și Grecia, a ajuns și în România. Intensitatea la noi în țară este mai scăzută, dar ne așteaptă câteva zile de ploi abundente și vânt.